IOM: co piąty z migrantów na szlaku śródziemnomorskim to dziecko

fot.Valdrin Xhemaj/EPA

fot.Valdrin Xhemaj/EPA

Co piąty spośród 870 tys. migrantów przybyłych w tym roku przez Morze Śródziemne do Europy to dziecko – poinformowała w środę Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM). Jak dodano, odnotowano także liczne wypadki śmiertelne wśród dzieci na Morzu Egejskim.

W raportu IOM wynika, że tylko w 2015 roku do Europy szlakiem śródziemnomorskim przedostało się ponad 174 tys. dzieci, które – jak podkreślono – są najbardziej narażone podczas podróży na niebezpieczeństwa, tj. uszkodzenia ciała, porwania i handel żywym towarem.

Jak zauważa organizacja, ponad jedna trzecia wszystkich wypadków śmiertelnych na Morzu Egejskim dotyczy dzieci i niemowląt. Tylko w październiku ponad 90 dzieci zmarło w drodze do Grecji, a w ubiegłym tygodniu 9 z 12 zgonów odnotowano wśród najmłodszych migrantów.

Najwięcej dzieci próbuje przedostać się na Stary Kontynent szlakiem wiodącym przez Turcję, Grecję oraz Bałkany Zachodnie. Osoby małoletnie stanowią ok. 10 proc. wszystkich przybyłych migrantów do Włoch, które zazwyczaj pozostawione są bez opieki rodziców lub prawnych opiekunów.

Jak zaznaczano, duża liczba dzieci oddzielonych od rodziców i pozostawiona bez opieki stanowi bardzo duży problem. Tylko w Szwecji od stycznia do października odnotowano ponad 23 tys. wniosków o azyl dla porzuconych dzieci, co – jak zauważa IOM – stanowi więcej niż w ubiegłym roku w całej UE. W większości są to dorastający chłopcy, chociaż we Włoszech zaobserwowano również wzrost liczby pozostających bez opieki nigeryjskich dziewcząt, które często stają się ofiarami handlarzy ludźmi.

Według IOM od stycznia do września br. dzieci stanowiły prawie jedną trzecią wszystkich ubiegających się o azyl w UE, a ok. 49 proc. z nich to dzieci z krajów dotkniętych konfliktem w Syrii, Afganistanie i Iraku. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Imigracja

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*