UNHCR: Macedonia przyjmuje do 3 tys. uchodźców dziennie

fot.Sandor Ujvari/EPA

fot.Sandor Ujvari/EPA

Do 3 tys. imigrantów, w większości z Syrii, przekracza każdego dnia nielegalnie granicę Grecji z Macedonią – szacuje Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR).

„Nie widać by w najbliższych miesiącach nastąpił koniec fali uchodźców” – oceniła we wtorek rzeczniczka UNHCR Melissa Fleming. Dodała, że w Iraku i w Syrii tamtejsza ludność przebywa w tragicznych warunkach.

Fleming zaapelowała do państw UE o zapewnienie pomocy osobom ubiegającym się o azyl. „Uważam, że jeśli nie zostaną podjęte właściwe kroki to Europa sobie z tym napływem uchodźców nie poradzi” – podkreśliła rzeczniczka UNHCR.

W sobotę tysiące migrantów m.in. z Afryki i Bliskiego Wschodu sforsowały graniczne zapory z drutu kolczastego w pobliżu macedońskiego miasta Gevgelija, przez które przebiegają autostrada i linia kolejowa z greckich Salonik do Skopje. Policja uczyniła niewiele, by temu zapobiec.

Większość uchodźców zamierza udać się do Serbii i dalej w kierunku Niemiec, Szwecji, Norwegii lub Holandii.

Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji z siedzibą w Genewie od początku bieżącego roku do Europy przybyło przez Morze Śródziemne ponad ćwierć miliona migrantów, w tym blisko 150 tys. do Grecji i ponad 100 tys. do Włoch. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Imigracja

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*