Miliardowe wpływy z podatków od nieudokumentowanych imigrantów

fot.Jim Lo Scalzo/EPA

fot.Jim Lo Scalzo/EPA

8 procent – tyle średnio zapłacili w stanowych i lokalnych podatkach w 2012 r. nieudokumentowani imigranci, co przekłada się na blisko 12 mld dolarów.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Institute on Taxation and Economic Policy z 11,8 mld dol. zapłaconych w stanowych i lokalnych podatkach przez nieudokumentowanych imigrantów 7 mld dol. wpłynęło z podatku obrotowego (sales tax) i akcyzy, 3,6 mld z podatku od nieruchomości, a 1,1 mld dol. z podatku dochodowego. W badaniu nie uwzględniono podatków federalnych.

Dla porównania jeden procent najbogatszych płacił fiskusowi średnio 5,4 proc. w stanowych i lokalnych podatkach. Inaczej przedstawia się sytuacja z podatkami federalnymi. Według Tax Policy Center 1 proc. najzamożniejszych zapłacił w 2013 r. 35,7-proc., podczas gdy dla reszty społeczeństwa wynosił on średnio 21,3 procent.

Autorzy badania przekonują, że wpływy z podatków od nielegalnych imigrantów wzrosłaby znacznie, gdyby przyjęto reformę imigracyjną. Szacuje się, że wstrzymane przez sędziego z Teksasu rozporządzenia imigracyjne Baracka Obamy dotyczące około 5 mln nielegalnych imigrantów przełożyłyby się na wpływy z podatków w wysokości ok. 845 mln dol. rocznie. Zwolennicy ostrzejszego prawa imigracyjnego odpierają te argumenty, twierdząc, że władze stanowe i lokalne ponoszą z powodu nielegalnych imigrantów duże większe koszty, związane chociażby z edukacją czy opieką zdrowotną.

(as)

Categories: Imigracja

Comments

  1. roman
    roman 6 maja, 2015, 16:12

    Ja nie wierze w te obliczenia. Typowe zagranie propagandowe. Amerykanska propaganda rzadowa jest bardziej bezczelna i prymitywna ( z duzym udzialem prasy i telewizji) niz kiedys propaganda w PRL.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*