Chiny. Policja zlikwidowała fabrykę fałszywych iPhone’ów

fot.Jerome Favre/EPA

fot.Jerome Favre/EPA

Fabrykę podróbek iPhone’ów, która wyprodukowała ponad 41 tys. fałszywych smartfonów o wartości 19 mln USD, zlikwidowała policja w Pekinie. Dziewięć osób aresztowano – podała w poniedziałek agencja Reutera powołując się na chińskie siły bezpieczeństwa.

Wśród aresztowanych po policyjnej operacji, która była wymierzona w fabrykę działającą na obrzeżach Pekinu pod przykrywką warsztatu naprawczego gadżetów, jest małżeństwo, stojące na czele grupy przestępczej. Małżonkowie pochodzą z położonego na południu Chin Shenzhen, znanego z produkcji sprzętu komputerowego. W stolicy wystartowali w styczniu z sześcioma liniami montażowymi podrabianych iPhone’ów; zatrudnili kilkuset pracowników.

Policja skonfiskowała 1400 zestawów słuchawkowych i duże ilości akcesoriów podczas akcji przeprowadzonej w połowie maja. W USA najnowszy taki zestaw może kosztować w zależności od modelu nawet ponad 650 dolarów.

Do operacji policyjnej doszło dzięki dochodzeniu rozpoczętemu po wskazówkach otrzymanych od władz USA, które skonfiskowały pewną ilość podrobionych iPhone’ów. Nie wiadomo, do jakiego kraju miały trafić skonfiskowane smartfony.

Przedstawiciele chińskich władz bezpieczeństwa, a także firma Apple odmówili w poniedziałek komentarzy. Według Apple dochodzenie trwa nadal. W Chinach, w których w ostatnich latach władze nasiliły starania o poprawę wizerunku kraju znanego z handlu podróbkami, Apple należy do najpopularniejszych marek. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Internet

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*