Cambridge Analytica ogłasza bankructwo po skandalu z Facebookiem

Cambridge Analytica ogłasza bankructwo po skandalu z Facebookiem

Firma doradcza Cambridge Analytica, zamieszana w skandal z wykorzystaniem danych milionów użytkowników Facebooka, oraz jej brytyjska spółka-matka SCL Elections w środę ogłosiły bankructwo i zakończenie działalności ze skutkiem natychmiastowym.

Jako przyczynę podano utratę klientów i rosnące koszty sądowe oraz honoraria prawników w związku ze skandalem.

„Medialne oblężenie odstraszyło od nas dosłownie wszystkich klientów i dostawców. W rezultacie uznaliśmy, że dalsza działalność przestała być opłacalna (…)” – poinformowała CA w oświadczeniu.

„W ostatnich miesiącach Cambridge Analytica była przedmiotem wielu nieuzasadnionych oskarżeń i mimo prób prostowania błędów była atakowana za działania, które są nie tylko legalne, ale też powszechnie akceptowane jako standardowy element reklamy internetowej zarówno w obszarze politycznym, jak i komercyjnym” – dodano.

Dziennik „Wall Street Journal” pisał wcześniej w środę, że CA kończy działalność w środę ze skutkiem natychmiastowym i że pracownikom firmy nakazano zdanie służbowych komputerów.

Cambridge Analytica jest oskarżana m.in. o pozyskanie i wykorzystanie w celach komercyjnych danych 87 mln osób zarejestrowanych na Facebooku, które zostały następnie użyte w celu przewidywania ich decyzji wyborczych i wpływania na nie w kampanii prezydenckiej w USA w 2016 roku.(PAP)

fot.ANDY RAIN/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Internet

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*