Polak zagłosował z zieloną kartą, grozi mu więzienie i deportacja

Polak zagłosował z zieloną kartą, grozi mu więzienie i deportacja

Nasz rodak Daniel Tadeusz Romanowski znalazł się wśród dziewiętnastu osób, którym postawiono zarzut bezprawnego głosowania w wyborach w 2016 roku w Karolinie Północnej. To poważne przestępstwo federalne i wszystkim oskarżonym grożą kary więzienia i wysokie grzywny. Dodatkowo za podawanie się za obywatela amerykańskiego grozi nawet natychmiastowa deportacja. I to bez względu na to, czy głosujący nie zdawali sobie sprawy z tego, że łamią prawo.

Dziewiętnastu obywateli czternastu krajów, przebywających w Stanach Zjednoczonych, zostało postawionych w stan oskarżenia za bezprawne głosowanie w wyborach prezydenckich w 2016 roku w Karolinie Północnej. Dodatkowo jeden obywatel amerykański został oskarżony o pomoc i podżeganie cudzoziemca do składania fałszywych deklaracji o obywatelstwie amerykańskim.

Aresztowania były rezultatem śledztwa przeprowadzonego przez nowo utworzoną, specjalną grupę zadaniową ds. ścigania oszustw popełnionych przez imigrantów (Document and Benefit Fraud Task Force, DBFTF), złożoną z funkcjonariuszy ICE (U.S. Immigration and Customs Enforcement) i prokuratorów federalnych z Karoliny Północnej.

Wszystkim oskarżonym postawiono zarzut bezprawnego głosowania, za co grozi kara więzienia do roku i grzywna w wysokości 100 tys. dolarów. Dziewięć osób dodatkowo usłyszało poważniejszy zarzut składania fałszywych deklaracji o posiadaniu obywatelstwa amerykańskiego, co karane jest więzieniem do sześciu lat oraz grzywną w wysokości 350 tys. dolarów.

Dziennikarze Huffington Post dotarli do dokumentów sądowych oraz kopii formularza karty do głosowania niektórych oskarżonych, w tym Polaka, 39-letniego Daniela Tadeusza Romanowskiego. Wynika z nich, że mężczyzna otrzymał pobyt stały w 2004 r. i głosował w ostatnich dwóch wyborach prezydenckich, choć w formularzu rejestracji do głosowania nie zaznaczył w okienku obywatelstwa amerykańskiego (jako miejsce urodzenia podał „Polland”, a jako rasę – „Pollish”). Podobnie posiadająca zieloną kartę Niemka zarejestrowała się i zagłosowała w wyborach w 2016 roku, choć nigdy nie podpisała swojego formularza. Z rozmów dziennikarzy z oskarżonymi wynika, że wielu z nich uważało, że zarejestrowanie ich do głosowania przez urzędnika jest jednoznaczne z tym, że mogą głosować. W grupie osób, które zagłosowały z zieloną kartą, oprócz Polaka są obywatele Włoch, Niemiec i Korei.

26-letnia Meksykanka, oprócz zarzutu nielegalnego głosowania, oskarżona została o oszustwo i nadużywanie korzyści wizowych, za co grozi jej do 26 lat więzienia i grzywna w wysokości 350 tys. dolarów.

Zgodnie z Ustawą o Imigracji i Obywatelstwie (The Immigration and Nationality Act) fałszywe podawanie się za obywatela Stanów Zjednoczonych jest poważnym przestępstwem i wystarczającym powodem do natychmiastowego wydalenia cudzoziemca z kraju.

Sprawy aresztowanych prowadzi biuro prokuratora federalnego rejonu wschodniej Karoliny Północnej Roberta J. Higdona Jr., mianowanego przez prezydenta Trumpa.

Większość spośród aresztowanych osób w wyborach zarejestrowana była jako demokraci, a co najmniej trzech zatrzymanych było zarejestrowanych jako republikanie.

W wyborach z 2016 roku w Karolinie Północnej głosowało ponad 4,7 mln osób. Donald Trump pokonał w tym stanie swoją demokratyczną rywalkę Hillary Clinton zyskując co najmniej 173 tys. głosów więcej.

Joanna Marszałek
j.marszalek@zwiazkowy.com

fot.ICE.gov

Categories: Imigracja, Polonia

Comments

 1. Yaroon
  Yaroon 14 września, 2018, 03:35

  Wyrywny głupek.

  Reply this comment
 2. Aga
  Aga 14 września, 2018, 07:07

  No obywatelem to juz napewno nie bedzie tego kraju

  Reply this comment
 3. Christopher
  Christopher 14 września, 2018, 19:27

  Trzeba miec z „deklem” cos nie tak zeby na takie cos sie zdecydowac , ale w iwekszosci stanow obecnie w trakcie glosowania trzeba pokazac US-Passport lub Birth Certificate bo Driver License lub State ID juz nie wystarcza .

  Reply this comment
 4. Stefan
  Stefan 14 września, 2018, 19:39

  Christopher gadasz bzdury w wiekszosci stanow nie trzeba nawet id tylko kartke wyborcz Tylko kilka stanow wymaga stanowego id W paszporcie nie ma twojego adresu zamieszkania wiec moglbys np glosowac w Illinois mieszkajac na Florida co jest nielegalne To co mowisz jest potrzebne do rejestracji do wyborow dla nowych

  Reply this comment
  • Christopher
   Christopher 17 września, 2018, 10:05

   Stefan w Arizonie mimo ze idziesz z karta wyborcza to przy sprawdzaniu zadaja dokumentu potwierdzjacgo ze jestes US Citizen czyli US Passport , Certificate of Naturalization or Birth Cert. Ale dotyczy to osob „nowych” w tymze stanie , stali mieszkancy ktorzy poprzednio glosowali starczy DL lub State ID .

   Reply this comment
   • dosmucacz
    dosmucacz 17 września, 2018, 10:39

    I tak powinno być w każdym stanie. W IL jak zapytasz, czy pokazać kartę do głosowania, to patrzą na ciebie jak na nienormalnego i są oburzeni.

    Reply this comment
 5. Aga
  Aga 14 września, 2018, 21:07

  Kto to jest Aga?

  Reply this comment
 6. Stefan
  Stefan 18 września, 2018, 22:43

  Christopher to stary trick republikanow polega na tym zeby biedni starzy inwalidzi nie glosowali bo ci zazwyczaj preferuja demokratow ze wzgledu na healthcare drugi trick to ustalanie okregow wyborczych w ktorych miasta gdzie sa demokracjii dzieli sie na kilka okregow i do kazdego doklada sie biala wioche bez wyksztalcenia czytaj elektorat republikanski tak by ich bylo wiecej niz wyksztalconych Podam ci przyklad Pennsylvania demokracji od wielu lat stanowia 60 % glosujacych zawsze maj 40 % wladzy i republikanie robia co chca bo tylko wiekszosc moze zmienic okregi wyborcze kolko sie zamyka

  Reply this comment
 7. Stefan
  Stefan 18 września, 2018, 22:48

  Dosucacz proponuje wyprowadzke Alabama Mississippi tam bedzies sie czul swojsko Siedzisz w Illinois bo tu wiecej placa i benefity lepsze nie pasuje won krowy doic w Wisconsin za$5

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*