Sondaż: 66 proc. Brytyjczyków za gwarancją praw obywateli UE

fot.Patrick Seeger/EPA

fot.Patrick Seeger/EPA

Dwie trzecie Brytyjczyków uważa, że rząd powinien natychmiast zagwarantować prawa stałego pobytu i pracy obywatelom Unii Europejskiej mieszkającym w Wielkiej Brytanii, jeśli pozostałe kraje członkowskie są gotowe na taki sam ruch – wynika z nowego sondażu.

Według badania przeprowadzonego przez BMG Research dla „The Independent” taki ruch popiera większość Brytyjczyków we wszystkich grupach wiekowych i społecznych, a także sympatycy niemal wszystkich ugrupowań politycznych, poza eurosceptyczną i antyimigrancką Partią Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP).

Dotychczasowe wypowiedzi rządowych polityków sugerowały, że obywatele 27 pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej będą musieli czekać nawet lata, zanim kwestia ich przyszłych praw w Wielkiej Brytanii zostanie rozstrzygnięta w toku wieloletnich negocjacji.

Jak deklarował m.in. minister ds. handlu międzynarodowego Liam Fox, kwestia obcokrajowców mieszkających w Wielkiej Brytanii jest „jedną z głównych kart przetargowych” londyńskiego rządu w dyskusjach dotyczących przyszłych relacji handlowych z kontynentem.

Według zapowiedzi premier Theresy May, Wielka Brytania uruchomi opisaną w art. 50 traktatu procedurę wyjścia z Unii Europejskiej i rozpocznie formalne negocjacje najpóźniej do końca pierwszego kwartału 2017 roku. Zgodnie z przepisami obie strony będą miały dwa lata na zakończenie rozmów.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

Categories: Imigracja

Comments

  1. Chris
    Chris 3 listopada, 2016, 20:40

    Nie cierpie tych „nadmuchanych” egoistycznych Angoli a zwlaszcza jako Polak mieszkajacy tutaj to wiem co to za wredny narod , moj Dziadek walczyl w dywizjonie 304 bronil ich „dupy” po wojnie w koncu tez pojawaily sie slowa „Polacy wracajcie z kad przybyliscie ” a zaden Angol za to co zrobili dla nich Polacy nawet nie podziekowali a na najwiekszej powjennej paradzie w Londynie nawet nie zaprosili przedstwicieli I weteranow WP ktora to Armia byla najliczniejsza oprocz Brytyjskiej broniacej ich karju I w walce z Faszystami . Gdy Dziadek przybyl do USA rowniez wstapil do US Airforce gdzie byl rowniez pilotem bombowca , tutaj zmarl w stponiu pulkowanika w Pontiac MI ale jak zawsze twierdzil ze Ameryka to jest jego domem a Angole (ktorych nie cierpail) sa „napuszonymi kogutami ” najwredniejszy narod na ziemi .

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*