„L’Osservatore Romano” o kryzysie migracyjnym: bezkres nędzy i bólu

fot.Georgi Licovski/EPA

fot.Georgi Licovski/EPA

„Bezkres nędzy i bólu na granicy między obojętnością a wieloma słowami rzucanymi na wiatr”- tak kryzys migracyjny w Europie i sytuację koczujących uchodźców podsumował na łamach watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” włoski kardynał Gualtiero Bassetti.

Arcybiskup Perugii, który napisał rozważania do tegorocznej Drogi Krzyżowej w Koloseum, w artykule opublikowanym w Wielką Sobotę zwrócił uwagę na to, że radość Zmartwychwstania łączy się z „niewypowiedzianym bólem z powodu jednego z najbardziej dramatycznych i złożonych zjawisk współczesności”, czyli kryzysu migracyjnego.

Przypomniał, że w niezwykle ciężkich warunkach żyje na świecie 60 milionów uchodźców, uciekinierów, ludzi ubiegających się o azyl.

Ich los, dodał, „zderza się z głębokim uczuciem ludzkiego ducha – lękiem; lękiem przed tym, co inne, przed obcym, przed migrantem”.

Kardynał Bassetti przywołał słowa papieża Franciszka z Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek: „Krzyż Chrystusa widzimy na obliczach dzieci, kobiet, osób wykończonych i przerażonych, uciekających przed wojnami i przemocą, a często znajdujących jedynie śmierć i wielu Piłatów z umytymi rękami”.

Dzisiaj – dodał autor artykułu w watykańskim dzienniku – „w wielu regionach świata obozy uchodźców stały się już niewidzialnymi miastami” czy też „miastami tragicznie widocznymi dla każdego, kto się z nimi zetknie, ale zupełnie nieobecnymi na mapach geograficznych”.

To, co dzieje się obecnie – uważa kardynał Bassetti- to „niepowtarzalna okazja, aby przejść od słów do czynów”. Ta jego myśl stanowi zarazem tytuł tekstu w „L’Osservatore Romano”.

Zauważył, że wiadomości docierające z obozów dla uchodźców w Grecji – z wyspy Lesbos czy z przygranicznej miejscowości Idomeni, są przerażające.

„Bezkres błota i desperacji na obrzeżach Europy” – podkreślił.

„Pascha wzywa nas do przejścia od słów do czynów. Napomina nas, by zatroszczyć się o ostatnich. Zachęca nas do działania. Przede wszystkim w odniesieniu do Europy, która wydaje się znajdować w coraz większych trudnościach, pomiędzy niekończącym się kryzysem gospodarczym i głębokim kryzysem wartości”- twierdzi włoski purpurat.

Wyraził przekonanie, że to najlepszy moment na to, aby budować inną Europę – „solidarną i bardziej ludzką”.

„Czyż może być lepsza chwila dla narodów europejskich – ale nie tylko dla nich – by pospieszyć na ratunek tym, którzy cierpią w obozach dla uchodźców, i w ten sposób odkryć na nowo także głęboką duszę i tożsamość Europy?”- pyta kardynał Bassetti. (PAP)

Categories: Imigracja

Comments

 1. maria
  maria 27 marca, 2016, 08:34

  A dlaczego nie wspomnial o tych cierpiacych ktorzy stracili bliskich w zamachach!

  Reply this comment
 2. rychu
  rychu 27 marca, 2016, 11:53

  Wolałbym, żeby polityczną poprawnością było nazywanie rzeczy po imieniu: mianowicie, że że islam to totalitarna ideologia dążąca do podporządkowania sobie każdego skrawka ziemi, na którym się znajduje. To oczywiste – przecież idea szariatu to nie jest wymysł islamofobów (o dziesiątkach innych antyludzkich zapisach koranicznych nawet nie ma co mówić). Wolałbym, aby polityczna poprawność potrafiła w oczywisty sposób reagować na określone przesłanki – aby islam – jako totalitaryzm właśnie – został zdelegalizowany w Europie. Niestety, polityczna poprawność jest ślepa, wycofuje się, oddaje pole islamowi – i ktoś niestety musi w to puste miejsce wejść. Nie jestem zwolennikiem nacjonalistów, ale to polityczna poprawność wyhodowała ich. Póki co, tylko oni są głosem zwykłych ludzi nie zgadzających się na islamską dyktaturę. Zatem jeśli wkrótce w Europie poleje się krew na znacznie większa skalę, dojdzie do pogromów i zamieszek, a władzę przejmą nacjonaliści – będzie to wina poprawnych politycznie europejskich lemingów, Dotarło do lewaków? Prościej nie da się tego wyjaśnić

  Reply this comment
  • Rysiu
   Rysiu 28 marca, 2016, 19:31

   Masz racje Anarcha…
   Islam, jak kazda inna religia to ANARCHIA, to wrecz cofanie sie w czasie.
   Miejmy nadzieje, ze to potrafisz zrozumiec.
   Swiat bylby piekniejszy, gdyby nie istniala zadna religia, bo jak historia nasz uczy – nic tylko miliony ludzi umiera w imie jakiegos bozka, za bozka, przez bozka i dla bozka.

   Reply this comment
 3. Normals
  Normals 29 marca, 2016, 16:01

  Wklejam moj komentarz z ubieglego roku do artykulu w dzienniku zwiazkowym ,wtedy wiekszosc mowila o mnie ,ze jestem rasista i ksenofobem dziwne ,ze dzisiaj zgadza sie ze mna 90% ludzi.

  http://dziennikzwiazkowy.com/dziedzic/muzulmanska-bochnia/

  „20 September, 2015, 16:50
  Zazwyczaj zgadzam sie z Grzegorzem Dziedzicem ,ale nie tym razem.Panie Grzegorzu u prosze nie ignorowac i nie bagatelizowac muzulmanskieg zagrozenia.Najwyrazniej przed napisaniem artykulu chyba nie odrobil pan lekcji.Napisal pan ,ze muzulmanie w Stanach dobrze sie integruja ,troche dziwne wnioski zwazajac na fakt ,ze w Dearborn MI wlasnie powstala pierwsza w USA muzululmanska strefa “No Go” .Wklejam link do filmiku z Dearborn MI ,na ktorym widac Ta wspaniale integracje muzulmanow ze spoleczenstwem amerykanskim.Sa tam katolicy ,ktorzy wyszli na ulice w koszulkach z napisem ” Jesus” niosacy plakaty z cytatami z Biblii. Prosze sobie dokladnie obejrzec Jak zostali potraktowani I zastanowcie sie nad trescia swojego artykulu.

  https://www.youtube.com/watch?v=VDogPPprwQs

  Ktos moze mi zarzucic ,ze mam chora wyobraznie I wyolbrzymiam problem ,moja odpowiedzia beda slowa polskiego muzulmanina znalezione w sieci.Skomentował on w ostry sposób trwający obecnie kryzys imigrancki i pomysły sprowadzenia do Polski imigrantów.„To zaplanowana inwazja” – pisze .

  -„Moi mili, ja jestem muzułmaninem i mnie nikt kitu ani ciemnoty nie wciśnie. To co się dzieje to jest regularna inwazja, nazywana w islamie Hijra, czyli zdobycie terenu wroga poprzez zasiedlenie, najczęściej pokojowe, bez walki. Ja się tego boję bardziej niż większość z was, bo wiem jak to się prawdopodobnie skończy.

  Nikt mi nie powie że setki tysięcy młodych mężczyzn w wieku poborowym jadą tutaj ze strachu przed wojną. Nikt mi nie powie, że ludzie wychowani na Bliskim Wschodzie i w Azji dostosują się do naszych, tak, naszych europejskich wartości. Jestem europejskim muzułmaninem, religia jest moją prywatną drogą czczenia Boga, a nie stylem życia czy doktryną polityczną. Na pierwszym miejscu jestem Europejczykiem, a wszystkie izmy zostawiam w domu.

  Boje się ich, ponieważ oni narzucą nam w przeciągu kilku lat swój średniowieczny, feudalny i antydemokratyczny porządek, a ci którzy się nie dostosują będą prześladowani. Matematyka nie kłamie: każdy z samotnych ma pozostawioną gdzieś rodzinę, która korzystając z prawa UE ściągnie tutaj prędzej czy później, więc liczbę imigrantów należy już teraz pomnożyć razy 3 lub 4, dzietność muzułmańskich rodzin z tamtego obszaru to 3 dzieci w górę, więc jeśli teraz mamy milion muzułmańskich małżeństw w Europie to za 20 lat będzie ich 3 razy więcej, optymistycznie licząc.

  Jeszcze jedna rzecz która mi się rzuca w oczy: ci uchodźcy twierdza ze za przejazd o europy muszą płacić po kilka tysięcy dolarów – skąd takie rzesze rzekomo biednych ludzi którzy wszystko stracili, maja takie pieniądze? Ja nie mam złudzeń ze jest to zaplanowana, gigantyczna akcja kolonizacji europy.”

  Dla poparcia jego slow Wklejam linki do dwoch ksiazek dostepnych na Amazon, prosze zwrocic uwage na tytuly:
  “Modern Day Trojan Horse: Al-Hijra, the Islamic Doctrine of Immigration, Accepting Freedom or Imposing Islam?” Czyli “Kon trojanski wspolczesnych czasow Al-Hijra Islamska doktryna imigracyjna akceptacja wolnosci czy narzucanie Islamu” Ksiazka Ta byla wydana w 2009 roku!!!
  http://www.amazon.com/Modern-Day-Trojan-Horse-Immigration/dp/0979492955/ref=pd_sim_14_3?ie=UTF8&refRID=0ADR4EE1WTHP27BRK0FQ&dpID=51YfIHDypIL&dpSrc=sims&preST=_AC_UL160_SR107%2C160_

  Oraz druga :
  “Refugee Resettlement and the Hijra to America ”

  http://www.amazon.com/Refugee-Resettlement-America-Civilization-Reader/dp/1508820708/ref=pd_sim_14_1?ie=UTF8&refRID=1ZNNFF3A6STACWAPE10S&dpID=411EyiSjsqL&dpSrc=sims&preST=_AC_UL480_SR321%2C480_

  Czemu tez pan nie wspomnial o Kanadzie ,ktora przyjela islamskich uchodzcow a Ci w niedziele poszli pod Kosciol ,Zeby obrzucac wychodzacych z kosciola ludzi kamieniami?”

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*