Komisja senacka zatwierdziła zniesienie wiz dla Polaków

fot.Olek Remesz/fot.US Customs and Border Protection/Wikipedia

fot.Olek Remesz/fot.US Customs and Border Protection/Wikipedia

 

Ustawa znosząca wizy dla Polaków podróżujących do USA została zatwierdzona 18 czerwca przez senacką komisję ds. wydatkowania funduszy. Ustawę rozpatrzy Senat w pełnym składzie.

Wnioskodawcami ustawy (S. 1507) o udziale Polski w programie bezwizowym (Visa Waiver Program) są: senator Mark Kirk, republikanin z Illinois i Barbara Mikulski, demokratka z Maryland.

Jak informuje senator Kirk, legislacja, która pozwoliłaby Polakom podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz, jest częścią większej ustawy dotyczącej finansowania bezpieczeństwa narodowego.

Najnowszy projekt ustawy o udziale Polski w VWP został przedstawiony na forum Senatu USA na początku czerwca przez Kirka i Mikulski.

To kolejna próba włączenia Polski do ruchu bezwizowego. Od ponad dziesięciu lat  bez powodzenia podejmowane są w Kongresie USA starania o zniesienie  wiz dla Polaków. Starania prowadzone są z inicjatywy Kongresu Polonii Amerykańskiej, który  lobbuje senatorów i kongresmanów oraz organizuje akcje pisania listów i petycji do ustawodawców.

Warto dodać, że senator Kirk od wielu lat czyni wysiłki w kierunku włączenia Rzeczypospolitej do VWP oraz na rzecz  zacieśnienia przyjaźni polsko-amerykańskiej. Za swe starania został  w 2012 r. odznaczony Komandorskim Krzyżem Zasługi przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

(ao)

Categories: Imigracja

Comments

  1. olek
    olek 19 czerwca, 2015, 14:19

    Brrrrrawo!!!!!! Mozna wszystko zrobic tylko trzeba troche checi.Nie obiecywac tylko dzialac . Brawo dla parti republikanskiej,zawsze na Was liczylem.

    Reply this comment
  2. Donna
    Donna 19 czerwca, 2015, 18:52

    Artykul chyba tylko na pokrzepienie serc. Komisja senacka sklada sie z 17 senatorow, oni moga zatwierdzac nawet chodzenie po wodzie w szpilkach. Kazdy z 50 stanow ma po 2 senatorow. Wiec by ta ustawa przeszla, musi zagloswoac za 51 senatorow. Pozniej to trafia do Izby Reprezentantow, stanowi to wraz z Senatem podstawowe zrodlo obowiazujacego prawa krajowego (federalnego). Gdzie zasiada 435 czlonkow izby. By ta ustawa przeszla musi zaglsowac za 218 czlonkow. Jak wiem, wiekszosc jest przeciwna.

    I slusznie ze sa przeciwni, bo to nic nie zmieni, a tylko zaszkodzi tym, ktorzy chca dluzej byc w USA, badz studiowac.

    Reply this comment
    • Joanna K.
      Joanna K. 31 lipca, 2015, 03:36

      Jeśli Komorowski odznaczył /w czasie swojej durnowatej kadencji przyznał odznaczenia ok.5400 osobom/ – to na pewno NIC z tego nie zobaczymy. Komorowski nie trzyma z Polakami.

      Reply this comment
  3. Christopher
    Christopher 19 czerwca, 2015, 19:16

    Noto w koncu „docenili” proamerykanska Polske Bo chyba zostal jedeny kraj w Calej UE gdzie jednak z Ameryka sie jeszcze licza. Tylko po niebawym znisieniu vis oby nie bylo take jak w Kanadzie gdzie na poczatku po znisieniu vis wjazdowych do tego kraju cofnieto z lotniska w Toronto prawie 30% Ob.Polskich ktory podczas kontroli oswiadczyli ze przylecieli szukac pray w Kanadzie Bo myseli ze Kanada tak jak UE ale sie srogo pomylili.

    Reply this comment
  4. olek
    olek 20 czerwca, 2015, 10:35

    Donna a nie pomyslalas o tych ktorzy chca tylko przyjechac tu w odwiedziny,bo wiesz dobrze jak ciezko jest dostac w Polsce wize turysryczna a jeszcze tu na miejscu robia problem.Ja jestem przekonany ,ze to przejdzie!

    Reply this comment
  5. ress
    ress 21 czerwca, 2015, 05:18

    Jakoś w 2008 roku znieśli wizy 6 krajom Europy środkowej i ustawę podnoszącą liczbę odmów do 10 proc przyjęli w ciągu roku. A jak Polska zeszła poniżej 10 proc to już z powrotem powrócili do 3 proc. W przypadku Polski to już z 10 ustaw wnosili i ciągle zawsze coś stało na przeszkodzie a to prezydent, a to republikanie a to terroryzm

    Reply this comment
  6. Pit
    Pit 22 czerwca, 2015, 19:19

    Kielbasa przedwyborcza dla poloni zeby glosowali na Kirka bo w jego dystrykcie jest sporo polakow bo prawdopdobnie to jego ostatnia kadencja tonacy brzytwy sie chyta Po wyborach wypnie d…. na was jak wszyscy republikanie a zajmie sie obnizaniem podatkow dla milionerow i cieciami dla szarakow Ustawa zaginie w komisji tak jak ustawa immigracyjna Republikanie nic nie potrafia stworzyc bo sie kluca miedzy soba a jednoczy ich jedynie ninawisc do Obamy i niszczenia w sadach to co stworzyl Ciekawy jestem kto placi za ich adwokatow te miliardy ktorych ile tam mozna by zaoszczedzic Popatrzcie co sie aktualnie dzieje w senaci Republikanie od 6 miesiecy maja wiekszosc w obu izbach no i co gdzie ten dobrobyt ktory obiecywali haha Jak bedziemy mieli republkanskiego prezydenta to sie jazda zacznie Wojna z Iranem i powrot do Iraqu pewny nie po to wielkie kampanie zbrojeniowe inwestuja w Buscha 2

    Reply this comment
  7. olek
    olek 22 czerwca, 2015, 22:25

    Pit nie zgadzam sie z Toba,powiedz mi jak republikanie moga cos zrobic jak prezydent wszystko wetuje tak samo jest z gubernatorem on chce wychodzic z zadluzenia ale demokraci to blokuja bo oni nic nie umia tylko podnosic podatki.Twierdzisz ze demokraci potrafia ale ja sie pytam co? Ammestie mogli zrobic jak mieli wiekszosc ,ale oni siedzieli wtedy cicho bo naprawde oni tego nie chca zronic tylko zalezy im na glosach latynosow ale w ostatnich wyborach i tak przegrali.Piszesz o wojnach to dlaczego Obama nie wycofal wojsk,wrecz przeciwnie jeszcze ich wiecej wysyla.Ja czekam z utesknieniem na republikanskiego prezydenta!!!!!!! Bo demokratom tylko sie udalo zadluzyc kraj i stworzyc dobry socjal z pustej kieszeni.
    .

    Reply this comment
  8. monika
    monika 23 czerwca, 2015, 07:05

    Pit popatrz tylko co demokraci robia czy wedlug Ciebie jest to w porzadku bezrobocie placili nawet 2 lata zamiast motywowac tych ludzi to wrecz przeciwnie dej dziadowi palec a wezmie reke (bron boze nie mam tu na mysli naprawde losowych przypadkow)mojej sasiadki syn 26 letni stracil prace i przez 2 lata pobieral zasilek i wiesz co sie z nim stalo zostal narkomanem bo do pracy nie musial chodzic pieniazki dostawal a czasu do nudzenia sporo ,ile w tej chwili jest separacji bo wystarczy byc w separacji aby dzieciom i matce nalezaly sie wszystkie socjalne a demokraci robia to tylko po to aby zatrzymac glosy ale za kilka lat braknie pieniedzy na to i ci ludzie padna na bruk bo oni ich nie ucza zycia tylko brania a co do miliarderow to jakby nie oni to my srednia klasa nie mielibysmy pracy i jezeli im bedziemy podnosic podarki to oni przeniosa sie do innych stanow krajow

    Reply this comment
  9. Pit
    Pit 23 czerwca, 2015, 07:08

    Wskazniki gospodarcze nie klamia po buschu bezrobocie bylo 2razy wyzsze niz po obamie nie wspomne o kryzysie na rynku nieruchimosci w spadku po nim ktory zaczal sie w polowie 2008 a obama objal urzad 1 styczen 2009 Po starym Busch bylo dokladnie tak samo tylko po Clintonie bylismy na duzym plusie ktore to pienidze George w Busch przepuscil na Iraq i Afghanistan

    Reply this comment
  10. Pit
    Pit 23 czerwca, 2015, 16:23

    Monika od 6 miesiecy Republikanie maja wiekszosc w obu izbach demokracji juz nie rzadza od stycznia 2015 trzymajmy sie faktow Miliarderzy to nie klasa srednia Klasa srednia zarabia 100- 200 tys rocznie Milionerzy nie kreuja Nowych miejsc pracy chyba ze na Wall Street

    Reply this comment
  11. monika
    monika 23 czerwca, 2015, 18:24

    Ok to teraz fakty : republikanie maja wiekszosc ale zadna ustawa nie przejdzie bo prezydent wetuje tak samo jest w stolicy Springfield gubernator nic nie moze bo wiekszosc to demokraci i blokuja a co do miliarderow to wlasciciel McDonalds nie zatrudnia ludzi ? T-Mobile nie zatrudnia ludzi daje ci najprostrze przyklady .Widzisz Motorola miala sie przeniesc do innego kraju ale obnizyli im podatki i dlatego tacy jak my mamy prace,a jezeli oni sie zwina to tysiace ludzi przejdzie na zasilki i my bedziemy ich znowu utrzymywac.

    Reply this comment
  12. botaklol
    botaklol 21 lipca, 2015, 15:52

    co za bubel teraz Polacy zamiast 6ciu miesięcy będą mogli zostać 3 miechy brawooooooo…. Polacy nic się nie stało nic się nie stało. Z deszczu pod rynnę
    no samo zło ;))))

    Reply this comment
  13. Anka
    Anka 24 lipca, 2015, 01:19

    „botaklol” oczywiście że będą Polacy mogli zostać 6 miesięcy kiedy poproszą jak zwykle o wizę 🙂 Natomiast jeśli będą bez wizy to będą mogli zostać 3 miesiące, co w tej chwili jest nie możliwe. Taka mała różnica!

    Reply this comment
  14. Robert
    Robert 31 lipca, 2015, 22:00

    Kto ma problem z wiza ? Złodziej I k…..

    Reply this comment
  15. AMERYKANIN
    AMERYKANIN 11 stycznia, 2016, 23:46

    Nie chcemy Polaczkow w naszej kochanej Ameryce 😛

    Reply this comment
  16. olo
    olo 15 stycznia, 2016, 15:12

    Ty amerykanin ja akurat wizę dostałem i byłem w tym USA dziadostwo i ubóstwo domki drewniane jak dla psów kochasz syf to w nim gnij ale o Polakach nie pisz polaczki bo usłyszysz prawdę o zakredytowanych debilach rżnących potęgę świata mających plewy w łbie odpady i wyrzutki które we własnym kraju się nie wybili i znależli miejsce w syfie.

    Reply this comment
  17. 123
    123 21 marca, 2016, 14:05

    Bez łaski. Na zasadzie wzajemności – wprowadzić wizy dla amerykanów przyjeżdżających do Polski.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*