IOM: 464 tys. migrantów przepłynęło w tym roku przez Morze Śródziemne

Uchodźcy z Afganistanu fot.Orestis Panagiotou/EPA

Uchodźcy z Afganistanu fot.Orestis Panagiotou/EPA

Od stycznia do Europy przez Morze Śródziemne przybyło już ponad 464 tys. uchodźców i migrantów – poinformowała we wtorek Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM). Wyraziła też obawę, że niezdecydowanie UE ws. migrantów będzie mieć poważne konsekwencje.

W piątek IOM szacował liczbę osób, które dostały się do Europy drogą morską, na 432 tys.

IOM dodał, że w ostatnich dniach w morzu utonęły 72 osoby, próbując przepłynąć z terytorium Turcji na greckie wyspy. Organizacja wyraziła jednocześnie obawę, że brak zdecydowanych działań UE wobec problemu migracyjnego może doprowadzić w konsekwencji do kolejnych przypadków utonięć wśród osób próbujących dostać się do Europy. IOM zaapelował też o „podział odpowiedzialności” wewnątrz Unii.

„Wraz z rosnącym zagrożeniem obawiamy się, że brak zdecydowania Europy doprowadzi do większej liczby ofiar śmiertelnych na Morzu Egejskim” – powiedział rzecznik IOM Leonard Doyle na konferencji prasowej w Genewie. „Decyzja o wznowieniu kontroli granicznych, którą podjęły niektóre państwa Europy będzie miała bardzo negatywne skutki” – dodał.

W podobnym tonie wypowiedział się Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR). W oświadczeniu UNHCR wyraził „głębokie rozczarowanie” brakiem porozumienia wewnątrz UE w sprawie rozdzielenia między państwa członkowskie 120 tys. migrantów.

„Potrzeba w tej sprawie ostatecznego porozumienia bez dalszych opóźnień, aby móc odpowiedzieć na obecne potrzeby w sposób zdecydowany w oparciu o solidarność wszystkich państw członkowskich” – podkreślił UNHCR w komunikacie.

Jak podkreślił dzień wcześniej przedstawiciel IOM Daniel Szabo, liczba migrantów i uchodźców, którzy do Europy dotarli drogą morską, w porównaniu z rokiem 2014 podwoiła się. W ub.r. przez Morze Śródziemne przybyło na Stary Kontynent blisko 198 tys. ludzi.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Imigracja

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*