Frontex: coraz więcej nielegalnych imigrantów przedostaje się do UE

Frontex: coraz więcej nielegalnych imigrantów przedostaje się do UE

Liczba imigrantów, którzy nielegalnie przedostali się do państw Unii Europejskiej w ubiegłym roku w stosunku do roku 2013 prawie się potroiła – ogłosiła w środę agencja Frontex, która odpowiada za współpracę przy ochronie granic zewnętrznych UE.

„W 2014 roku liczba nielegalnych imigrantów, którzy przekroczyli granice UE, wyniosła ok. 274 tys. wobec ponad 100 tysięcy w 2013 roku. To wyjątkowy wzrost o prawie 180 procent” – powiedziała agencji AFP Ewa Moncure, rzeczniczka Fronteksu, który ma siedzibę w Warszawie.

„Najwięcej nielegalnych imigrantów to Syryjczycy i wiemy, dlaczego oni uciekają z kraju” – powiedziała, nawiązując do trwającej cztery lata wyniszczającej wojny w Syrii.

„Jest wiele przyczyn tego spektakularnego wzrostu: dramatyczna sytuacja w Syrii, w Erytrei, Sudanie Południowym, Republice Demokratycznej Kongo, Iraku i w Libii – w państwie, w którym faktycznie prawo nie działa. To wszystko stworzyło idealne warunki dla przemytników ludzi, którzy w Libii działają bezkarnie” – dodała. Uważa ona, że kraj ten stał się „głównym punktem przerzutu imigrantów”.

„Ewolucja sytuacji w związku z działalnością Państwa Islamskiego odegrała też rolę w ogromnym wzroście liczby osób starających się o azyl, które w ubiegłym roku dostały się do UE przez Morze Śródziemne” – powiedziała.

Według raportu kwartalnego Fronteksu, opublikowanego na jego stronie internetowej, w okresie od października 2013 roku do września 2014 roku do UE przedostało się ponad 230 tys. nielegalnych imigrantów, w tym ok. 190 tys. drogą morską. Najliczniejsza grupa pochodziła z Syrii – w trzecim kwartale roku ubiegłego było to 37,5 tys. osób, a w tym samym okresie rok wcześniej – 16,4 tys. Druga najliczniejsza grupa – uchodźców z Erytrei – z kolei zmalała. W drugim kwartale 2014 roku było to prawie 17 tys. osób, a w trzecim – 13,6 tys.

Łącznie w trzecim kwartale ubiegłego roku o azyl w państwach UE poprosiło 164 tys. imigrantów; jest to wzrost w skali roku o 69 proc. Tu też największą grupę stanowili Syryjczycy (40,7 tys. osoby) przed Erytrejczykami (18,9 tys. osób).

Według Fronteksu w 2014 roku drogą morską do Włoch przedostało się ponad 170 tys. nielegalnych imigrantów, a do Grecji ponad 50 tys.(PAP)

Na zdjęciu: Nielegalni imigranci z Maroka na granicy hiszpańskiej fot.F.G. Guerrero/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Imigracja

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*