Spadek narodzin mniejszy dzięki emigrantkom

epa00689430 Ricardo Montes, 6, sits on the shoulders of his dad Gustavo Montes, 43, as they join thousands of immigrants and residents as they are about to march in support of immigrant rights in downtown Los Angeles Monday 10 April 2006. The march began with Mayor Villaraigosa and other speaking to the crowd before they made their way through the downtwon streets to rally again. EPA/Jamie Rector 2006 JAMIE RECTOR

W latach 1990–2015 emigrantki przyczyniły się do zwiększenia liczby narodzin w USA we wszystkich stanach z wyjątkiem Kalifornii i Rhode Island – wynika z opublikowanego we wtorek raportu amerykańskiego niezależnego ośrodka badawczego Pew Research Center.

W latach 1990–2015 liczba dzieci kobiet urodzonych w Stanach Zjednoczonych spadła o 10 proc. Spadek ten został częściowo zrekompensowany wzrostem o 6 proc. liczby dzieci urodzonych przez emigrantki. Tym samym na poziomie kraju liczba narodzin zmniejszyła się o 4 proc. – wynika z raportu Pew Research przygotowanego na podstawie danych Narodowego Centrum Statystyk Zdrowotnych (NCHS).

Istnieje bardzo duże zróżnicowanie pomiędzy poszczególnymi stanami – w statystykach na pierwszym miejscu znajduje się Nevada, w której doszło do największego, bo aż 68–procentowego wzrostu, co wiąże się z podwojeniem liczby mieszkanek Nevady w wieku prokreacyjnym.

W ostatnich dwóch dekadach w wielu stanach, jak na przykład Rhode Island, znacznie spadła liczba kobiet w wieku prokreacyjnym. W Rhode Island liczba narodzin spadła o 28 proc.; także wśród emigrantek zanotowano spadek narodzin, jednak był on symboliczny.

W 11 stanach roczna liczba narodzin wzrosła w latach 1990–2015 tak dzięki rodowitym Amerykankom, jak i dzięki emigrantkom.

W 14 stanach liczba narodzin zwiększyła się tylko dzięki emigrantkom.

W 23 stanach i w dystrykcie Kolumbia odnotowano spadek w liczbie urodzin częściowo tylko zrekompensowany narodzinami w grupie emigrantek. W dwóch stanach zanotowano spadek urodzin w obu grupach.

W 1990 roku w Stanach Zjednoczonych mieszkało około 20 milionów emigrantów; do roku 2015 liczba ta podwoiła się, dochodząc do 43 milionów.

Podsumowując – w 2015 roku emigranci stanowili tylko 13 proc. ludności USA, natomiast emigrantki urodziły aż 23 procent dzieci. (PAP)

Categories: Imigracja

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*