Mniej dzieci nieudokumentowanych imigrantów rodzi się w USA

fot.David Maung/EPA

fot.David Maung/EPA

Liczba dzieci nieudokumentowanych imigrantów przychodzących na świat w USA spadła o 20 proc. od 2007 roku – wynika z raportu Pew Research Center.

W 2013 r. w USA urodziło się ok. 295 tys. dzieci nieudokumentowanych imigrantów (mających co najmniej jednego rodzica, który przebywa w USA nielegalnie), co stanowiło ok. 8 proc. wszystkich urodzeń – 3,9 mln (z czego ok. 2,9 mln stanowiły białe dzieci i ponad 634 tys. czarnoskóre). W 2007 r. liczba urodzeń wśród nieudokumentowanych imigrantów wynosiła 370 tys. (ok. 9 proc. wszystkich urodzeń).

Nowe dane pojawiły się, gdy w USA toczy się debata na temat obywatelstwa przyznawanego według prawa ziemi, kiedy to dziecko otrzymuje obywatelstwo kraju, w którym się urodziło. Startujący na kandydata na prezydenta Donald Trump proponuje zniesienie 14. poprawki przyznającej automatycznie obywatelstwo każdemu, kto urodzi się w Stanach Zjednoczonych. Jego zdaniem właśnie tej przywilej najbardziej przyciąga imigrantów.

W marcu 2013 r. w USA mieszkało ok. 11,3 mln nieudokumentowanych imigrantów. Stanowią oni ok. 4 proc. populacji USA. Większość z nich, ok. 5,8 mln, pochodzi z Meksyku. Kolejne 1,4 mln z Azji. Około 38 procent nieudokumentowanych imigrantów mieszka z urodzonymi w USA dziećmi i między innymi dlatego krytycy nielegalnej imigracji pozwalają sobie określać takie dzieci jako „anchor babies” („dzieci kotwice”), choć jeden z kandydatów do Białego Domu – Jeb Bush został już za jego użycie powszechnie skrytykowany, m.in. przez swoich konkurentów.

Legalna imigracja także wpływa na różnorodność populacji Stanów Zjednoczonych. W 2012 r. 16 proc. dorosłych mieszkańców USA należało do pierwszego pokolenia imigrantów i 8,4 proc. do drugiego.

(as)

Categories: Imigracja

Comments

  1. scooby doo
    scooby doo 20 września, 2015, 16:11

    nielegalni stanowia 4%populacji a wyprodukowuja 5.5 % pkb czy to cos wam mowi

    Reply this comment
  2. Pit
    Pit 21 września, 2015, 09:40

    Sa bardziej pracowici

    Reply this comment
  3. Pit
    Pit 21 września, 2015, 19:02

    Jasio ludzi ktorzy przybywaja nielegalnie nie znaja angielskiego nie maja prawa jazdy nie maja numeru ss nie dostaja zadnej pomocy od panstwa znajduja prace kupuja domy placa podatki nazywasz miernotami to jak nazwac ciebie nieudacznikiem ktory za swoje zafajdane zycie wina obwinia innych.Ja mysle ze w tym kraju mamy wieksze problemy niz nielegalni immigrancji takie jak homofobia rasizm i polskie wiesniaki

    Reply this comment
  4. Pit
    Pit 21 września, 2015, 19:37

    Nic tak nie boli OBYWATELA na etacie za 14$ na godzine w fabryce i w starym condominium z hindusami jak nielegalny ze swoim biznesem za 100tys rocznie w nowym duzym domku i lexusem na driveway

    Reply this comment
    • Agata
      Agata 21 września, 2015, 19:50

      Oh boli boli ttych ” niby obywateli” Polacy to okropny narod!zawistni ludzie a nie daj Boze nielegalny ma Lepiej…. Echhhh

      Reply this comment
    • JASIO
      JASIO 22 września, 2015, 04:27

      Prostaku…Pitem zwany…kupilbym ciebie nielegusie za moj dwumiesieczny dochod pajacu na zasranym lexusie…popusc w gacie bo pekniesz wiesniaku!

      Reply this comment
  5. Pit
    Pit 22 września, 2015, 06:24

    Jasiek wiesniakiem sie urodziles i wiesniakiem umrzesz pomimo obywatelstwa haha napisz list do trumpa moze ci pomoze pocaluj mnie w kakao tryplu z wiochy

    Reply this comment
    • JASIO
      JASIO 22 września, 2015, 12:32

      W twoje kakao niech cie caluje twoj pies zboczony pastuchu Pitem zwanym .

      Reply this comment
  6. Pit
    Pit 22 września, 2015, 06:47

    Wiecie po czym odroznic OByWATELA od nielegalnego w polskim sklepie obywalel placi karta food stamps

    Reply this comment
    • JASIO
      JASIO 22 września, 2015, 12:35

      Wlasnie tym sie roznisz zebraku turystyczny od obywatela…nie mozesz nic…zero Pitolcu.

      Reply this comment
      • Agata
        Agata 22 września, 2015, 15:05

        Nic nie możesz?- przecież zarzucacie nielegalnym ze żyją na socjalu food stamps itd… To ja tu czegoś nie rozumiem phiii

        Reply this comment
    • Farmazon
      Farmazon 22 września, 2015, 15:00

      zgadzam sie Pit z toba a tego Jasia to chyba banda nielegalnych mexiorow wyruchala w dupe ze tak pisze o nielegalnych hahahah

      Reply this comment
  7. Pit
    Pit 22 września, 2015, 16:36

    Jan tym sie roznie od ciebie ze mi sloma z buta nie wystaje chyba ci nielegalny mexyk zone dyma skoro czujesz taka nienawisc do nich ja za 2 lata dostane zielona karte ale z tego powodu nie pluje na innych wsiorzu

    Reply this comment
  8. Pit
    Pit 22 września, 2015, 16:44

    Tacy polacy to zakaly polonijne przez takich polonia nie liczy sie w amerykanskiej polityce Latynosi popieraja sie nawzajem dlatego kazdy polityk liczy sie z ich zdaniem a nasi wojna polsko polska jak w polsce OBYWATELU wogole to jestem zaskoczony ze ty rozumiesz po naszemu bo obywatele to zazwyczaj po angielsku amen

    Reply this comment
    • JASIO
      JASIO 23 września, 2015, 12:42

      Ja jestem zakala w/g ciebie Pitowy pastuchu bo nie popieram lamania prawa imigracyjnego w tym kraju?…jestes cymal pospolity wsioku a twoja zone pewnie twoj pies dyma zboku.

      Reply this comment
  9. Aga
    Aga 23 września, 2015, 15:14

    Od kilku lat jestem obywatelem USA ale popieram Pita w 100%

    Reply this comment
  10. agata
    agata 23 września, 2015, 20:29

    Nie podoba mi sie ta strona!!- usuwają moje komentarze (sa niewygodne) czy co!!!! Już ktorys raz z kolei

    Reply this comment
    • JASIO
      JASIO 24 września, 2015, 09:23

      Co sie przejmujesz,moje tez usowaja bo to nie portal spolecznosciowy tylko tuba propagandowa „dzialaczy”polonijnych gdzie kreca biznesy udajac patriotow.

      Reply this comment
  11. Bip
    Bip 24 września, 2015, 11:35

    Zakladam sie o 100$ ze Dumb nie zostanie prezydentem bo puki co glupki w USA sa mniejszoscia

    Reply this comment
  12. Pit
    Pit 24 września, 2015, 14:39

    Wszystkim Jaskom I innym przyglupom polecam przemowienie papieza w kongresie I wyciagniecie wnioskow bo zapewne te wszystkie osly stoja w pierwszym rzedzie w kosciele ale nic nie rozumieja

    Reply this comment
    • JASIO
      JASIO 25 września, 2015, 02:41

      No I bec Pitusie….Nie stoje przyglupie w pierwszym rzedzie w kosciele a nawet omijam go szerokim lukiem bo wiara w Jezusa jest w sercu I duszy a nie w modlach ludzi takich jak ty „poprawnych”na pokaz w niedziele albo przy okazji swiat…KOsciol jako dom Bozy za jakiego sie podaje nie jest dla mnie autorytetem chocby przez zboczenia jakie sa nagminne w jego centrum…a co mowi Papiez wez sobie do serca I nie precyzuj zasadnosci Jego slow jakoby dotyczyly mnie…popatrz w lustro I zacznij oceniac poszawszy od siebie gamoniu chcacy wyciagac wnioski z Jego przemowienia a pozniej idz do spowiedzi do kaplana w sukience I czuj sie szczesliwy jak zrozumiesz chwile spowiedzi….a ujmujac dosadnie odwal sie czleku marny I popatrz na twoj marny zywot…zrozumiales czy mam ci lopata nalozyc w ten twoj tepy leb ?

      Reply this comment
  13. Pit
    Pit 25 września, 2015, 06:34

    Zal mi ciebie i twojej rodziny

    Reply this comment
  14. SARA
    SARA 25 września, 2015, 12:10

    polskie pyskowki na poziomie prostackiego chamstwa, komu i czemu maja sluzyc???
    pojedynek nierozstrzgniety , Jasio i Pit , jak Kargul i Pawlak ,walcza ze soba ,jak
    dwa prostaki – wiesniaki , zabawna para i smiechu warta .,moze nakrecic film ,bylaby jakas kasa a nie tylko nerwowka- pyskowka , strata czasu.

    Reply this comment
  15. Pit
    Pit 25 września, 2015, 18:19

    Mam ostatnie pytanie do obywatela jana ile w zeszlym roku dostal tysiecy zwrotu podatkowego o ile tys w food stempsach i ile kosztowalo leczenie jego i jego todziny zaplacone przez public aid no ireszta freebies ktore dostal szanowny obywatel bo polskie wiesniaki sie specjalizuja w tym procederze a pozniej zwalaja na Spanish a w polskich sklepach co drugi placi ebt card Zaraza wrzod na ameryce

    Reply this comment
  16. JASIO
    JASIO 26 września, 2015, 02:47

    Petaku Pit…jestes jak eunuch na programie rozrodczym,chcialbys miec a nie mozesz,,,Co zarobilem I ile dostalem to moja prywatna sprawa a tobie nielegusie nic do tego..zajmij sie tym na jaka kwote oszukales IRS dostajac pieniadze na rekea a ile rozliczyles panie sledczy majac jakiegos tam lexusa I domek…bo znajac takiego wielbiciela dostatku zarobiles duzo a wykazales malo…ot caly ty cwaniaku! a ci z Polacy placa karta food stems bo maja do tego prawo bo sa tutaj legalnie I widocznie nie zarabiaja tyle co ty milionerze z domem I lexusem z 90 lat…podziekuj Ameryce,ze toleruje takich jak ty „turystow” biznesmenow…milego dnia oszolomie.

    Reply this comment
  17. Pit
    Pit 26 września, 2015, 07:36

    Dzieki takim nygusom podatki rosna

    Reply this comment
    • JASIO
      JASIO 26 września, 2015, 23:36

      Racja Pitowy kretynie…podatki rosna bo oszukujesz dochod stanu IL pracujac za gotowke a rozliczasz tylko minimum aby miec „alibi”,ze placisz podatki…lexusie wsiowy lub miastowy.

      Reply this comment
  18. Pit
    Pit 26 września, 2015, 07:53

    Moge sie zakozyc ze siedzisz juz rok na layoff a ze jestes z wsi to pewne ani raz nie zaprzeczyles skonczylem mam nadzieje ze nie maszduzo dzieci bo Obama musialby podniiesc podatki przez takich popaprancow zegnaj pozdrow swoich na roli pamietaj kazdy miastowy cie wyczuje w 5 minut pa bez odbioru OBYWATELU wsiorzu

    Reply this comment
    • JASIO
      JASIO 26 września, 2015, 23:30

      Tak pojebie Pitowy…dzieki tobie moge siedziec na zasilku bo ty cymbale pracujesz tyrystyczna szujo na mnie…dzieki,ze dzieki tobie pastuchu nie musze nic robic!…normalnie kretyn !

      Reply this comment
  19. Karmen
    Karmen 26 września, 2015, 12:21

    nie rozumiem skad tyle nienawisci do wsi ,ci miastowi maja pochodzenie rowniez ze wsi ,bo napierw byla wies a potem miasta zaczeto budowac ,bycie ze wsi to co ???
    hanba ??? przestepstwo ???? czy glupota i proznosc leniwych mieszczuchow ,wycanionych prostakow roboli ,majacych obsesje na punkcie wsi ,bez ktorej zgineli by z glodu , polacy katolicy wytykaja sobie pochodzenia, totalna glupota i chamstwo ,idiotyzm.

    Reply this comment
  20. Pit
    Pit 26 września, 2015, 18:01

    Karmen a ja nie rozumiem skad tyle nienawisci do nielegalnych od Polakow ktorzy maja papiery bo wszyscy jastesmy immigrantami

    Reply this comment
  21. lucyna
    lucyna 27 września, 2015, 21:08

    Pit ty sam sobie wrogow robisz ja tez jestem nielegalnie ale nie narzekam lamiac prawo wiedzialam ze z wielu rzeczy nie bede mogla korzystac a ty zazdroscisz ze obywatele moga tak bo oni nie lamalo prawa tylko czasami po 13 lat czekali w polsce aby dolaczyc do swoich rodzin i nie rob sie taki swiety ze nie oszukujesz jas prawde ci napisal bo tak robimy rozliczamy sie z irs tylko z takiej kwoty aby nasze dzieci mialy darmowe ubezpieczenie jestes katolikiem wiec bij sie w piers jezeli tak nie jest

    Reply this comment
    • agata
      agata 28 września, 2015, 13:45

      Kto ile czekał w Pl itd to inna sprawa ale odnośnie rozliczeń nie masz ani ubezpieczenia ani layoffa pracujesz za polowe stawek co legalni – nic nie dostajesz od państwa ty jako dorosła osoba- i jeszcze ma sie rzetelnie rozliczać?- z cashu? Obywatele tez jesli dostaną gdzieś cash nie ujawniają tego – proste

      Reply this comment
  22. lucyna
    lucyna 28 września, 2015, 15:59

    Agata czyli ty jestes za tym aby polska przyjela wszystkich tych uchodzcow i dala im wszystkie social zamiast pomoc polakom rodakom tego kraju nie pieprz glupot ze pracujemy za po stawki ja mam tyle na godz co obuwatelka tego kraju a pracuje na domkach nie narzekajmy bo nikt nas tutaj ma sile nie trzyma tylko prawda jest taka daj palec a bedzie chcial reke

    Reply this comment
  23. Agata
    Agata 28 września, 2015, 19:57

    Jestem za tym zeby przyjęli ale czy wszystkich ?- tylu na ilu nas stać Lucyna to ty chyba nie wiesz ile kosztuje prawdziwy Cleaning service ….. Nie mów ze masz $40 na godzinę! – jak myślisz dlaczego biura nielegalnych?- tylko nie pisz ze Polki najlepeij sprzątają Ty tyrasz na domkach i masz od 20- 30 na godzinę a amerykanka jest managerem w zwykłym sklepie spożywczym i ma $40 – porównuje tu „ciężkość” fizyczna prace

    Reply this comment
    • agata
      agata 28 września, 2015, 20:07

      Aa i jeszcze jedno nikt nie narzeka to było tylko kilka spostrzezen odnośnie różnic…..nie ma zwrotów podatków dla aliens:)ot tyle

      Reply this comment
  24. lucyna
    lucyna 28 września, 2015, 20:25

    Az przykro mi to pisac bo jak juz wspomnialam tez jestem nielegalnie kobieto widzisz ty te stare babcie przy kasach ktore pracuja za $8 na godz.a dorabiaja bo im emerytury nie wystarczaja one sa pokrzywione ale pracuja i nie ida na social a my nielegalni dosyc ze zlamalismy prawo dosyc ze oszukujemy ten kraj i nic nam sie tak naprawde zlego nie dzieje to non stop narzekamy nie wszyscy mozemy byc umyslowi fizyczni pracownicy tez musza byc i ja nim jestem a kierownicze stanowiska jak ci sie marza to do polski jedz my nom stop mowimy a ze obywatele maja to i to a nam sie nic nie nalezy mysmy o tym wiedzieli podejmujac decyzje tu zostania na czarno wiec prosze Was nie narzekajmy teraz bilet powrotny zawsze mozna dostac!!!!!

    Reply this comment
  25. lucyna
    lucyna 28 września, 2015, 20:47

    A i jeszcze jedno Agatko jezeli my nielegalni tak ciezko tu pracujemy za pol stawki to powiedz mi skad polacy maja na najlepsze auta na piekne domy kupione za cash za wakacje 3 razy do roku znam wiele rodzin tutaj przebywajacych na czarmo i tak zyjacych ja im nie zazdroszcze bo napewno ciezko na to pracuja ale oni pracuja a nie narzekaja nic nam sie tutaj nie dzieje i uszanujmy to siedzmy cicho bo moze kiedys naprawde moga przyjsc gorsze czasy dla nas

    Reply this comment
    • Agata
      Agata 29 września, 2015, 06:57

      Skąd od razu przypuszczenie ze jestem nielegalnie!!!!- to po pierwsze skąd Polacy maja na wczasy?- domy itd nie napisałaś ile czasu musza na to pracować ile lat!!!!- a ilu jest takich co to maja wszystko a np. za Polska szkole nie płaca( dyrekcja ponagla) ,wszystko na pokaz żyją z dnia na dzień maja wakacje torebki po kilka stówek i co z tego ciekawa jestem ile odłożyli na stare lata- pózniej bedą stać nas kasie jk te stare babcie o których ty piszesz- ( tyle dostaniesz emerytury ile sobie odłożysz czytaj odłożyły te babcie).
      Jeszcze raz podkreślam ze nienarzekam !- ja nie mam zle mam tylko 200 tys kredytu…

      Reply this comment
  26. Boss
    Boss 5 stycznia, 2016, 22:18

    To sa wlasnie proste tepe polaczki huja maja a sobie do gardel skacza na wzajem

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*