Chiny. Media: wirtualna rzeczywistość w testach na lojalność wobec partii

Chiny. Media: wirtualna rzeczywistość w testach na lojalność wobec partii

Członkowie Komunistycznej Partii Chin muszą udowadniać swoją lojalność wobec tego ugrupowania w testach z użyciem wirtualnej rzeczywistości – podał w poniedziałek dziennik „Global Times”. System wprowadzono na razie w jednej z miejscowości prowincji Szantung.

Wirtualny test na posiadanie „partyjnego kręgosłupa” sprawdza wymagane kwalifikacje polityczne, w tym lojalność wobec KPCh, skłonność do pracy na rzecz ludu i partii oraz pełnienia roli wzoru do naśladowania – przekazał chiński dziennik, powołując się na lokalne media.

Miejscowość Qingyang w prowincji Szantung we wschodnich Chinach jest pierwszą w kraju, która wprowadziła taki system. Członkowie tamtejszych struktur KPCh musieli założyć zestawy wirtualnej rzeczywistości i za pomocą pilotów odpowiedzieć na 30 pytań związanych z teorią partii, zasadami życia codziennego jej członków oraz zrozumienia jej „przewodniej roli”.

Jednym z pytań było: „czy zgadzasz, się, że jeśli nie jesteś skorumpowany, zostaniesz zmarginalizowany?”. Wśród pięciu możliwych odpowiedzi na to pytanie, prawidłową było: „nie” – wyjaśnił „Global Times”.

Według lokalnego portalu Binzhou Wang wyniki testów posłużą do rozpoznania „słabych punktów” członków KPCh, którzy będą potem mogli liczyć na konsultacje i porady ze strony specjalistów ze szkół partyjnych. Cytowany przez ten portal członek partii powiedział, że test przyczynił się do poprawy jego wiedzy na temat teorii partii.

Sala testów z użyciem wirtualnej rzeczywistości kosztowała 700 tys. juanów (392 tys. zł). Ekspert z centralnej szkoły partyjnej w Pekinie Cai Zhiqiang ocenił, że testy mogą być użyte w celu poprawy „jakości politycznej” członków partii, ale lokalne warunki powinny być brane pod uwagę przy ocenie, czy centra wirtualnej rzeczywistości nie są marnotrawieniem środków.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

fot.ALI HAIDER/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Internet

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*