Sondaż: Europejczycy boją się, że uchodźcy oznaczają wzrost terroryzmu

Uchodźcy w Serbii fot.Edvard Molnar/EPA

Uchodźcy w Serbii fot.Edvard Molnar/EPA

Większość Europejczyków jest zdania, że uchodźcy oznaczają wzrost zagrożenia terrorystycznego w ich krajach – wynika z sondażu Pew Research Center przeprowadzonego w 10 europejskich państwach, w tym w Polsce.

Na Węgrzech 76 proc. ankietowanych łączy uchodźców ze wzrostem terroryzmu, w Polsce – 71 proc. Spośród objętych badaniem krajów, tylko w Hiszpanii i Francji mniej niż połowa ankietowanych łączy z uchodźcami wzrost zagrożenia terrorystycznego.

Mniejszy odsetek uważa, że muzułmanie już mieszkający w Europie sympatyzują z ekstremistami islamskimi. Ze zdaniem, że większość lub wielu muzułmanów żyjących w Polsce popiera takie organizacje jak Państwo Islamskie, zgodziło się 35 proc. Polaków. W każdym badanym kraju była to mniej niż połowa ankietowanych.

W połowie krajów większość ankietowanych jest zdania, że uchodźcy są obciążeniem, bo zajmują miejsca pracy i pobierają świadczenia socjalne. Takiego zdania jest 82 proc. Węgrów i 75 proc. Polaków. Najmniejszy odsetek osób podzielających takie przekonanie jest w Niemczech i Szwecji – odpowiednio 31 i 32 proc.

26 proc. Polaków uważa, że uchodźcy w większym stopniu niż inne grupy są odpowiedzialni za przestępczość w kraju. Ponad 40 proc. ankietowanych deklaruje takie przekonanie we Włoszech, Szwecji i na Węgrzech.

Węgry, Włochy, Polska i Grecja to kraje, w których ponad połowa ankietowanych zadeklarowała negatywne zdanie o muzułmanach, przy czym odsetek ten jest na Węgrzech – 72 proc., w Polsce wynosi 66 proc. Najmniej negatywnych opinii jest w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji: 28-29 proc.

We wszystkich krajach skłonność do negatywnej opinii na temat muzułmanów jest większa wśród osób deklarujących prawicowe poglądy. Generalnie wyrażają też one większe zaniepokojenie napływem uchodźców i są przeciwne społecznej różnorodności.

Z sondażu wynika, że 40 proc. Polaków uznało, iż różnorodność sprawia, że Polska staje się gorszym miejscem do życia, 14 proc. – że lepszym, a dla 33 proc. nie ma to znaczenia. Najwięcej przeciwników różnorodności jest w Grecji – 63 proc. jest zdania, że szkodzi ona ich krajowi. Z kolei w Wielkiej Brytanii, Szwecji i Hiszpanii ponad 30 proc. ankietowanych wyraziło zdanie, że dzięki różnorodności ich kraje stają się lepsze.

Sondaż przeprowadzono między kwietniem a majem br. w Polsce, Niemczech, Szwecji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Grecji i na Węgrzech.(PAP)

Categories: Imigracja

Comments

 1. Pablo
  Pablo 17 lipca, 2016, 13:47

  W kilku krajach już byłem NIEMCY, ANGLIA, HISZPANIA i niestety, ale teraz to im więcej emigrantów, głównie tych innych kulturowo i religijnie ma wielkie problemy z aklimatyzacją w danym kraju i nie wychodzą ze swoim hmm gett, a to powoduje później takie akcje terroru jak teraz są… Niestety, ale zgadzam się z tym, że taka emigracja powoduje tylko wzrost zagrożenia terrorystycznego 🙁

  Reply this comment
 2. Normals
  Normals 4 sierpnia, 2016, 21:02

  Napisalem ,juz chyba wszystko co mozna na temat islamskiej i imigracji jej skutkow i konskewencji wiec nie bede sie powtarzal ,zainteresowanych odsylam do mojego komentarza do felietonu Grzegorza Dziedzica w Dzienniku Zwiazkowym pod tytulem ” muzulmanska bohnia”.Pisalem go rok temu ale moje zdanie w sprawie muzulmanskiej imigracji nie zmienilo sie a dalsze wydarzenia w Europie tylko udowodnily ,ze mialem w 100% racje.Od tego czasu mielismy gwalty na kobieatch w Niemczech ,zamachy we Francji na redakcje Charlie Hebdo i rzez na koncercie rockowym ,zamachy w Belgii,Niceii,ataki terrorystyczne w Niemczech .Teraz doszlo do nastepnego incydentu we Francji ,wyciszanemu przez media gdzie grupa muzulmanskich uchodzcow z okrzykami ” allah akbar” zaatakowala autobus przewozacy ludzi ,obrzucajac go koktajlami molotowa i podpalajac go.Wklejam link gdzie mozna zobaczyc film.Jeszcze ,ktos chce mi wmowic ,ze przyjmowanie muzulmanow do Europy bylo dobrym pomyslem ?

  http://pikio.pl/francja-imigranci-podpalili-autobus-pelen-ludzi/

  Reply this comment
  • Rysiu
   Rysiu 4 sierpnia, 2016, 22:49

   Z tego, co ja sie doczytalem z twojego wpisu wynika jedno: ty uwielbiasz sam siebie,
   W sumie to byloby do zrozumienia – maly wzrostem, niska intelgencja, zolte zeby, cuchnace pachy i stopy – nic tylko sie powiesic. Ale ty to cos innego – ty jestes boski. Gdybym przeczytal twoj wpis na Mistrzowie.com, pewnie bym bil brawo jajcami i uszami, na raz. Niestety nic z tego, miSZCZU. Ty nadal nie urosles do rangi taboretu, nie wspominajac o wysokich taboretach – no wiesz, jakies 36″.

   Reply this comment
   • Normals
    Normals 5 sierpnia, 2016, 13:16

    Zastanawia mnie ten twoj opis mojej osoby : maly wzrostem, niska intelgencja, zolte zeby, cuchnace pachy i stopy – nic tylko sie powiesic. Ciekawe spostrzezenia biorac pod uwage fakt ,ze mnie nigdy nie widziales.W psychiatri twoja przypadlosc nazywa sie projekcja atrybutatywna . To taki narcystyczny mechanizm obronny polegajacy na przypisywaniu innym swoich cech negatywnych .Tak wiec pozwol moj maly wzrostem ,z zoltymi zebami ,cuchacymi pachami i stopami ,malo inteligentny Rysiu ,ze powiem Ci ,iz opinia takiego zera jak Rysiu interesuje mnie tyle co zeszloroczny snieg .Odpowiem Ci fraszka J.Tuwima ,ktora ostatnio odpowiedzialem innemu inteligentnemu inaczej w DZ.

    Próżnoś repliki się spodziewał
    Nie dam ci prztyczka ani klapsa.
    Nie powiem nawet „Pies cię jebał”,
    bo to mezalians byłby dla psa.

    Reply this comment
 3. Normals
  Normals 4 sierpnia, 2016, 21:13

  Polecam ksiazke Marka Orzechowskiego ” Moj sasiad islamista ” ,wklejam fragment od wydawcy.

  „Islam jest religią. Ale islam jest nie tylko religią. To zamknięty w sobie system dominacji w państwie i społeczeństwie. Islam nie jest prywatną sprawą jego wyznawców. Każdy jego wyznawca jest zobowiązany do utrwalania islamu i poszerzania jego obszaru dominacji.

  Islam jest słowem Allaha i bezlitosnym kodeksem życia w rodzinie, grupie, społeczeństwie, w państwie. Istotą islamu jest wpisana w jego księgi dominacja. Nad własnymi wyznawcami i nad niewiernymi. Islam nie podlega reformacji, uzupełnieniom rozwojowi , najpełniej wyraża się w formie znanej przed czternastoma wiekami, kiedy powstawał. Taki jest cel islamistów. Chrześcijanie nie mają pojęcia, że niezależnie od własnej wiary islam traktuje ich, jak wszystkich innych ludzi na świecie, jako mu podległych. Islamiści są przekonani, że będą rządzić nami i światem, ponieważ taki jest plan Allaha. To tylko kwestia czasu, kiedy nas opanują, dla naszego dobra, jak mówią.”

  MAREK ORZECHOWSKI

  „Kalifat, państwo islamskie, z islamem jako wiarą, systemem prawnym i państwowym, kodeksem zachowań i podległości, stoi u drzwi Europy. Ale jego wysłannicy są już w naszym domu. Przygotowują jego nadejście. Zachodnie miasta staja się muzułmańskie, przestrzeń publiczna ulega islamowi, zmienia się obyczaj, ubywa akcentów zachodniej wielowiekowej tradycji i kultury. Kościoły pustoszeją, meczety się zapełniają.

  Można tego nie dostrzegać. Można udawać, że nas to nie dotyczy. Można się łudzić, że to jakoś samo z siebie minie. Ale to samo z siebie nie minie. Islam, mówią jego protagoniści, jest pieczęcią wszystkich innych religii, więc nie mamy wyboru. Islam, mówią islamiści, jest jedynym ratunkiem ludzkości, więc musimy mu ulec, jeżeli nie chcemy skończyć w piekle.”

  Autor: Marek Orzechowski

  Tytuł: Mój sąsiad islamista. Kalifat u drzwi Europy.
  Rok wydania: 2015

  Reply this comment
  • Rysiu
   Rysiu 4 sierpnia, 2016, 22:34

   Ty i twoj orzech, pacanie pospolity.
   Zastap slowo islam z chrzecijanstwem i moze wtedy zrozumiesz, jakim zlem jest religia.

   Reply this comment
   • Normals
    Normals 5 sierpnia, 2016, 13:01

    Masz racje ,obserwuje cale hordy chrzescijan mordujace w Europie niewinnych ludzi .Smieszny jestes.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*