Utrzymanie nielegalnych imigrantów 6 razy droższe niż deportacja

fot.ICE.gov

Utrzymanie nielegalnych imigrantów kosztuje podatników w USA sześć razy więcej niż ich deportacja – wynika z opublikowanego w czwartek raportu waszyngtońskiego think tanku Center for Immigration Studies (CIS).

Według przytoczonych danych średni koszt deportacji jednej osoby to 10,9 tys. dol. – obejmuje to aresztowanie, osadzenie w ośrodku zamkniętym (więzienie lub areszt policyjny) oraz przeprowadzenie procesu deportacji. Z kolei koszt związany z pozostaniem tej samej osoby w USA to 65,3 tys. dol. – uwzględnia on zasiłki i świadczenia socjalne, przy czym w wyliczeniach nie brano pod uwagę dzieci tych osób.

Przepisy i regulacje wprowadzone za kadencji byłego prezydenta Baracka Obamy spowodowały, że Urząd Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) w 2016 roku deportował 170 tys. osób mniej niż w 2012 r., choć wydał 8 proc. więcej środków. Średni koszt deportacji w roku 2012 (po uwzględnieniu inflacji) wynosił 5,9 tys. dol.

Biorąc pod uwagę, że w USA przebywa nielegalnie ok. 11,5 mln osób, to całkowity koszt ich utrzymania (do śmierci) wynosi 746,3 mld dolarów, podczas gdy koszt ich deportacji to 124,1 mld dolarów (zakładając koszty deportacji z roku poprzedniego) bądź 67,6 mld dolarów (przy kosztach z 2012 roku).

Dyrektor CIS Steven A. Camarota uważa, że największy wpływ na koszty związane z pozostaniem nielegalnych imigrantów w USA ma fakt, że w większości są to osoby słabo wykształcone, nieposiadające kwalifikacji do pracy, które wymagają więcej pomocy i świadczeń socjalnych ze strony rządu. Większość z nich nie ukończyła szkoły średniej bądź na niej zakończyła edukację.

Z kolei dyrektor ICE Thomas Homan w zeszłotygodniowym wywiadzie powiedział, że urząd w tym roku najprawdopodobniej nie będzie w stanie pobić rekordu liczby deportacji z 2012 roku, ale ma zamiar osiągnąć to w przyszłości. Dodał, że dzięki prezydentowi, który „rozwiązał ręce stróżom prawa”, możliwe było zidentyfikowanie dużej liczby nielegalnych imigrantów i dlatego zamierza on wysłać setki agentów imigracyjnych do tzw. miast azylowych, aby zaczęli aresztować nielegalnie przebywających tam kryminalistów.

W lipcu ICE podało, że od momentu objęcia urzędu przez prezydenta Donalda Trumpa liczba przypadków nielegalnego przekraczania granic spadła o 70 proc., a liczba aresztowań osób przebywających w kraju nielegalnie wzrosła o 40 proc.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)

Categories: Ameryka, Imigracja

Comments

  1. koziolek matolek
    koziolek matolek 3 sierpnia, 2017, 14:43

    W koncu ktos sie z tym rozprawi !! Brawo panie prezydent ! Tak trzymac – wszyscy co na zasilkach dac im rok I wyjazd a jak nie deport !!! Jeszcze druga kadencja I bedzie w usa pozadek …

    Reply this comment
  2. KRUPCIA
    KRUPCIA 3 sierpnia, 2017, 16:52

    …Utrzymanie nielegalnych imigrantów kosztuje podatników w USA sześć razy więcej niż ich deportacja (..) uwzględnia on zasiłki i świadczenia socjalne, przy czym w wyliczeniach nie brano pod uwagę dzieci tych osób. DZIECKO NIELEGALNEGO IMIGRANTA RODZONE W USA JEST WASZYM OBYWATELEM A DZECKO BEZ SS TAK JAK I NIELEGALNY IMIGRANT NIE MA PRAWA DO JAKICHKOLWIEK ZASIŁKÓW W AMERYCE … CO TO ZA SHIT??? MA JEDYNIE PRAWO DO DL… POLICZCIE LEPIEJ ILE AMERYKA ZAROBILA NA TCH NIELEGALNYCH IMIGRANTACH ILE WAM ZBUDOWAŁ DOMÓW ZA PÓŁ DARMO ILE DRÓG ILE ZROBIŁ NAJGORSZEJ I NAJCIEZSZEJ GOWNIANEJ ROBOTY ZA GOWNIANE PIENIADZE BY AMERYKANIN NIE MUSIAŁ SE BRUDZIC RACZEK … SORRY ALE Z WASZYCH ZASIŁKÓW KOZYSTAJA GLOWNIE WASI AFROAMERYKANIE KRÓRYCH TU SAMI NASCIAGALISCIE, KTORZY MAJA SS I PRAWO DO WASZYCH ZASIŁKOW ITP….

    Reply this comment
  3. krzych
    krzych 3 sierpnia, 2017, 18:25

    Fake news! Wiekszych bzdur nie mogli wymyslec?

    Reply this comment
  4. olo
    olo 3 sierpnia, 2017, 19:47

    no najwiecej to kosztuja ci imigranci z Afryki. Ale Trump sie ich boi jak diabel swieconej wody.

    Reply this comment
  5. Kasia
    Kasia 3 sierpnia, 2017, 22:55

    Ja nie jestem za deportacja! Ale wszystkich tych co pobieraja zasilki i maja darmowe ubezpieczenia na dzieci powinni dokladniej sprawdzac! Bo jest to chore jak mozna jezdzic najwiekszej klasy samochodem wyjezdzac 5 razy do roku na wakacje a pobierac social! A ludzie to swinie dasz im palec wezma reke! I cierpia tylko na tym ci co naprawde potrzebuja tej pomocy ! Ale funduszy brak bo pani BMW podjechala wypelnic wniosek na social!

    Reply this comment
  6. Anonim
    Anonim 3 sierpnia, 2017, 23:10

    A przepraszam jakie zasilki ???? Aby otrzymac zasilki , pomoc socjalna trzeba posiadac zielona karte lub byc obywatelem !

    Reply this comment
  7. Chris
    Chris 4 sierpnia, 2017, 11:33

    Dlamnie jest to nie do pomyslenia zeby bedac nielegalnie ( co juz jest przestepstwem imigracyjnym )to jeszcze „domagac” sie jakichkolwiek zasilkow I to rzadowych ?!. Jest ktos nielegalnie to powinien „siedziec cicho” w dodatku nie podajac zadnych inforamcji o sobie a zwlaszcza adresow I numerow telefonow . ICE ma w takim razie ulatwiona prace w wylapywaniu tych nielegalnych ktorzy zamiast mozgu maja „trociny” pobierajac jakiekolwiek zasilky itd. bedac tutaj nielegalnie , maja ich „na widelcu” . Jednak z tymi wydatkami na „nielegalnych” to jest rzadu wina bo przetzymuja w wiezieniach miesiacami ludzi co kosztuje „kupe” pieniedzy utrzymanie jednego zatrzymanego zamiast (oile niema kolizji z prawem karnym) dac mozliwosc oplacenia sobie biletu I wyjazdu z USA tak jak to jest w Kanadzie . Tutaj jednak aresztowanie nielegalnego imigranta konczy sie (oile niema rodziny) w wiezieniu deportacyjnym gdzie na pierwsza sprawe oczekuje sie tygodniami a czesto miesiacami wiec sami sobie sa winni ze „padaja” takie kwoty „utrzymania nielegalnego” .

    Reply this comment
  8. koziolek matolek
    koziolek matolek 4 sierpnia, 2017, 15:10

    Brawo Kasia I Chris!!!

    wstyd -sa tu nielegalnie a domagaja sie panswtwowych pieniazkow tak jakby im sie to nalezalo.

    Reply this comment
  9. J
    J 4 sierpnia, 2017, 20:03

    Ja mam pytanie o jakie zasiłki chodzi. Jeśli jesteś nielegalnie to nie możesz otrzymać żadnych zasiłków. Piszecie bzdury poprawni politycznie zhamerykanizowani polonijni trole

    Reply this comment
  10. Kasia
    Kasia 4 sierpnia, 2017, 20:46

    Do J ! Prosze mi odpowiedziec kto placi za porody za szpitale za opieke medyczna i dentystyczna przez 9 miesiecy tym osoba? A pozniej dzieciom ubezpieczenie do 19 roku zycia? Ludzie nie oszukujmy sie ! Mam bardzo duzo znajomych przebywajacych tutaj bez papierow i ani jedna rodzina nie wykupila ubezpieczenia bo nawet jak sie rozliczaja IRS to nie musza placic kary a rozliczaja sie na zero bo ich dzieci maja wszystkie socyjale! Patrzac na fb zastanawiam sie gdzie jest prawo tutaj! Bo wiosna lato jesien zima piekne wakacje (dokumetuja na fb) a w szkole syn mowi ze te dzieciaczki maja darmowy lunch! A ci co pracuja na czeka juz powoli nie wyrabiaja!.zostanie z czeka potracony podatek ubezpieczenie i czlowiek sie zastanawia co pierwsze oplacic!

    Reply this comment
    • Inka
      Inka 4 sierpnia, 2017, 22:22

      Jesli dzieci sie tu urodzily to chyba jasne ze moga miec ubezp. bo sa obywatelami I sa legalnie, prawda? Jesli jest kobieta w ciazy I jest nielegalnie to ma ubezp do porodu I jeszcze miesiac po . I koniec- jak jestes nielegalnie to nie. masz zadnych zasilkow I rzadowego ubezpieczenia. Przestancie ludzie glupoty wypisywac . osobiscie mnie nielegalni nie przeszkadzaja.

      Reply this comment
  11. J
    J 5 sierpnia, 2017, 05:46

    Osoba będąca legalnie wykupuje ubezpieczenie medyczne obamacare i dostaje subwencje rządowe. Czyli de facto jest obciążeniem dla państwa. Osoba będąca nielegalnie nie może liczyć na żadne dopłaty dlatego też składka dla takiej osoby jest bardzo wysoka. Weźmy np 4 osobową rodzinę. Dobre ubezpieczenie które ma dobre pokrycia będzie dochodziło do $4000 na miesiąc. Ludzie będący nielegalnie nie mają wyboru i nie wykupują ubezpieczenia. Nie mogą też liczyć na ubezpieczenie od pracodawcy. Są postawieni poza marginesem. Tyle w tym temacie. Proponował bym Kasi wykupienie ubezpieczenia za $4000. Ciekawy jestem jak ona by wtedy postąpiła.

    Reply this comment
  12. Kasia
    Kasia 5 sierpnia, 2017, 06:55

    Na Obamacare kwalifikuja sie tylko nieroby i oszusci! A wiec nie piszcie ze nielegalni nie zyja z socialu! Jeden porod kosztuje okolo $30 tys. I kto za to placi? Oczywiscie my podatnicy! Przecietna rodzina latynoska ma 5 dzieci! Sa rone plany mozna wybrac taki aby pokrywal szpital wtedy za rodzine placimy okolo $600 miesiecznie ale po co jak Floryda juz zaplanowana na swieta !

    Reply this comment
  13. olo
    olo 5 sierpnia, 2017, 07:41

    Do ,Kasi” . To wyrzuc ten amerykanski paszport czy zielona karte i zyj nielegalnie w tym kraju. Jak tak ci zle to napewno rozwiaze twoje problemy. I wez sie do roboty to wtedy podatnikiem Ciebie bedzie mozna nazwac. Narazie to durnymi wpisami pokazujesz swoj poziom…typowo polski..byle innym zaszkodzic. Bo majac mozliwosci ogladasz sie na innych i szukasz wymowki na swoje nieudacznictwo.

    Reply this comment
  14. Ezy
    Ezy 5 sierpnia, 2017, 10:31

    Kasia wyraźnie pisze o kimś kogo zna. Jeśli osoba na podstawie której ocenia całą resztę nielegalnych jeździ luksusowym samochodem i 5 razy w roku wyjeżdża na wakacje, a przy tym bierze zasiłki, to może jedynie znaczyć, że kręci coś bardzo nielegalnego. Kasia może mieć rację, choć niepotrzebnie uogólnia. Znam legalnych imigrantów, którzy po krachu na giełdzie nieruchomości wzięli kilkaset tysięcy dolarów pożyczki, po jakimś czasie oddali dom bankowi, potem zbankrutowali i zaczęli korzystać z pomocy społecznej. On cały czas prowadził po cichu kontraktorkę, ona siedziała w domu. Obecnie mieszkają w okazałej rezydencji w Barrington. Co to znaczy? Pracownicy z urzędów pomocy muszą ludziom ufać, bo nie mają śledczych na własny użytek, więc pomoc mogą odebrać tylko wtedy, gdy ktoś takiego cwaniaka zgłosi.

    Reply this comment
    • olo
      olo 6 sierpnia, 2017, 16:13

      No wiec Kasiu wykaz sie…chyba ,ze to Twoja siostra, brat czy szwagier i niewypada. Ale judzic na reszte to juz mozna.

      Reply this comment
  15. Mniejsza o to kto to
    Mniejsza o to kto to 5 sierpnia, 2017, 13:14

    Uczepiliście się tych nielegalnych jak rzep psiego ogona

    Reply this comment
  16. J
    J 5 sierpnia, 2017, 13:54

    To prawda że od czeka do czeka żyją tylko nieudacznicy którzy nie są przedsiębiorczy i nie potrafią rozkręcić własnego biznesu. Pracując dla kogoś w słabo płatnej pracy nabijają komuś kasę a sami zgorzkniały i rozgoryczeni szukają winnych wśród nielegalnych emigrantów będąc od niedawna legalnie.

    Reply this comment
  17. Mniejsza o to kto to
    Mniejsza o to kto to 6 sierpnia, 2017, 08:32

    Uczepiliście się tych nielegalnych jak rzep psiego ogona ludzi ci ciężko pracują i tak naprawdę nic im się nie należy dlaczego nikt nic nie mówi o tym ze pieniądze z naszych podatków poszły na wojny w Afganistanie i Iraku tyle już lat są pompowane i nic z tego jak było tak jest No ale to ze USA toczą wojny i pieniądze na zbrojenie z naszych podatków idą to dobrze ale jak dla dzieci dać to zle.Polacy , chrześcijanie brak słów

    Reply this comment
    • zza kałuży