Obama: podejmę działania w sprawie imigrantów przed końcem roku

Obama: podejmę działania w sprawie imigrantów przed końcem roku

Prezydent Barack Obama gratulując republikanom udanych kampanii wyborczych, podtrzymał swoją obietnicę wydania dekretów prezydenckich w sprawie nieudokumentowanych imigrantów.

Partia Republikańska zdobyła co najmniej siedem kolejnych mandatów w Senacie i tym samym uzyskała większość w całym Kongresie. Jednak prezydent wyniki wyborów interpretował jako frustrację wyborców brakiem działania Waszyngtonu i potrzebą „doprowadzenia spraw do końca”. Częściowo rację przyznał mu też Mitch McConnell, lider republikanów w Senacie i niedługo lider większości republikańskiej w izbie wyższej.

Barack Obama podczas konferencji prasowej w Białym Domu fot.Michael Reynolds/EPA

Barack Obama podczas konferencji prasowej w Białym Domu fot.Michael Reynolds/EPA

Obydwaj politycy zadeklarowali współpracę przez najbliższe dwa lata i zdaniem Obamy są obszary, co do których partie mają podobne poglądy, takie jak infrastruktura czy pobudzenie eksportu. Jednak trudno to sobie wyobrazić, skoro jednocześnie prezydent obiecał podjąć działania w sprawie nieudokumentowanych imigrantów w formie dekretów, poza Kongresem, co McConnell nazywa „machaniem czerwoną płachtą przed bykiem”.

Obama mówił, że „przed końcem roku podejmie wszelkie kroki prawne, jakie mu przysługują”, by ulepszyć system imigracyjny. Oczywiście najpierw, w dalszym ciągu, będzie domagał się, by Kongres uchwalił kompleksową reformę imigracyjną i jeżeli to zrobi – dekrety odejdą w niepamięć. Zapewnił jednak, że „nie będzie czekał”.

Tymczasem przed świętami w pierwszej kolejności pod obrady Kongresu ma trafić wniosek o przyznanie 6 mld dol. na walkę z ebolą w Afryce Zachodniej i USA oraz wniosek o zgodę na użycie sił zbrojnych przeciwko Państwu Islamskiemu – pisze portal Foxnews.com.

Z kolei Mitch McConnell na swojej konferencji mówił o priorytetach republikanów, m.in. reformie podatkowej i cofnięciu części zapisów reformy zdrowia, w tym podatku od sprzętu medycznego.

Nieudokumentowani muszą cierpliwie czekać.

(as)

Nieudokumentowani imigranci czekają na deportację w więzieniu w Phoenix w Arizonie fot.Darren Hauck/EPA

Nieudokumentowani imigranci czekają na deportację w więzieniu w Phoenix w Arizonie fot.Darren Hauck/EPA

Co może się znaleźć w częściowej reformie?

Choć prezydent Obama nie ogłosił jeszcze żadnych konkretnych terminów w sprawie rozwiązania kwestii milionów nieudokumentowanych imigrantów w Stanach Zjednoczonych, to jednak kongresmen Gutierrez wysuwa prognozę, że może do tego dojść jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Obcokrajowcy mogą spodziewać się pewnych ulg, przypominających te przyznane w ramach programu DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals) zatwierdzonego dekretem z czerwca 2012 r.

Demokrata z Illinois przypuszcza, że nowe przepisy, choć stanowiące namiastkę reformy imigracyjnej, będą dotyczyć imigrantów, którzy przebywają w Stanach Zjednoczonych 10 lat lub dłużej. Ich liczbę ocenia na ok. 5,6 mln osób. Prawdopodobnie będą oni mieli prawo otrzymania numeru Social Security, co pozwoli im ubiegać się o prawo jazdy i pozwolenie na pracę na okres dwóch lat. Nie będą jednak mieć prawa podróżowania poza granice Stanów Zjednoczonych.

W czasie niedawnego spotkania z przedstawicielami środowisk polonijnych polityk był pytany o to, kto pokryje koszty przedsięwzięcia, jeżeli Kongres nie zgodzi się przydzielić funduszy. − Pieniądze będą pochodzić wyłącznie z opłat za wniesienie wniosku, co, jak to miało miejsce w przeszłości, powinno wystarczyć na pokrycie kosztów całej operacji – zapewnił kongresmen, który ocenił, że koszt złożenia wniosku wynosić będzie kilkaset dolarów.

(ak)

fot.David Maung/EPA

Categories: Imigracja

Comments

 1. dorota
  dorota 7 listopada, 2014, 20:32

  Z wyrazem szacunku !!!!! jestem W USA 14 lat moze nie tak dlugo ale wystarczajaco …. place podatki i chce byc jak wszyscy normalni ludzie , nie bac sie policji i funkcjonowac jak czlowiek !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Mam nadzieje ze tak kiedys bedzie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply this comment
  • anonim 33
   anonim 33 7 listopada, 2014, 21:20

   Dorotko ja jestem tu od 2001 roku rowniez licze na jakas amnestie , place podatki ,mam firme, dom, zone i dziecko , takim ludziom jak my powinni dawac i po raczkach calowac hehehe

   Reply this comment
 2. Zbigniew
  Zbigniew 8 listopada, 2014, 06:41

  A ja jestem tu 10 lat i co roku slysze o amnesti , Jestem w takiej samej sytuacji jak dorota .
  Temat amnesti jest specjalnie nakrecany przez polonijne media bo to bardzo chwytliwy temat, a amnesti nie bedzie

  Reply this comment
 3. Agnes
  Agnes 8 listopada, 2014, 12:25

  A skad Pan ma takie wiadomosci na ten temat? Nie mozna byc takim pesymista……..napewno cos sie zmieni w tej kwestii, trzeba byc cierpliwym I miec nadzieje!!!!

  Reply this comment
 4. Aga
  Aga 8 listopada, 2014, 16:49

  Ja juz jestem tutaj 16 lat place podatki mam biznes dom tylko brak tej zielonej karty

  Reply this comment
 5. maciek
  maciek 8 listopada, 2014, 21:19

  nie liczcie na amnestie. jesli nawet cos wprowadzi bedzie to dzialanie zachowawcze ze skutkiem polowicznym, jak wiekszasc jego dokonan (fatalny prezydent, bez charakteru czyt. jaj)
  mysle , ze wielka polityka przerasta jego sily, zmizernial biedaczek, w malzenstwie tez chyba cos nie tak.
  pewnie po nocach rozpacza nad swoim losem i glosno krzyczy na co mnie to bylo.

  Reply this comment
 6. Magda
  Magda 27 listopada, 2014, 12:53

  Każdy by tylko coś chciał bo to niby od tak „…ok dziś wprowadzimy amnestie i będzie zajebiscie….” Są ludzie którzy pracują i starają się ale tez są i „czarne charakterki” śmierdzące lenie, pijaki i przestępcy, liczący tylko na skrobane… Nic nie jest proste… Ale myśle, ze warto pomysleć nad jakaś ustawa. Dać szanse ludziom których warto zachować w swoich szeregach i miec niepodważalny pretekst do pozbycia się pasożytów. Nie chcemy litości i wsparcia, chcemy wierzyc ze warto budować tu swój świat, nie bać się jutra, przestać być wykorzystywani przez ludzi którzy zdają sobie sprawę z naszych ograniczeń. Chcemy żeby nasze pieniądze szły do budżetu kraju, a nie do kieszeni naciągaczy i nielegalne załatwianie spraw…. ( każdy wolał by zapłacić 20 tys za legalny proces emigracyjny, niż nielegalny ślub z nieznajomym…) Szansa dla nas oznacza szanse na pozbycie się wielu nielegalnych działań, ukrócenie dochodów dla pasożytów a zwiększenie dochodu dla kraju…. Myśle ze gra warta świeczki. Dzięki odpowiedniej ustawie Ameryka może zyskać nie mniej niż my…

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*