Niepewny azyl. Deportacje z sanktuarium

 

Od poniedziałku Illinois zostanie stanem azylowym na mocy ustawy podpisanej przez gubernatora Raunera. Oznacza to, że już nie tylko Chicago będzie miastem sanktuarium, status ten uzyska cały stan Illinois. Nie oznacza to jednak spokojnego snu dla nieudokumentowanych. Pisaliśmy o tym przed tygodniem. Wielu naszych czytelników nie daje temu jednak wiary.

„Bzdury podajecie”

W reakcji na artykuł „Bez wyjątków. Wszyscy nieudokumentowani do deportacji” (18 sierpnia 2017 r.), w którym ostrzegaliśmy przed deportacjami nieudokumentowanych imigrantów, nawet tych, którzy nie popełnili na terenie USA żadnego przestępstwa, wielu czytelników otwarcie wątpiło w to, czy piszemy prawdę. Burzliwa dyskusja rozwinęła się na naszym profilu facebookowym. Ewa Chruściel napisała: „Bzdura”. Jadwiga Różański: „Też uważam że to są bzdury. Przestańcie straszyć porządnych ludzi.” Agata Wojewoda: „Takie bzdury podajecie, że aż się niedobrze robi”.

Za czasów administracji prezydenta Baracka Obamy obowiązywały tzw. priorytety imigracyjne; funkcjonariusze służb ICE (Immigration and Customs Enforcement) otrzymali polecenie, by koncentrować swe wysiłki na aresztowaniach nieudokumentowanych, którzy dopuścili się poważnych przestępstw, albo należą do gangów lub stanowią zagrożenie bezpieczeństwa kraju. Nowa administracja nakazała służbom ICE aresztowanie każdego nieudokumentowanego, nawet przypadkowo spotkanego. Taką dyrektywę wydał 21 lutego br. Matthew Albence, kierownik wydziału ds. deportacji w ICE, dlatego coraz częściej dochodzi do aresztowań podczas na przykład umówionej wizyty w urzędzie imigracyjnym.

„Przyszli po niego, wzięli ich oboje”

Jak mówi nam adwokat imigracyjna z Chicago Edyta Salata, zarządzenie z 21 lutego instruuje, że brak historii kryminalnej imigranta nie jest przeciwwskazaniem do jego deportacji. – Na podstawie moich obserwacji mogę powiedzieć, że zwiększyła się liczba osób zatrzymanych przez władze federalne na lotniskach lub w konsekwencji nieprawidłowo złożonego wniosku o status emigracyjny – twierdzi prawniczka.

Nie wszyscy nasi czytelnicy nie przyjmują do wiadomości nowej imigracyjnej rzeczywistości. Są też tacy, którzy zauważyli zmiany w funkcjonowaniu służb imigracyjnych. Grace Dosla napisała na Facebooku: „Znam kobietę, która tu była wcześniej niż ja, przyjechała w roku 1985 i tydzień temu ją wzięli, bo chyba miała boyfrienda, co miał przekroczenia drogowe. Przyszli po niego i wzięli ich oboje. Dziękujcie Trumpowi”.

Rośnie liczba zatrzymanych

Minęło siedem miesięcy odkąd Thomas Homan, były agent służb imigracyjnych pracujący na granicy z Meksykiem, został postawiony u sterów ICE przez administrację prezydenta Trumpa. Jako pełniący obowiązki szefa ICE, Homan nawet nie zaprzecza, że chce deportować imigrantów niemających przestępczej przeszłości. Obiecuje wręcz, że dołoży starań, by rosła ich liczba. Jego deklaracje potwierdzają dane statystyczne: odsetek nielegalnych bez kryminalnej historii, którzy zostali aresztowani przez ICE, zwiększył się z 18 procent w styczniu do 30 proc. w czerwcu i ciągle rośnie.

Odsetek nielegalnych bez kryminalnej historii, którzy zostali aresztowani przez ICE, zwiększył się z 18 procent w styczniu do 30 proc. w czerwcu i ciągle rośnie

Niedawno Homan towarzyszył prokuratorowi generalnemu Jeffowi Sessionsowi podczas wizyty w Miami, gdzie obaj dziękowali tamtejszym władzom lokalnym za to, że zrezygnowały ze statusu miasta azylowego i będą w pełni współpracowały z ICE w ściganiu i aresztowaniu nieudokumentowanych imigrantów. Sessions twierdzi, że samorządy sanktuaria, czyli miasta, powiaty, stany, chroniące nieudokumentowanych imigrantów, utrudniają pracę służbom federalnym i przez brak kooperacji narażają je na niebezpieczeństwo. W odwecie Sessions grozi takim samorządom odmową funduszy federalnych na zwalczanie przestępczości.

Czy miasto azylowe na pewno cię ochroni?

W całym kraju status sanktuarium przyjęło już ponad 300 samorządów lokalnych. Jest wśród nich Chicago i ma dołączyć do tego grona również cały stan Illinois. Biuro gubernatora Bruce’a Raunera oświadczyło, że w poniedziałek podpisze on ustawę określaną jako Trust Act (HB 3698), która zabrania policji w Illinois zatrzymania oraz aresztowania ze względu na status imigracyjny. Ustawa została przegłosowana przy poparciu polityków obu partii, organów ścigania, działaczy społecznych, Kościoła i różnych ugrupowań wyznaniowych.

W opinii adwokat Edyty Salaty Trust Act jest pozytywnym krokiem w kierunku obrony praw imigrantów w Illinois. – Głównym celem tej ustawy jest budowanie zaufania pomiędzy lokalną policją a mieszkańcami Illinois, niezależnie od ich statusu imigracyjnego. Władze samorządów lokalnych zorientowały się, że uniemożliwienie komunikowania się nieudokumentowanym imigrantom z policją może tylko spowodować wzrost przestępczości. A tego przede wszystkim chcą uniknąć organy ścigania – tłumaczy prawniczka.

W interpretacji Salaty, Trust Act pozwoli nam na swobodny kontakt z lokalną policją, jeżeli staniemy się ofiarą przestępstwa lub będziemy świadkami złamania prawa. – Nie będziemy też narażeni na kontrolę statusu imigracyjnego przez lokalną policję w czasie na przykład popełnienia wykroczenia drogowego.

Czy policjant zadenuncjuje?

Wielu nielegalnych imigrantów mieszkających w rejonach objętych statusem „sanktuarium” mimo wszystko obawia się tego, że policja zgłosi zatrzymanego do służ imigracyjnych. Edyta Salata wyjaśnia, że rzeczywiście Trust Act nie zabrania lokalnej policji w Illinois kontaktów ze służbami federalnymi w ramach na przykład wymiany informacji. – Ale ustawa nie pozwala organowi ochrony porządku w Illinois na egzekwowanie przepisów imigracyjnych, które istnieją na mocy prawa federalnego, a więc lokalny policjant nie może aresztować z powodu braku zielonej karty czy zezwolenia na pracę.

Jak podkreśla Salata, musimy też wziąć pod uwagę fakt, że „status azylowy” miasta, stanu czy innego samorządu lokalnego nie uchroni nas przed akcją władz federalnych i policji imigracyjnej, a więc przed zatrzymaniem, aresztowaniem i rewizją.

Jak się zachować

W przypadku aresztowania przez ICE adwokat radzi, by nic nie podpisywać, nie składać żadnych wyjaśnień, zanim nie porozmawiamy z prawnikiem imigracyjnym. W razie przybycia agentów imigracyjnych do naszego domu, nie należy ich wpuszczać do środka, jeśli nie pokażą nakazu aresztowania lub przeszukania podpisanego przez sędziego.

Alicja Otap
a.otap@zwiazkowy.com

Categories: Imigracja

Comments

 1. Igor
  Igor 27 sierpnia, 2017, 14:01

  Dzięki Trumpowi wszystko to powoli przypomina sytuację Żydów w czasie okupacji, poza tym nienawiść części społeczeństwa w tym wielu Polaków do nielegalnych powoduje, że najchętniej zamknięto by ich w obozach koncentracyjnych. Nielegalni są według oficjalnej propagandy odpowiedzialni za całe zło tego świata(podobnie jak kiedyś Żydzi) a jak ich już nie będzie, to jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki znikną wszelkie problemy w Ameryce.
  Był kiedyś prezydent Jackson, podobnie jak Trump oszołom, który za wszystko winił Indian i Bank Centralny. Skończyło się na tzw. Szlaku Łez, śmierci tysięcy niewinnych ludzi wyrzuconych z ich ziemi, kraj Jackson pozostawił w ruinie. Trump idzie tą samą drogą…

  Reply this comment
  • Ola
   Ola 27 sierpnia, 2017, 14:14

   Zgadzam się i wciąż pojąć nie mogę jak można było Wybrać na prezydenta dziadka z demencja

   Reply this comment
   • Anonim
    Anonim 29 sierpnia, 2017, 09:34

    Droga Olu, ciesz się zdrowiem póki je masz.
    Demencja może Cię dopaść zanim staniesz się babcią,
    czego Ci oczywiście nie życzę.

    Reply this comment
  • Anonim
   Anonim 28 sierpnia, 2017, 20:54

   Zgadzam się w 100% z panem.

   Reply this comment
  • Anonim
   Anonim 29 sierpnia, 2017, 09:30

   Igor, Trump jako oszołom został prezydentem.
   Ty jako inteligent (oczytany) jakie masz osiągnięcia.
   Igorze pochwal się!

   Reply this comment
 2. Izabella
  Izabella 27 sierpnia, 2017, 15:01

  Bzdury bzdury….nie wszyscy nielegalni sa winni”ale jak ktos ma troche oleju w glowie to widzi co sie dzieje…wszystko I’m sie nalezy free…..do tego sie przyzwyczaili polacy,meksykanie itd….i ciezko pogodzic sie z prawda!ze free sie skonczylo

  Reply this comment
  • olo
   olo 27 sierpnia, 2017, 18:20

   a tak konkretnie to co im sie za ,,free” nalezy??

   Reply this comment
   • Agent
    Agent 27 sierpnia, 2017, 21:12

    Izabela moze nam powie skoro poruszyla temat. Z tego co ja wiem nielegalni nic nie maja za free

    Reply this comment
    • Anonim
     Anonim 29 sierpnia, 2017, 09:44

     Nielegalni nie ale już ich dzieci mają wszystko.
     Robić dzieci a inni je będą utrzymywać. Dobry sposób na łatwą kase.
     Każdy kto decyduje się byc w US nielegalnie, robi to na własne ryzyko.
     Prawo jest prawem. Jeśli komuś się to udaje to spoko, jednak w razie wpadki
     zgodnie z prawem deportacja.

     Reply this comment
     • justright
      justright 31 sierpnia, 2017, 16:29

      Ty tez narob sobie dzieci, idz na sprzatania za cash albo w ogule nie pracuj i tez bedziesz mial kartki, znaczki, dom rentowany section A itd. A dzieci nielegalnych sa tak jak Ty, nawet o niebo lepiej bo sie tu urodzili a Ty masz obywatelstwo nabyte. Im sie nalezy wiec po co ten caly jazgot. Trzeba cos z tym wreszce zrobic. Zalegalizowac ich zeby mieli pozwolenie na prace i do roboty bo inaczej wszyscy za to placimy.

    • NATuu
     NATuu 29 sierpnia, 2017, 10:32

     Widocznie jesteś osobą która nie czyta i inteligencją się zbytnio nie wyróżniasz, a tylko słuchasz co klepią inne i powtarzasz jak papuga. Większość imigrantów przyjechała żeby zarobić sobie na emeryturę godną dla człowieka i na to ten imigrant ciężko pracuje. Osobiście nie znam żadnego imigranta który siedział by na zasiłku, tylko znam które garują od rana do wieczoru żeby mieć na swoje zachcianki. Może sama chcesz wycyganić coś za free ale z jakichś powodów ci to się nie udaje i złość cię rozpiera… Znam jedną taką osobę z Polski która narobiła sobie długów przez to że żyła ponad stan i winiła rodzinę że jej nie daje, może akurat to jest twój przypadek …. Drażnią mnie takie ludzi jak ty co pieprzą bzdety. Może ludzie kombinują ale ten twój za fee!!!!!!!!!! to zdecydowanie przesada

     Reply this comment
  • NATuu
   NATuu 29 sierpnia, 2017, 10:29

   Widocznie jesteś osobą która nie czyta i inteligencją się zbytnio nie wyróżniasz, a tylko słuchasz co klepią inne i powtarzasz jak papuga. Większość imigrantów przyjechała żeby zarobić sobie na emeryturę godną dla człowieka i na to ten imigrant ciężko pracuje. Osobiście nie znam żadnego imigranta który siedział by na zasiłku, tylko znam które garują od rana do wieczoru żeby mieć na swoje zachcianki. Może sama chcesz wycyganić coś za free ale z jakichś powodów ci to się nie udaje i złość cię rozpiera… Znam jedną taką osobę z Polski która narobiła sobie długów przez to że żyła ponad stan i winiła rodzinę że jej nie daje, może akurat to jest twój przypadek …. Drażnią mnie takie ludzi jak ty co pieprzą bzdety. Może ludzie kombinują ale ten twój za fee!!!!!!!!!! to zdecydowanie przesada

   Reply this comment
 3. Jola
  Jola 27 sierpnia, 2017, 17:09

  Nie rozumiem tego o co takie oburzenie przeciez kazdy z nas zostajac tutaj po wygasnieciu wizy wiedzial na co sie pisze!

  Reply this comment
 4. diwron
  diwron 27 sierpnia, 2017, 20:54

  Wszyscy krytyjujący Trumpa zapoznajcie się najpierw ile ludzi zostało deportowanych w czasie rządów Obamy. Oczywiście media milczały i nikt nie protestował, bo to było niepoprawne politycznie i Obama to był ulubieniec mediów. Natomiast 90% mediów należy obecnie do „Hate Trump movement i celem tego ruchu jest unieważnienie listopadowych wyborów i obojętnie co Trump zrobi, zawsze będzie krytykowany.

  Reply this comment
  • Wojtek
   Wojtek 27 sierpnia, 2017, 22:59

   Mysle ze masz 100 % racji. Poza tym dekret obamy mowil dokladnie to co robi tramp, czyli uszczelnienie granicy i pozamiatanie wsamej ameryce od kryminalistow itd. Ponadto wydaje sie mi ze prezydent i tak tanczy jak mu zagraja czy to bedzie trampek , obama,czy inny. I jeszcze co do mediow to fakt jest taki ze jak batak podpisywal umowe gmo to tz. media informowaly o ogrodku jego zonki w bialym domku.

   Reply this comment
  • Spiskowa teoria dziejów
   Spiskowa teoria dziejów 28 sierpnia, 2017, 19:47

   Oczywiście że tak, a za rogiem wylądowali Marsjanie i strzelają do wszystkich zupą ogorkową…

   Reply this comment
  • ssssssss
   ssssssss 26 czerwca, 2019, 11:58

   Za czasów administracji prezydenta Baracka Obamy obowiązywały tzw. priorytety imigracyjne; funkcjonariusze służb ICE otrzymali polecenie, by koncentrować swe wysiłki na aresztowaniach nieudokumentowanych, którzy dopuścili się poważnych przestępstw, albo należą do gangów lub stanowią zagrożenie bezpieczeństwa kraju. Nowa administracja nakazała służbom ICE aresztowanie każdego nieudokumentowanego, nawet przypadkowo spotkanego. Tak jest roNica miedzy Obama i Trumpem.

   Reply this comment
 5. Agent
  Agent 27 sierpnia, 2017, 21:08

  Nie rozumiem po co te lapanki jak za czasow hitlerowskich Niemiec przeciez jezeli wladza chce kompletnie zlikwidowac nielegalna imigracje to mozna wprowadzic prawo ktore zabroni zatrudniac nieudokumentowanych imigrantow pod wysoka grzywna , imigranci sami wyjada gdyz nikt ich nie zatrudni. Niestety wladza woli nekac , zastraszac i wykorzystywac ciezko pracujacych ludzi ktorzy tyraja i nic nie chca w zamian. Nie piszcie bzdur ze nielegalni cos dostaja za free bo to nieprawda. Uwazam ze nalezy zrobic konkretny ruch ,albo zakaz zatrudniania w/w ,albo dac szanse na zalegalizowanie ludzi ktorzy nic nie nawywijali i placa podatki. Jak na razie trumpowska wladza polega na zastraszaniu i kosztownym wylapywaniu ludzi ktorzy przyjechali za chlebem i na sile robienie z nich przestepcow , nazistowskie metody ,ze slabymi jest latwo walczyc. Tylko zmiana prawa zrobi porzadek z imigracja albo na korzysc albo na niekorzysc ale prawo trzeba zmienic . Moim zdaniem korzystniej by bylo zalegalizowac niekaranych placacych podatki, jednak nawet jezeli chca inaczej to niech zrobia konkretny ruch i zrobia prawo ktore kategorycznie zabroni zatrudniac ludzi bez papierow pod kara wysokiej grzywny a nawet wielu lat odsiadki a ludzie sami wyjada ,bedzie taniej i skuteczniej. Mam nadzieje ze nie zniszcza zycia milionom rodzin, chociaz po tej wladzy wszystkiego mozna sie spodziewac

  Reply this comment
 6. Podenerwowany
  Podenerwowany 27 sierpnia, 2017, 23:06

  Poprzedni komentator nie przeczytal artykulu, gdzie opisane sa priorytety emigracyjne Obamy, calkiem logiczne moim zdaniem. Obama nie powtarzal na codzien ze byl najlepszy z wszystkich dotychczasowych prezydentow oraz nie chwalil sie ze tam gdzie wlasnie zgineli w rozruchach ludzie ma…wspaniala winiarnie.
  Szkody moralne jakie obecna administracja zadaje na codzien narodowi trzeba bedzie naprawiac przez dziesieciolecia. Akceptacja nowej CODZIENNOSCI w ktorej rasistowski jezyk i rasistowskie posuniecia wladz (ludzie sie topia w powodzi a immigration checkpoints sa otwarte by „wylowic” nielegalnych?), obrazanie sojusznikow oraz wiernych sasiedzkich krajow, zupelna obojetnosc wobiec ludzkiego cierpienia w kraju i na swiecie, ignorowanie nauki, ignorowanie protokolu dyplomatycznego, popieranie wlasnej rodziny na kazdym kroku, wyrazanie sympatii dla brutalnych politykow znanych z dobrze udokumentowanych aktow przemocy (Filipiny, Rosja, Turcja) to wszystko nie jest do zaakceptowania w 21 wieku w tzw. ostoji demokracji.
  Co za potworny wstyd i zenada.

  Reply this comment
 7. Megan
  Megan 28 sierpnia, 2017, 15:27

  I za wszystko są obwiniani emigranci,a jak ogladacie NEWS i pokazują przestępstwa to wszystko są Black People (nie jestem rasista!!!) No tak ale najlepiej na emigrantów wszystko zwalic.Isabelllla emigranci nic nie dostają za darmo (skąd takie bzdury)!!!!!Czemu nikt nie mówi o gettach Chicagowskich,oni dopiero maja wszystko za FREE ,robic im sie nie chce i wszystko idzie na drugs,a każdy emigrant musi „orac jak wol” droga Isabellko!!!!

  Reply this comment
 8. Ezy
  Ezy 3 września, 2017, 21:39

  Obama zatwierdził program DACA, więc Trump oczywiście musi go znieść, bo nie byłby sobą. Właśnie podano, że Trump oficjalnie odwoła DACA we wtorek.

  Reply this comment
 9. Izabella
  Izabella 5 września, 2017, 15:54

  Ooo….jak prawda boli….co?
  Zlamaliscie prawo I jeszcze smiecie sie oddzywac??
  Placzecie ze musicie pracowac?ze wykorzystuja was?To jakiej cholery tu siedzicie
  Now znam zadnego Polaka co nie kombinuje.!
  Placzecie teraz ze Trump rasista?on tylko chce posprzatac ten syffffff i mam nadzieje ze mu sie to uda.
  Pozdrawiam

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*