Sześciu Polaków wśród aresztowanych przez ICE

Sześciu Polaków wśród aresztowanych przez ICE

Tuż przed wydłużonym majowym weekendem Memorial Day zakończyła się sześciodniowa akcja federalnych służb imigracyjnych ICE w rejonie Chicago. Wśród 156 aresztowanych jest sześciu Polaków.

Akcja, o zakończeniu której poinformował w komunikacie z 29 maja urząd imigracyjny, była częścią zakrojonej na szerszą skalę ofensywy przeciwko miastom azylowym, zwanym również sanktuariami, które odmawiają współpracy z federalnymi służbami imigracyjnymi. W oczach urzędu imigracyjnego Chicago oraz powiatu Cook są w tej kwestii jednymi z największych winowajców.

W trwającej sześć dni i zakończonej 24 maja akcji oficerowie ICE z jednostki deportacyjnej Enforcement and Removal Operations (ERO) dokonali obław w kilkudziesięciu rejonach aglomeracji chicagowskiej. Łapanek dokonywano zarówno w Chicago, jak i na przedmieściach, m.in. w Addison, Arlington Heights, Bridgeview, Burbank, Des Plaines, Cicero, Hoffman Estates, Mt. Prospect, Palatine, Orland Park, Waukegan i Wheaton. Wśród 156 aresztowanych osób są obywatele jedenastu krajów. Najwięcej aresztowań, bo 125 było wśród Meksykanów, zatrzymano ponadto dziesięciu Gwatemalczyków, sześciu Polaków, czterech obywateli Hondurasu, czterech Filipińczyków, jednego Ekwadorczyka i po jednym obywatelu z Ekwadoru, Jamajki, Jordanu, Litwy i Nowej Zelandii.

Według komunikatu ICE większość aresztowań dotyczyła osób z przeszłością kryminalną, skazanych m.in. za pobicia, przemoc domową, DUI, przestępstwa narkotykowe, zabójstwa, włamania, stawianie oporu funkcjonariuszom, posiadanie substancji kontrolowanych, nieuprawnione użycie broni, napaści na tle seksualnym oraz przestępstwa drogowe.

14 aresztowań dotyczyło zbiegów imigracyjnych, na których ciążyły ostateczne nakazy deportacyjne, a 36 zatrzymanych ponownie wkroczyło na teren Stanów Zjednoczonych po uprzedniej deportacji. Jak poinformował ICE, pozostałe 106 aresztowań dotyczyło nieudokumentowanych imigrantów „w ogólnym ujęciu”. Wśród aresztowanych są również posiadacze zielonych kart, przykładowo Meksykanin z Rolling Meadows skazany za kradzież i posiadanie metaamfetaminy.

– Służby ICE napotykają znaczne przeszkody w postaci niebezpiecznych przepisów stworzonych przez lokalne władze, które utrudniają współpracę między ICE a miejscowymi stróżami prawa – powiedział Ricardo Wong, dyrektor chicagowskiego oddziału ICE ERO. – Tak zwane miasta sanktuaria nie tylko udzielają schronienia nielegalnym cudzoziemcom, lecz chronią także przestępców, którzy żerują na mieszkańcach we własnych społecznościach. Ta akcja była wielkim sukcesem całego społeczeństwa. Rejon Chicago jest dziś bezpieczniejszy dzięki ciężkiej pracy oficerów ERO.

Ponieważ wiele miast sanktuariów, w tym Chicago, odmawia przekazywania wychodzących z aresztu osób służbom imigracyjnym, służby ICE „zmuszone są kontynuować obławy imigracyjne w lokalnych społecznościach oraz miejscach pracy, które w nieunikniony sposób obejmą dodatkowe aresztowania przypadkowych nielegalnych imigrantów” – czytamy w oświadczeniu ICE. Zdaniem służb federalnych tego typu akcje są bardziej niebezpieczne zarówno dla oficerów ICE, docelowych aresztantów, ale także postronnych imigrantów.

Warto przypomnieć, że odkąd władzę objęła nowa administracja, poszerzył się zakres decyzyjny urzędu imigracyjnego oraz zmieniły się priorytety zatrzymań i deportacji. W czasach poprzedniej administracji obowiązywały regulacje dotyczące tzw. priorytetów do deportacji, które wskazywały, wobec których osób powinny zostać wszczęte procesy deportacyjne. Służby ICE przypominają, że lista priorytetów została wycofana, co oznacza, że wobec każdej osoby kwalifikującej się do deportacji może być wszczęta taka procedura.

Joanna Marszałek

j.marszalek@zwiazkowy.com

fot.ICE.gov

Categories: Imigracja

Comments

 1. Christopher
  Christopher 3 czerwca, 2018, 14:42

  Tylko zaraz – ktos ma chyba problem z liczeniem lub wogule z podstawa matematyki . Jezeli jak pisze „wiekszosc ” byli to „nielegalni” z tkzw . „przeszloscia kryminalna itp” a 14 dotyczylo zbiegow emigracyjntych , 36 mialo re-enter to = 50 , czyli „mniejszosc” byli to „nielegalni” z przeszloscia kryminalna lub emigracyjna (re-enter ect.) a 102 poprostu nielegalni . Wiec juz kiedys wspominalem , jestes nieleglanie ?- nie mieszkaj tam gdzie masz napisane np. w DL lub State ID jak rowniez „bankowy address „, nie podawaj swojego (nigdzie) prawdziwego numeru telefonu , glownie cell-phone bo cie zlokalizuja wszedzie gdzie jestes w USA . Najwiecej obecnie informacji przekazuja lub moga im przekzac wlasnie banki takie jak TCF , US-Bank, BMO-Harris czy inne , uwazjacie gdzie macie swoje „komorki” nie podawajcie rowniez swoich danych tylko na prepaid , tutaj wam nic niegrozi .

  Reply this comment
 2. Polak z Jackowa
  Polak z Jackowa 3 czerwca, 2018, 18:36

  Pamietam jak przestrzegalem moich znajomych nielegalnych Polakow o mozliwosci kiedys takiej akcji w IL. Smieli sie z tego i mowili, ze sa bezpieczni. Te osoby nie zostaly wprawdzie zatrzymane w tej akcji, ale prawda jest taka, ze nie ma w USA bezpiecznego miejsce dla nielegalnych. Pamietam tez, co wielu nielegalnych mowilo w radio polskim rok roku temu, ze nadchodzace czasy dla nich nie beda niebezpieczne . Wielu nawet popieralo Prezydenta Trumpa w prywatnych dyskusjach, ciekawe co powiedza teraz !

  Reply this comment
 3. Kasia
  Kasia 3 czerwca, 2018, 21:26

  Na przedmiesciach tez byly lapanki sprawdzali knajpy nawet w sklepach zatrzymywali ludzi a mojej kolezance na lotnisku nie wydali dziecka a mialo opieke az ona sama sie nie zglosila z mezem a ze sa nielegalnie dostali deport uwazajcie co robicie

  Reply this comment
  • Anonim
   Anonim 8 czerwca, 2018, 00:55

   Mozesz podac konkrety tzn pod czyja opieka byly dzieci ?kolezanki,stuardesy?

   Reply this comment
 4. Adi
  Adi 3 czerwca, 2018, 21:49

  polska czeka …… kraj dobrobytu tu nie ma co

  Reply this comment
 5. B.
  B. 4 czerwca, 2018, 00:05

  Totalne głupoty, łapanki ? ja wysłałem 3 zawiadomienia do ICE w zeszłym roku, podałem 2 osoby i jedną firmę, w której pracuje ok 30 nielegalnych meksyków, podałem swoje dane i dane nielegalnych osób, mineło 8 miesięcy i żadnej interwencji nie było jak również żanego kontaktu z ich strony. Na 2 nielegalnych wysłałem dane adresowe, zdjęcia na facebooku i numery tel. nikt z ICE nie zainteresował się moimi informacjami. Zrobią jedną akcje na rok taką pokazówkę, żeby usprawiedliwić swoją nieudolną pracę, w zeszłym roku zrobili łapankę na 7-eleven i nagłośnili na cały kraj.

  Reply this comment
  • Stan
   Stan 4 czerwca, 2018, 19:46

   Pewnie jestes rudy

   Reply this comment
  • RAS
   RAS 4 czerwca, 2018, 21:56

   Jesteś kretynem

   Reply this comment
  • Kenny
   Kenny 5 czerwca, 2018, 03:34

   Tylko jedno pytanie, dlaczego to zrobiłeś? Doniosłeś na tych ludzi? Z jakiego powodu?

   Reply this comment
   • B.
    B. 7 czerwca, 2018, 15:33

    Pan nr 1 zatrudniał nielegalnych na kontraktorce i nie wypłacał im należnych czeków. Pan nr 2 diler, sprzedawał kryształ młodocianym z high school. Firma: właściciel zatrudnił nielegalnych meksyków, którzy sprowadzili swoich do fabryki zaczęli od 1 skończyli na 30, właściciel zwolnił 30 legalnych polaków, meksyki pracują za połowę stawki.
    Chciałeś odpowiedzi, proszę bardzo.

    Reply this comment
  • T
   T 6 czerwca, 2018, 12:02

   W tym kraju kolego takie ubeckie metody nie przechodza

   Reply this comment
 6. Piotr-elder
  Piotr-elder 4 czerwca, 2018, 01:24

  Gonić lumpiarnię ze Stanów.

  Reply this comment
 7. Area51
  Area51 4 czerwca, 2018, 08:48

  Christopher, ty się najpierw naucz dobrze pisać po polsku, a dopiero potem weź się za matematykę i udzielanie rad nielegalnym.

  Reply this comment
  • Christopher
   Christopher 4 czerwca, 2018, 17:41

   Zmieniles „pseudonim” ? teraz podajesz sie pod Area51 ? A co chcesz sie „zabawaic ” w nauczyciela ? . podaj gdzie to sie spotkamy .

   Reply this comment
 8. gość 1
  gość 1 4 czerwca, 2018, 12:20

  Dlaczego stos kto ciezko pracuje placi podatki mieszka w tym kraju nie stwarza problemow zadnych czemu ma problem by dostac green card moze ktos cos wie w jaki sposob moze byc tu legalnie jak cos to piszcie

  Reply this comment
  • A
   A 4 czerwca, 2018, 18:36

   Ale pamiętaj nie każda łapanka kończy sie deportacja wiele ludzi właśnie płacąc podatki, mające dzieci tutaj urodzone i udzielające sie w organizacji charytatywnej czy kościele otrzymali ustabilizowany pobyt czyli zielona kartę. Poczytaj

   Reply this comment
  • Prezes
   Prezes 5 czerwca, 2018, 08:37

   Bo wedlug prawa amerykanskiego a jestes w ameryce kto nielegalnie przekroczy granice jest przestepca nie wiedzialas o tym

   Reply this comment
  • lkx
   lkx 9 czerwca, 2018, 10:01

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*