Na każdych czterech imigrantów trzech przybyło do USA legalnie

Nieudokumentowani imigranci w schronisku w Los Angeles w Kalifornii fot.David Maung/EPA

Nieudokumentowani imigranci w schronisku w Los Angeles w Kalifornii fot.David Maung/EPA

Z 61 milionów imigrantów, którzy mieszkają w USA, trzech na czterech przybyło do tego kraju legalnie – głosi opublikowany w poniedziałek raport Centrum Studiów nad Imigracją z siedzibą w Waszyngtonie.

Według raportu w grudniu 2015 roku w Stanach Zjednoczonych było ponad 61 milionów imigrantów i ich nieletnich dzieci urodzonych w tym kraju. 45,3 mln przebywało legalnie, a tylko jeden imigrant na czterech – bez niezbędnych dokumentów.

Tak więc jeden na każdych pięciu obecnych mieszkańców USA jest imigrantem lub dzieckiem ojca-imigranta, które nie ukończyło jeszcze 18. roku życia.

Dane te silnie kontrastują z tymi z 1970 roku, kiedy jeden imigrant przypadał na 15 mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

W 1970 roku w kraju było tylko 13,5 milionów przybyszów z zewnątrz, wliczając w to ich dzieci – napisał w komunikacie wydanym z okazji publikacji dokumentu jego autor Steven A. Camarota.

Z raportu wynika też, że populacja imigrantów rosła w USA w ciągu ostatnich 45 lat sześć razy szybciej niż całej ludności kraju. W tym okresie liczba nowo przybyłych wzrosła o 353 proc., podczas gdy całej ludności tylko o 59 proc.

Szczególnie zaskakujący jest w niektórych stanach wzrost liczby ludności hiszpańskojęzycznej, znacznie wyższy niż ludności w ogóle.

Raport Centrum Studiów nad Imigracją został ogłoszony w czasie, gdy jest ona jednym z ważnych tematów kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych.

Temat ten jest szczególnie eksploatowany przez Republikanów: w ich kampanii lider wyścigu Donald Trump prowadzi krucjatę przeciwko nielegalnym przybyszom z Meksyku.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Imigracja

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*