IOM: mniej utonięć migrantów w Morzu Śródziemnym

Łódź z uchodźcami przybija do brzegów greckiej wyspy Lesbos fot. Orestis Panagiotou/EPA

Łódź z uchodźcami przybija do brzegów greckiej wyspy Lesbos fot. Orestis Panagiotou/EPA

Mniejsza liczba utonięć migrantów podczas podróży przez Morze Śródziemne może odzwierciedlać lepszą strategię zarządzania napływem ludzi – stwierdziła we wtorek w Genewie Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM).

Jak podał rzecznik IOM Joel Millman, podczas podróży przez Morze Śródziemne zginęło w tym roku 1 370 osób, niemal o 25 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Rzecznik dodał, że tegoroczny bilans obejmuje 13 osób, które zginęły w maju, ale do ich śmierci nie doszło we wschodniej części Morza Śródziemnego.

„Przypisujemy spadek śmiertelnych przypadków wyjątkowo ostremu spadkowi przyjazdów z Turcji do Grecji – powiedział Millman. – Oczywiście, skoro wydaje się, że turecko-grecka trasa została zawieszona, mamy nadzieję, że jest to początek zdrowej strategii zarzadzania migracją”.

„Jest możliwe, podkreślam: możliwe, że okres wielu przypadków śmiertelnych od 2013 roku już się skończył i być może zobaczymy bezpieczniejsze lato” – wyraził nadzieję rzecznik IOM.

Do 21 maja do Europy przez Morze Śródziemne w tym roku napłynęło według szacunków IOM 191 134 migrantów i uchodźców. Przypłynęli oni do Włoch, Grecji, Hiszpanii i na Cypr.

W tym czasie liczba utonięć na wszystkich śródziemnomorskich szlakach wyniosła 1 370, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku utonęły 1792 osoby.

Do śmierci 13 osób w maju doszło w trzech incydentach – 10 osób płynących z Algierii utonęło w sobotę u wybrzeży Sardynii; ciała dwóch znaleziono u wybrzeży Egiptu i jednej u wybrzeży hiszpańskiej Ceuty.

W pierwszych czterech miesiącach 2016 roku utonęło blisko 400 migrantów.

Natomiast w 2014 roku w samym maju doszło do utonięcia łącznie 330 migrantów, a w zeszłym roku – 95.

W pierwszych pięciu miesiącach 2015 roku IOM zarejestrowała 1 828 utonięć lub zaginięć migrantów na Morzu Śródziemnym. Zmniejszenie ich liczby w roku bieżącym może być spowodowane większą czujnością u wybrzeży Turcji i Afryki Północnej – podaje IOM.

Oddział rzymski organizacji doniósł, ze w ciągu ostatniej doby udaremniono przyjazd do Włoch 2 725 migrantów z Libii. Kolejnych 850 zawróciły władze libijskie. We włoskich portach Według IOM we wtorek spodziewanych jest kilkuset uratowanych migrantów i uchodźców.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Imigracja

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*