Dreamersi zakładnikami budowy muru

Prototyp muru na granicy amerykańsko-meksykańskiej w Otay Mesa w Kalifornii fot.US Customs and Border Protection/Handout/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Resort bezpieczeństwa narodowego USA przedstawił grupie senatorów plany wymiany starych i instalacji nowych zapór na granicy z Meksykiem. Koszt tej operacji oceniany jest 18 mld dolarów w okresie 10 lat – poinformował w piątek „Wall Street Journal”.

Przedstawione senatorom projekty przewidują wymianę starych barier i zasieków o długości ok. 1052 km, istniejących obecnie na odcinku granicy, i budowę nowych zapór na odcinku o długości ok. 560 km.

W sumie na południowej granicy USA sztuczne zapory, zasieki i mury będą miały długość ponad 1600 km. To prawie połowa długości granicy USA z Meksykiem, liczącej ponad 3100 km.

Projekt wymiany starych i budowy nowych zapór na granicy – zdaniem senatorów, którzy zapoznali się z tym planem i jego kosztorysem – jest najbardziej szczegółowym jak dotąd planem realizacji sztandarowej i najbardziej kontrowersyjnej obietnicy wyborczej prezydenta Donald Trumpa – budowy „muru” na granicy z Meksykiem.

Trump już wcześniej, podczas przelotu na pokładzie prezydenckiego Air Force One nad granicą z Meksykiem w lipcu ubiegłego roku powiedział dziennikarzom, że ostatecznie „mur” nie będzie zbudowany na całej długości południowej granicy, ale „będzie miał łączną długość od 1,1 tys. do 1,4 tys. km”.

„Nie musimy budować muru wzdłuż całej granicy, bo jest wiele naturalnych przeszkód. Mamy góry, mamy kilka gwałtownych, niebezpiecznych rzek, są tereny tak niedostępne, że nikt właściwie nie próbuje przekroczyć tam granicy” – mówił prezydent w lipcu.

Podczas gdy Trump – były przedsiębiorca budowlany – podczas swojej kampanii wyborczej w 2016 r. wycenił koszt budowy muru na ok. 8 mld dolarów, kosztorys budowy muru przedstawiony senatorom przez resort bezpieczeństwa opiewa na 18 mld dolarów w ciągu 10 lat i jest bliższy wycenie sporządzonej przez brytyjską firmę Bernstein, która wyliczyła, że budowa proponowanego przez Trumpa muru, a właściwie kombinacji murów, płotów i zasieków, będzie kosztowała od 15 do 25 miliardów dolarów.

Przedstawiony grupie senatorów, najbardziej szczegółowy do tej pory projekt budowy na granicy z Meksykiem zabezpieczeń przeciw nielegalnej imigracji i przemytowi narkotyków jest częścią ogólnego planu Białego Domu dotyczącego poprawy bezpieczeństwa amerykańskich granic. Koszt realizacji tego planu to 33 mld dolarów w ciągu 10 lat.

Kosztorys „zaspokojenia krytycznych potrzeb fizycznego bezpieczeństwa granic”, jak nazywają ten plan jego autorzy, oprócz wyasygnowania w ciągu 10 lat 18 mld dolarów na budowę muru przewiduje przeznaczenie w tym samym okresie 15 mld dolarów na modernizację technologii ochrony granic, zwiększenie liczby personelu i budowę dróg.

Jeśli Kongres zatwierdzi te fundusze, wówczas Dreamersom nie będzie groziła natychmiastowa deportacja. „Bardzo chicelibyśmy zadbać o DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals), ale możemy to zrobić, tylko po spełnieniu tych warunków” – powiedział Donald Trump.

Trump w projekcie budżetu na rozpoczęty 1 października ub. roku bieżący rok budżetowy 2018 zwrócił się do Kongresu o przeznaczenie 1,6 mld dolarów na budowę pierwszej fazy muru długości ok. 120 km, przede wszystkim na granicy Meksyku z Teksasem.

Jednak ustawodawcy z Partii Demokratycznej podczas obecnych dyskusji nad budżetem sprzeciwiają się przyznawaniu jakichkolwiek funduszy na realizację tej obietnicy wyborczej Trumpa, argumentując, jak powiedział demokratyczny senator Chuck Schumer, że byłoby to „marnotrawieniem pieniędzy podatników”. (PAP)

Categories: Imigracja

Comments

 1. Jacek
  Jacek 5 stycznia, 2018, 20:54

  I po marzeniach!!!! To bylo wiadome!!!!

  Reply this comment
 2. krzych
  krzych 6 stycznia, 2018, 02:23

  To jest chyba jakis inny mur bo o tym co mowil Trump podczas kampani wyborczej to mial zaplacic Meksyk.

  Reply this comment
 3. Paweł
  Paweł 6 stycznia, 2018, 09:01

  Ten mir bedzie kiedyś pomnikiem UNESCO..

  Reply this comment
 4. Ezy
  Ezy 11 stycznia, 2018, 11:32

  Ile jeszcze razy Trump zmieni zdanie?

  Reply this comment
 5. diwron
  diwron 13 stycznia, 2018, 09:54

  Rozwiązania problemu „dreamers” nie będzie, bo demokraci tego nie chcą. Potrzebują „bicia piany” przed wyborami do kongresu i następnymi wyborami prezydenckimi. Cała ich działalność w tym zakresie jest pozorowana. Gdyby im zależało naprawdę na rozwiązaniu problemu, to zgodziliby się na zabezpieczenie granicy. Każdy rozsądny człowiek wie, że kraj, który nie potrafi zabezpieczyć swojej granicy sam szykuje sobie unicestwienie.

  Reply this comment
 6. Ezy
  Ezy 13 stycznia, 2018, 12:24

  Diwron skończ z tą nienawistną retoryką. Demokraci są za rozwiązaniem problemu i za zabezpieczeniem granic, lecz nie za cenę postawienia muru kosztem 20 miliardów, gdy budżet państwa się kurczy m.in. z powodu obniżki podatków najbogatszym.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*