Ponowna nadzieja na zniesienie wiz

fot.Olek Remesz/fot.US Customs and Border Protection/Wikipedia

fot.Olek Remesz/fot.US Customs and Border Protection/Wikipedia

Kongresman Mike Quigley zaproponował poprawkę do ustawy o finansowaniu bezpieczeństwa narodowego pozwalającą Polsce na dołączenie do programu bezwizowego (Visa Waiver Program, VWP).

Poprawka Quigley’a  upoważnia sekretarza ds. bezpieczeństwa narodowego na zniesienie wiz dla Polaków przyjeżdżających do Stanów Zjednoczonych. W uzasadnieniu do swego wniosku legislacyjnego, demokratyczny kongresman z Illinois,  argumentuje, że choć Polska jest demokratycznym krajem i natowskim sojusznikiem USA w Europie, to wciąż są wobec niej stosowane przestarzałe kryteria kwalifikacji do uczestnictwa w ruchu bezwizowym.

Jak podkreśla polityk, aktualnie do programu VWP należy 37 państw, w tym 30 europejskich, a Polska jest w gronie nielicznych, których obywatele wciąż muszą starać się o amerykańską wizę.

Quigley wskazuje również na korzyści ekonomiczne z przyłączenia Polski do VWP; dzięki wzmożonemu ruchowi turystycznemu do kasy federalnej wpłynęłoby dodatkowo co najmniej 50  mln dol. w skali rocznej.

To już kolejna inicjatywa kongresmana, mająca na celu zniesienie wiz dla Polaków. Wcześniej przedłożył w Kongresie USA projekt ustawy określanej skrótem JOLT (ang. Jobs Originating through Launching Travel), która zreformowałby kryteria członkostwa w VWP, dzięki czemu zwiększyłaby się liczba odwiedzających Stany Zjednoczone z pożytkiem dla ekonomii kraju i rynku pracy.

Quigley reprezentuje 5. okręg, obejmujący północno-zachodnią części Chicago i przedmieść, gdzie mieszka około 100 tys. osób polskiego pochodzenia.

Podobne inicjatywy na rzecz udziału Polski w WVP podejmowane są w Senacie USA. Najnowsza z nich została zatwierdzona 18 czerwca br. przez senacką komisję ds. wydatkowania funduszy. Jest ona częścią większej ustawy dotyczącej finansowania bezpieczeństwa narodowego.  Wnioskodawcami ustawy o udziale Polski w programie bezwizowym byli: senator Mark Kirk, republikanin z Illinois i Barbara Mikulski, demokratka z Maryland.

Przypomnijmy, że Kongres Polonii Amerykańskiej od ponad dziesięciu lat prowadzi intensywne starania o zniesienie wiz dla Polaków. W ramach swej nieustającej akcji KPA prowadzi rozmowy i korespondencję z politykami w oby izbach Kongresu Stanów Zjednoczonych oraz pisze petycje i zbiera pod nimi podpisy sygnatariuszy popierających udział Polski w VWP.

(ao)

Categories: Imigracja

Comments

 1. Marcin
  Marcin 16 lipca, 2015, 02:55

  Byłoby fajnie, bo te wizy to jakaś masakra… 🙁

  Reply this comment
 2. Zbigniew
  Zbigniew 16 lipca, 2015, 08:04

  Więcej przeczytasz w czwartek, w drukowanym wydaniu „Dziennika Związkowego”
  – ludzie znowu irytujecie , zniecheciliscie mnie na wchodzenie na strone internetowa a do kupienia szczegolnie

  Reply this comment
 3. 123
  123 16 lipca, 2015, 10:04

  polska powstanie jak finiks z popiolu.

  Reply this comment
 4. JASIO
  JASIO 27 lipca, 2015, 15:07

  Zobaczycie jak swinia niebo…

  Reply this comment
 5. Bogdan
  Bogdan 14 sierpnia, 2015, 16:31

  Mieszkam w Polsce, nigdy nie byłem w USA, choć taka podróż była moim marzeniem w latach młodości. Obecnie kiedy możemy jeździć swobodnie po całej Unii Europejskiej, ewentualne zniesienie wiz do USA już nie ma większego znaczenia. USA już nie są dla nas atrakcyjnym miejscem odwiedzin.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*