Węgry. Nowy rekord – 3 241 imigrantów na granicy

fot.Vassil Donev/EPA

fot.Vassil Donev/EPA

Potok imigrantów wciąż płynie w stronę Węgier z Serbii; w środę padł nowy rekord: 3 241 osób na granicy – poinformowała w czwartek węgierska policja. Wśród uchodźców, głównie z Syrii, Afganistanu i Pakistanu, znalazło się niemal 700 dzieci.

Kancleria premiera Viktora Orbana szacuje, że do końca roku liczba imigrantów próbujących dostać się do Europy Zachodniej przez Węgry może wynieść 300 tys. osób.

Według danych policji we wtorek na granicy zatrzymano 2 533 imigrantów. Większość przekroczyła granicę w pobliżu wsi Roeszke; to miejscowość na granicy serbsko-węgierskiej, gdzie jeszcze nie powstała czterometrowa metalowa bariera, wznoszona przez Węgrów. Napływ imigrantów nasilił się przed wyznaczonym na koniec sierpnia zakończeniem budowy tego ogrodzenia na 175-kilometrowej granicy z Serbią.

Węgry doświadczają bezprecedensowo wielkiego napływu imigrantów, których liczba przekroczyła w tym roku 140 000 i jest dwukrotnie większa niż w roku 2014.

W celu opanowania sytuacji ponad 2100 funkcjonariuszy węgierskiej policji z psami i na koniach ma patrolować granicę od początku września; do akcji będą też włączone śmigłowce – zapowiedział w środę szef węgierskiej policji.

Rządząca na Węgrzech prawicowa partia Fidesz premiera Orbana chce wystąpić do parlamentu o zgodę na wykorzystanie wojska do pomocy w powstrzymaniu napływu imigrantów z Serbii – pisze AFP powołując się na przedstawiciela partii.

Agencja Associated Press informuje, że wielu imigrantów, w tym z Syrii, chce się przedostać dalej, do Niemiec. Omar, student z Dary w południowo-zachodniej Syrii, powiedział, że jedzie do Niemiec, bo to jest „kraj dobry do życia”. Dodał, że „bardzo ciężko mu było opuścić dom, ale żyć tam się nie dało”. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Imigracja

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*