W Brytania. Noblista przeciwko zaostrzaniu przepisów imigracyjnych

W Brytania. Noblista przeciwko zaostrzaniu przepisów imigracyjnych

Laureat tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie medycyny, prof. John O’Keefe, skrytykował we wtorek brytyjski rząd za plany zaostrzenia przepisów imigracyjnych twierdząc, że ograniczy to dostęp najbardziej utalentowanych naukowców do brytyjskich uniwersytetów.

Podczas konferencji prasowej O’Keefe zaznaczył, że zapowiadane przez brytyjski rząd restrykcje imigracyjne mogą uniemożliwić wielu zdolnym naukowcom korzystanie z dobrodziejstw brytyjskich uniwersytetów i instytutów badawczych.

Przyznał, że ma on obecnie problemy ze skompletowaniem zespołu około 150 neurochirurgów w ramach nowego projektu na swej macierzystej uczelni University College London. „Przepisy imigracyjne są bardzo poważną przeszkodą. Oczywiście wiemy, co trzeba zrobić, by móc sprowadzić do Wielkiej Brytanii najlepszych naukowców. Nie twierdzę, że jest to niemożliwe, ale powinniśmy pracować nad tym, by uczynić Wielką Brytanię bardziej gościnnym miejscem dla młodych, zdolnych naukowców” – mówił.

Celem rządu Davida Camerona jest ograniczenie imigracji do Wielkiej Brytanii do poziomu poniżej 100 tys. osób rocznie. W 2013 roku osiągnęła ona ponad 240 tys. ludzi.

O’Keefe pochodzi z USA, ale od 1967 roku mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii. W 1971 roku odkrył on tzw. komórki miejsca w hipokampie, które odpowiadają za orientację w przestrzeni. Jego odkrycia były możliwe dzięki eksperymentom z wykorzystaniem szczurów.

Tegoroczny noblista poddał krytyce również planowane ograniczenia w wykorzystaniu zwierząt do celów naukowych. „Nie podlega dyskusji fakt, że chcąc poczynić dalsze postępy w dziedzinie medycyny czy biologii, będziemy musieli korzystać ze zwierząt” – mówił. Jego zdaniem dalsze zaostrzanie przepisów w tym zakresie może doprowadzić do zablokowania postępów w wielu obiecujących dziedzinach badań naukowych.

Z Londynu Marcin Szczepański (PAP)

Na zdjęciu: John O’ Keefe fot.Facundo Arrizabalaga/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Imigracja

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*