ONZ: do UE w tym roku przybyło 204 tys. migrantów, 2,5 tys. utonęło

Łódź z uchodźcami przybija do brzegów greckiej wyspy Lesbos fot. Orestis Panagiotou/EPA

Łódź z uchodźcami przybija do brzegów greckiej wyspy Lesbos fot. Orestis Panagiotou/EPA

Do UE w tym roku przybyło do czerwca 204 tys. migrantów. Zanotowano rekordową liczbę utonięć – 2 510, w tym w zeszłym tygodniu 880, podczas gdy w analogicznym okresie ub.r. utonęło 1 855 migrantów – podała we wtorek w Genewie agenda ONZ ds. uchodźców.

Rzecznik Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) William Spindler na konferencji prasowej powtórzył apel do Unii Europejskiej, aby zezwoliła na więcej możliwości legalnego przybywania uchodźców. Powiedział, że to wstyd, by cały blok relokował mniej niż 2 tys. migrantów w ramach ogłoszonego w zeszłym roku planu relokacji 160 tys. w unijnych krajach.

Z około 204 tys. migrantów i uchodźców, którzy przybyli do UE w tym roku, trzy czwarte to Syryjczycy i Afgańczycy. Od końca marca ich napływ do Grecji osłabł dzięki porozumieniu Brukseli z Ankarą, przewidującym odsyłanie do Turcji wszystkich migrantów, którzy przybędą do Grecji po 20 marca, nie złożywszy wniosku o azyl, lub których wniosek w tej sprawie został odrzucony.

Do Włoch od stycznia przedostało się 46 714 migrantów i uchodźców, mniej więcej tyle samo co w 2015 roku. Od zeszłego roku napływ migrantów z wybrzeży Libii utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie – niemal wszyscy oni przybywają z Afryki Subsaharyjskiej.

Jest to jednak, jak podkreślił rzecznik UNHCR, trasa uważana za najbardziej niebezpieczną: w tym roku utonęło na niej 2 119 migrantów, przy czym w ostatnim tygodniu aż 880 płynących trzema łodziami. Spindler zwrócił uwagę, że przemytnicy używają łodzi, które często jeszcze na libijskich wodach ulegają awarii. „Jest to wyścig z czasem, aby dostać się tam, zanim łódź zatonie, a w niektórych przypadkach jest już za późno” – dodał.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Imigracja

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*