Tusk: Szczyt UE-Turcja ws. migracji 7 marca

Donald Tusk fot.Olivier Hoslet/EPA

Donald Tusk fot.Olivier Hoslet/EPA

Nadzwyczajny szczyt UE-Turcja na temat kryzysu migracyjnego odbędzie się 7 marca – poinformował w środę szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Zaapelował do krajów UE, by zainwestowały w strefę Schengen, a nie przyczyniały się do jej upadku.

W środę w Parlamencie Europejskim Tusk podkreślił, że realizacja uzgodnionego między UE a Turcją planu działań w sprawie ograniczenia migracji pozostaje priorytetem. Turcja jest głównym krajem tranzytowym dla syryjskich uchodźców, którzy przedostają się do Grecji i dalej do bogatych państw UE. „Liczba uchodźców musi się zmniejszyć” – powiedział Tusk.

Zaapelował do przywódców państw unijnych, by nie wdawali się w dyskusję o „planach A, B czy C”. „To nie ma sensu, a jedynie tworzy podziały w Europie, nie przybliżając nas do rozwiązania” – powiedział.

„Musimy wypracować syntezę różnych podejść. Nie ma dobrej alternatywy wobec w całościowego europejskiego planu” – dodał. Zdaniem Tuska należy poprawić koordynację decyzji dotyczących polityki migracyjnej, podejmowanych w poszczególnych stolicach unijnych.

„Musimy też respektować decyzje i przepisy, które już przyjęliśmy. Dotyczy to zarówno planu relokacji uchodźców, jak i stopniowego powrotu do pełnego przestrzegania przepisów kodeksu granicznego Schengen przez wszystkie kraje członkowskie” – ocenił szef Rady Europejskiej.

„Nie ma wątpliwości, że musimy przywrócić Schengen. Będzie to kosztowne, czasochłonne i wymagające politycznego wysiłku. Niektóre kraje mogą nie poradzić sobie z tym wyzwaniem, ale UE udzieli im pomocy” – powiedział. „Musimy zainwestować w Schengen, a nie w jego upadek” – podkreślił.

Także szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ocenił, że jednostronne działania poszczególnych krajów w sprawie kryzysu migracyjnego do tej pory przeszkadzały w wypracowaniu wspólnego rozwiązania. Jak powiedział, Komisja Europejska „jest w sporze prawnym z Austrią”, która wprowadziła limit dzienny dla przyjmowanych azylantów.

W ubiegłym tygodniu Austria ogłosiła, że liczba uchodźców wjeżdżających do tego kraju w drodze do innych państw europejskich zostanie ograniczona do 3200 dziennie, a liczba przyjmowanych wniosków azylowych do 80 dziennie. Z kolei w środę w Wiedniu odbyło się spotkanie z krajami Bałkanów Zachodnich poświęcone koordynacji działań w związku z kryzysem uchodźczym. Spotkanie spotkało się z krytyczną reakcją Grecji, której nie zaproszono do Wiednia, a także Komisji Europejskiej.

Zwołanie specjalnego szczytu UE-Turcja na początek marca uzgodniono w miniony czwartek na szczycie przywódców unijnych w Brukseli. Na organizacji tego spotkania – mimo że na drugą połowę marca zaplanowany jest regularny szczyt UE – zależało kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Według źródeł szefowa niemieckiego rządu, będąca u siebie w kraju pod dużą presją z powodu kryzysu migracyjnego, miała nalegać na to spotkanie, by móc pokazać, że stara się rozwiązać problem napływu uchodźców jeszcze przed wyborami władz trzech landów. Mają się one odbyć 13 marca.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Imigracja

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*