Powstała grupa lobbingowa na rzecz zniesienia wiz dla Polaków

DSC_0925

Uczestnicy spotkania

 

Przedstawiciele ponad trzydziestu organizacji polonijnych, wśród nich Frank Spula, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej, utworzyli ugrupowanie lobbingowe podczas spotkania w Ambasadzie RP w Waszyngtonie. Ma ono podjąć wspólne wysiłki mające na celu włączenie Polski do programu bezwizowego.

Visa Waiver Program for Poland Action Group (VWP4PL Action Group) będzie kontynuowała starania na rzecz zniesienia wiz dla Polaków, którzy odwiedzają USA w celach turystycznych. Zabiegi o program bezwizowy prowadzone są od dziesięciu lat przez KPA w Kongresie Stanów Zjednoczonych.

Jak powiedział nam prezes KPA Frank Spula, w maju ma się odbyć pierwsze spotkanie członków VWP4PL Action Group. Zostaną na nim ustalone plany i strategie działania grupy, która skoncentruje się na lobbowaniu za ustawą określaną skrótem JOLT (ang. Jobs Originating through Lounching Travel). Dzięki JOLT Polacy mogliby podróżować do USA bez wizy. Legislacja powróciła na forum Kongresu z inicjatywy kongresmenów Mike’a Quigleya, demokraty z Illinois i Joe’ego Hecka, republikanina z Nevady. JOLT postuluje rozszerzenie VWP w celu zwiększenia ruchu turystycznego i stymulacji gospodarki USA.

Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula przemawia podczas spotkania w Ambasadzie RP w Waszyngtonie

Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula przemawia podczas spotkania w Ambasadzie RP w Waszyngtonie

Będąc na początku tego tygodnia w Waszyngtonie, prezes Spula nie tylko wziął udział w spotkaniu w Ambasadzie RP, ale też spotkał się z ustawodawcami w Kongresie Stanów Zjednoczonych, zabiegając o poparcie dla inicjatywy JOLT. – Rozmawiałem między innymi z kongresmenem Dannym Davisem (demokrata z Chicago, 7. okręg – przyp. red.), który obiecał, że przyjrzy się ustawie. Rozmowy z poszczególnymi politykami to jedna z bardziej skutecznych metod starań o zatwierdzenie ustawy – podkreślił Spula.

Generał Edward Równy

Generał Edward Równy

Prezes KPA wyraził nadzieję na dopuszczenie Polski do ruchu bezwizowego jeszcze przed upływem kadencji prezydenta Baracka Obamy. – Prezydent Obama obiecał prezydentowi Komorowskiemu, że VWP zostanie zatwierdzony, zanim zakończy urzędowanie. Legislacja JOLT jest już popierana przez wielu kongresmenów i senatorów z obu partii. Trzeba pozyskać poparcie jeszcze większej liczby polityków poprzez kontynuowanie dotychczasowych zabiegów, a więc spotykając się z członkami Kongresu USA, pisząc do nich listy i podpisując petycje. Bardzo ważne jest, by w akcji brali udział polonijni wyborcy, naciskając na swych reprezentantów w Kongresie – powiedział Spula.

Spotkanie przedstawicieli organizacji polonijnych i honorowych konsulów Polski w USA poświęcone VWP odbyło się w Ambasadzie RP w Waszyngtonie 20 kwietnia z inicjatywy generała Edwarda Równego oraz Polsko-Amerykańskiej Rady Doradczej (American-Polish Advisory Council, APAC).

Alicja Otap

a.otap@zwiazkowy. com

Zdjęcia: Matthew Stefanski, The Embassy of Poland in Washington, DC

Categories: Imigracja

Comments

  1. Obserawtorka
    Obserawtorka 25 kwietnia, 2015, 23:42

    Komentarz usunięty z powodu złamania regulaminu

    Reply this comment
  2. zza kałuży
    zza kałuży 26 kwietnia, 2015, 14:22

    Merytorycznie popieram, bardzo dużo racji. Gdyby tylko ta forma była nieco lepsza… 😉

    Reply this comment
  3. Pawel.lewski
    Pawel.lewski 29 kwietnia, 2015, 00:06

    Szanowni Państwo, nie właźcie w doopę farmerom, to nie uchodzi, Polacy są bardziej inteligentni więc farmerzy boją się o swój status w tym miernym, niewyedukowanym społeczeństwie. Polacy radzą sobie w różnych warunkach, farmerzy mają problemy z rachunkami, dlatego myślą że karta kredytowa to podarunek od Św. Mikołaja.

    Reply this comment
  4. Telewizja Radom
    Telewizja Radom 11 maja, 2015, 01:40

    Nie mniej jednak coś się dzieje. Polakom ruch bezwizowy do USA należy się jak psu kość choćby za to że wyciągamy szabelkę we wszystkich ich wojnach. Wielkiej łachy nam nie robią.

    English
    Nevertheless, something is happening on the plus side. Poles visa-free travel to the US, like the dog a bone if only for that draw saber in all their wars. Great duds we do not.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*