Bez wyjątków. Wszyscy nieudokumentowani do deportacji

fot.ICE.gov

Czasy się zmieniły. Każdy nielegalny imigrant jest na celowniku służb imigracyjnych. Każdy. Nawet ten, który jest w trakcie załatwiania legalizacji pobytu. Do deportacji dochodzi także wtedy, gdy zatrzymany nie popełnił na terenie USA żadnego przestępstwa.

Normy do wyrobienia

Kongres Stanów Zjednoczonych przewidział środki finansowe na deportację co najmniej 400 tys. nielegalnych. Jak stwierdził w rozmowie z witryną Vice News Leon Fresco, były zastępca prokuratora generalnego USA, służby ICE zrobią wszystko, by sprostać wyznaczonym przez Kongres normom. Zdaniem Fresco deportacja grozi dziś wszystkim nieudokumentowanym.

Dane Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego (Department of Homeland Security) przeanalizowane przez ekspertów z Syracuse University pokazują drastyczny spadek liczby wniosków o zastosowanie okoliczności łagodzących wobec nieudokumentowanych imigrantów. Jeszcze w styczniu tego roku takich wniosków było 2425, w lutym już tylko199, a w czerwcu zaledwie 34 .

Liczba aresztowań nieudokumentowanych obcokrajowców niemających przeszłości kryminalnej wzrosła z 1730 w styczniu do 4176 w czerwcu

Bez wyjątków

Zmianę w sposobie działania służb ICE potwierdza chicagowski adwokat imigracyjny Paweł Boruch. – W czasie poprzedniej administracji obowiązywały regulacje dotyczące tzw. „priorytetów do deportacji”. Wskazywały one, wobec których osób powinny zostać wszczęte procesy deportacyjne. Na przykład mogli to być skazani za określone przestępstwa. Obecnie lista priorytetów została wycofana, co oznacza, że teoretycznie wobec każdej osoby kwalifikującej się do deportacji może być wszczęta taka procedura – mówi nam Boruch.

Dane uzyskane przez Uniwersytet Syracuse świadczą też o tym, że prawnicy reprezentujący ICE nie dążą już nawet do sfinalizowania prowadzonych spraw. W wyniku tego około 2 tys. imigrantów, którzy mogliby być w trakcie procedury legalizacyjnej, w zamian podlega procedurze deportacyjnej. Dodatkowo liczba aresztowań nieudokumentowanych obcokrajowców niemających przeszłości kryminalnej wzrosła z 1730 w styczniu do 4176 w czerwcu.

Nielegalny równa się winny

Dla ICE przestępcą jest każdy, kto złamał prawo pozostając nielegalnie na terytorium USA. Częste aresztowania wśród imigrantów, którymi jeszcze kilka miesięcy ICE się nie interesowało oraz ograniczone opcje obrony prawnej powodują wzrost napięć i strachu w społecznościach imigranckich; wielu nielegalnych rezygnuje z pracy, albo z nauki w szkołach i na uczelniach oraz szuka innych możliwości relokacji, na przykład do Kanady.

Pełniący obowiązki dyrektora ICE Tom Homan ostrzegł w czerwcu w Kongresie, że każda osoba, która nie ma zalegalizowanego statusu w USA może być deportowana: „Jeśli przebywasz w tym kraju nielegalnie i popełniłeś przestępstwo polegające wyłącznie na tym, że nie masz udokumentowanego statusu, to masz powody do zmartwienia i rozglądaj się uważnie dookoła”.

Zaskoczeni przez ICE

Okoliczności, w jakich ostatnio dochodzi do aresztowań bulwersują i niepokoją, i potwierdzają stanowisko Homana. W Bostonie kobieta została aresztowana podczas rozmowy z urzędnikiem w Biurze ds. Obywatelstwa i Imigracji, w którym ubiegała się o zieloną kartę na podstawie małżeństwa; w Cincinnati mężczyzna starający się o legalizację statusu przez małżeństwo został aresztowany w holu urzędu imigracyjnego zaraz po rozmowie z urzędnikiem; w Sacramento inny mężczyzna ubiegający się o stały pobyt został aresztowany podczas rutynowego przesłuchania w urzędzie imigracyjnym; mieszkaniec Denver trafił za kratki aresztowany, kiedy w lokalnym sądzie ds. wykroczeń drogowych stawił się w związku z drobnym naruszeniem przepisów; w El Paso w holu sądowym aresztowano kobietę, która ubiegała się o nakaz ochrony przed agresywnym mężem; mężczyzna chroniony programem DACA (dla osób, które wychowały się w USA, a zostały nielegalnie przywiezione przez rodziców jako dzieci) został aresztowany zamiast swojego ojca podczas nalotu na dom rodziny; w Maryland zawodnik licealnej ligi futbolowej, z przyznanym już stypendium do szkoły wyższej, został aresztowany, gdy stawił się na przesłuchanie przed urzędnikiem imigracyjnym; w Los Angeles mężczyzna został aresztowany po podwiezieniu córki pod szkołę; w Connecticut w biurze ICE aresztowano mężczyznę, który przyszedł podpisać dokumenty.

Prawo nie jest łaskawsze dla Polaków. Mecenas Boruch mówi, że brak nagłośnienia medialnego o zatrzymaniach naszych rodaków nie znaczy, że takie przypadki nie miały miejsca. – Może po prostu to kwestia czasu. Może jeszcze o nich nie słyszeliśmy – dodaje.

Czego się spodziewać

Na pytanie, czy w związku z zaostrzeniem przepisów federalnych można spodziewać się łapanek w miejscach pracy, w szkołach, na ulicach i w miejscach publicznych, adwokat odpowiada: – W zakładach pracy zawsze były naloty imigracyjne. Niewykluczone, że będą też na ulicach. Ale na razie obowiązują wytyczne mówiące, że ICE powinien powstrzymać się od działań egzekwujących na tzw. terenach wrażliwych, a do nich należą szkoły, kościoły i manifestacje.

Ze względu na dużą autonomię i swobodę działania, jaką mają służby ICE, mogą one aresztować każdego, kogo podejrzewają o brak legalnego statusu. – Jeżeli ICE ustali, że osoba nie jest obywatelem USA, to ciężar dowodowy przechodzi na zatrzymanego; on musi poświadczyć swój legalny status. Po aresztowaniu większość osób może ubiegać się o wypuszczenie za kaucją, choć nie wszyscy – zaznacza Boruch.

Jak się zachować

W przypadku aresztowania przez ICE adwokat radzi, by nic nie podpisywać, nie składać żadnych wyjaśnień, zanim nie porozmawiamy z prawnikiem imigracyjnym. W razie przybycia agentów imigracyjnych do naszego domu, nie należy ich wpuszczać do środka, jeśli nie pokażą nakazu aresztowania lub przeszukania podpisanego przez sędziego.

Alicja Otap

a.otap@zwiazkowy.com

Categories: Imigracja

Comments

  1. Jola
    Jola 20 sierpnia, 2017, 17:53

    To bylo do przewidzenia! Powoli bedziemy sie pakowac! No ale coz kazdy z nas wiedzial ze zostajac tutaj po wygasnieciu wizy lamiemy prawo!

    Reply this comment
    • Rebecca
      Rebecca 20 sierpnia, 2017, 18:23

      Polacy maja tą wadę, ze z biegiem czasu zapominają ze są nielegalnymi. W wielu firmach pracuje dość sporo nielegalnych Polaków, ba!, nawet Manager, Boss czy Supervisor, gdzie często Polacy zaczynają być bardziej „papiescy jak sam papież”. Wielu jest bezczelnych, złośliwych, chamskich, opryskliwych, dokuczliwych dla współpracowników z legalnym statusem. Wiec nic dziwnego, ze ostatnio jak się dowiedziałam, legalni pracownicy dzwonią do ICE, bądź wysyłają korespondencje. Bo ICE to urząd, który dziś działa błyskawicznie. Wiec bezkarność i bezczelność w firmach, wielu Polakom się kończy.

      Reply this comment
      • Obywatel
        Obywatel 20 sierpnia, 2017, 19:03

        Wyjatkowa swolocz z ciebie, jesli masz takie poglady.
        Zycze Ci niepowodzenia w marnym zyciu.

        Reply this comment
      • Andrzej pracownik Forda
        Andrzej pracownik Forda 20 sierpnia, 2017, 19:53

        hahahah jezeli jestes w usa legalnie i pracujesz dla nielegalnych to znaczy ze albo jestes downem albo kaleka zyciowa, i do tego donoszenie na rodakow lol, widac ze wiekszosc tutaj to pokolenia pawlakow i karguli :D. sam ten artykul zamiast dac jakies nadzieje i wesprzec rodakow to straszy, ze moga byc deportowni, a gdzie ta solidarnosc z lat 80 ze damy rade :D, w tym artykule glownym tematem powinno byc to ze juz niedlugo zmieni sie system i wszyscy nielegalni dostana papiery niech tylko ciezko pracuja i nie maja konfliktu z prawem:D pewne info Polacy Rodacy, glowa do gory, bedzie ok, i Ci co sa legalnie dalej bada domki sprzatac i pisac glupoty, ze im tak zle hahaha, kwiat wsi polskiej co nie moze dostac pracy na poczcie bo nie ma zadnej szkoly ale ma papiery :D, dziekuje za uwage dobranoc, mam na imie Andrzej jestem inzynierem 😉

        Reply this comment
  2. Zrozpaczony
    Zrozpaczony 20 sierpnia, 2017, 22:47

    Zeby zaangazowac obywateli w ten niezwykle patriotyczny wysilek administracja powinna tez oglosic ze rzad daje 200$ za zlapanie „nielegalnego” dziecka lub starca, 300$ za kobiete a 500$ za faceta…Wtedy szybko zalatwiono by sprawe i nie trzeba byloby placic pensji i benefits dla policji. W obecnej atmosferze i ksenofobicznej euforii takie rozwiazanie jest calkiem prawdopodobne….

    Ale przeciez podobno mowil komus ze dreamersi to „fajni ludzie”?

    Reply this comment
  3. zawiedziony
    zawiedziony 21 sierpnia, 2017, 09:02

    A mialo dotyczyc tylkow Meksykanow:-(

    Reply this comment
  4. Warmiak
    Warmiak 21 sierpnia, 2017, 09:53

    polacy na obczyznie nie sa wiarygodni ,ani lojalni wobec swoich,
    schamiale srodowisko utrudniaja zycie jeden drugiemu, wykorzystujac kazda okazje do zysku, polskie tzw, biznesmeny daja prace wlasnie nielegalnym za polowe stawki ,traktujac ich jak idiotow
    i kabluja ,nawet jak NIC z tego nie maja, najwiecej kaszuby i kurpie
    bo sprawia im to radosc ,jak komus dokopia
    przyklad Rebbecki ,pazerna gnida i szpicel.

    Reply this comment
  5. Ezy
    Ezy 21 sierpnia, 2017, 10:08

    Jest rzeczą wyjątkowo ohydną donoszenie na swoich rodaków. Taką opinię wyraził pracownik urzędu imigracyjnego polskiego pochodzenia, ubolewając, że nasza grupa etniczna z tego właśnie powodu jest traktowana z pogardą. Ta wypowiedź miała miejsce wiele lat temu. Widać, że nic się nie zmieniło. Własne nieudacznictwo składamy na nielegalnych bez zastanowienia, że skoro są naszymi kierownikami, to w czymś są od nas lepsi.
    Rebeka znalazła sposób na dokopanie przełożonemu, tylko kto napisze jej donos po angielsku?

    Reply this comment
    • OKO
      OKO 21 sierpnia, 2017, 12:39

      Rebbeka to znana lekarka w polonii chciagowskiej , jako lekarz zniza sie do
      takiej ohydy i podlosci i jak mozna miec zaufanie do takiej pani doktor ???
      ateistka ,ktora uwaza ,ze USA jest tylko dla niej ,inni polacy to smieci do deportacji.,bardzo humanitarna ta doktor Rebbecka.

      Reply this comment
  6. Chris
    Chris 21 sierpnia, 2017, 15:10

    Artykul napisany ogolnikowo ale faktem jest ze oile jest sie tutaj nielegalnie nie mozna byc nierozsadnym a tacy ludzie sa I to w kazdej spolecznosci , jest ktos nielegalnie to : nic nie kupuj na raty I na spalty „Bron Panie Boze” Dom lub jakakolwiek nieruchomosc , jezeli jeszcze masz Driver License lub State ID nigdy nie mieszkaj tam gdzie jest zapisane w dokumentach , nie podawaj dokladnego adresu w bankach no I oczywiscie wystrzegac sie jakich kolwiek problemow karno – prawnych bo teraz nawet za blachy mandat sedzia moze zapytac czy dana osoba jest legalnie ale I czesto w sadach sa tajni agency ICE lub odpowiednicy sluzb immigration . Siedz spokojnie zarob pieniadze I wracaj do kraju bo tutaj napewno na lepsze pod tym wzgledm sie nie zanosi . Do tego wszystkiego jeszcze trzeba dodac fakt ze w niedlugim czasie maja wprowdzic podwojne kontrole graniczne czyli nawet jak ktos juz by sie zdecydowal na powrot moze byc aresztowany nawet przy probie wyjazdu ,jak narazie sprawdzaja tylko czy ktos nie jest poszukiwany listem gonczym lub nie popelnil felony czyli ciezkiego przestepstwa . Jezeli ktos np. planuje z USA bedac nielegalnie starac sie o staly pobyt w Kanadzie to obecnie takich mozliwosci juz niema poniewaz osoba starajaca sei o pobyt staly w Kanadzie musi probowac skaladac dokumenty tylko z kraju z ktorego pochodzi .

    Reply this comment
  7. Mniejsza o to kto to
    Mniejsza o to kto to 21 sierpnia, 2017, 19:09

    Rebecca gdzie Ty będziesz pracować jak wyrzuca Twoich przełożonych ???? My Polacy nieważne czy legalni czy nielegalni powinnismy się trzymać razem i być jeden za drugim w końcu wszyscy jesteśmy imigrantami !!!!!!!!

    Reply this comment
    • Rebecca
      Rebecca 21 sierpnia, 2017, 21:21

      Mniejsza o to kto to…

      Jaki Ty jesteś denny, po prostu ręce opadają. Z dużą dozą muszę stwierdzić, ze nie dość ze prawdopodobnie nie znasz języka angielskiego?, to jeszcze nie znasz języka polskiego!!!. Bo jeśli nie umiesz odczytać treści-przekazu, to znaczy kompletnie nic z wpisów nie rozumiesz!. Gdzie ja napisałam, ze cos zgłaszam do ICE, czy mam jakiekolwiek prywatne sprawy do swoich przełożonych?. To co napisałam, pochodzi z pewnych źródeł, i zamieściłam jako przekaz tylko i wyłącznie czysto informacyjny, zgoda!, trochę złośliwy. Bo jesteście prawdopodobnie odizolowani od społeczności polskiej, na podobnej zasadzie jak Kaczyński w Polsce. Kompletnie nic nie wiecie, co się na rynku pracy dzieje. Żadna gazeta tego Wam nie napisze. Mianowicie, sporo ludzi (Polaków), szuka ostatnio pomocy u psychologów, a jest ich potworna masa. Jedni mają problemy, bo nie mogą znaleźć pracy jako legalni, bo firmy w ich miejsce wolą zatrudnić nielegalnych. Ostatnio moda powstała w polskich ogłoszeniach (firmach). Przyjmę, proszę przyjechać na rozmowę, praca jest na zasadzie „subcontractor”. Czyli pracodawcę nie interesuje status legalności pracownika, tylko papier otwarcia firmy. Bo pracodawca umywa ręce od płacenia za nadgodziny, urlop, czy święta. Sporo ludzi w tym duża cześć Polaków, szuka pomocy u psychologów, właśnie przez wyżej nadmienione zjawiska jakie zamieściłam. Czyli… (Nielegalny rządzi legalnym). Nielegalni natomiast szukają pomocy również u psychologów, bądź adwokatów.. Zadłużeni po uszy, dom, samochody, dzieci w szkołach. Jak tu wracać do Polski goły, gdzie, do kogo?.

      PS. O mnie się nie musisz martwic. Świetnie daje sobie radę od wielu, wielu,wielu lat. I nie znam nikogo w medycynie, by ktoś pracował nielegalnie. Jeśli bym się dowiedziała, ze ktoś nielegalnie przebywa w USA, i jeszcze w dodatku leczy bez uprawnień, to dzwonie natychmiast to Prokuratora Stanowego!.

      Reply this comment
      • Legalna
        Legalna 22 sierpnia, 2017, 10:22

        nikt zapewne nie martwi sie o ciebie , pytanie a nielegalnych tez leczylas lub leczysz?????
        porazki zyciowe ma wiekszosc ludzi i to nie powod by zaraz latac do psychologow, ktorzy nawet ze zdrowego zrobia gupola i metalnego
        co z tego ze masz kase ,jak jest pusta chamica.

        Reply this comment
      • justright
        justright 22 sierpnia, 2017, 16:04

        „bo firmy w ich miejsce wolą zatrudnić nielegalnych” a Ty skad to wiesz ze „oni” sa nielegalni? Sama sprawdzalas im papiery ze tak mowisz? A co jest zlego w „subcontractor”? Tak kontraktorka teraz dziala i takie sa realia. Jezeli Ci sie nie podoba to idz do union albo szukaj dalej. Niestety trzeba sie dostosowac do regul teraz a nie reguly to wielkiego pana kontraktora. Mieszkamy w miescie sankutarium takze mozesz sobie naskoczyc tym dzwonieniem do ICE. Napisz do Drumfa nastepnym razem po co Ci ICE haha

        Reply this comment
  8. Kalina
    Kalina 21 sierpnia, 2017, 19:37

    A moze zapytasz na kim sie beda mscic jak ich wywala? Rebeca prawde pisze moj brat przyjechal tutaj na wizie studenckiej poszedl sobie dorobic jako malarz bo umie to robic bo nasz tato prowadzi w Polsce firme malarska i brat czesto pomagal. Przerobil 2 tygodnie i ani centa nie dostal! Jeszcze zostal zwyzywany jak upomnial sie o wyplate! Dopiero moja znajoma znala goscia i powiedziala mi ze jest tutaj nielegalnie a firme prowadzi na IRS. I wtedy moj maz pojechal z kolega do niego i wprost w oczy powiedzial ze jezeli nie wyplaci bratu to go poda do ICE w zebach trzymal $ i ladnie przeprosil! To dziala w obie strony tak samo legalni wykorzystuja ludzi ! Polacy to bardzo zawistny narod!

    Reply this comment
  9. Aga
    Aga 21 sierpnia, 2017, 20:36

    Zal mi wszystkich….

    Reply this comment
  10. Mniejsza o to kto to
    Mniejsza o to kto to 21 sierpnia, 2017, 20:49

    Wcale nie mówię ze jest inaczej. Pokacy to bardzo zawistny narod niestety!!! Dlatego jeszcze raz powtórzę powinnismy trzymać się razem ale do tego nigdy nie dojdzie niestety

    Reply this comment
  11. Mniejsza o to kto to
    Mniejsza o to kto to 22 sierpnia, 2017, 07:16

    Rebecca a gdzie ja napisałem ze ty coś zgłaszasz do ICE ???
    Nie oceniaj wszystkich po zachowaniu jednego czy dwóch ludzi. To my Polacy jak jeden jest wyższy ranga od drugiego to w większości przypadków jest tak ze są bezczelni , chamscy itd.
    Status tu niema nic do rzeczy niewiem dlaczego od wyboru nowego prezydenta wszyscy tak nienawidzą nielegalnych pozdrawiam wszystkich Polaków szanujmy się

    Reply this comment
  12. justright
    justright 22 sierpnia, 2017, 15:00

    Z jakiegos powodu wszyscy tu jest jestesmy. Ci legalni i nielegalni. Jednym sie udalo z papierami, a drugim nie tak bardzo. Ale to jest zycie. Taki jest los ze niektorzy nie maja statusu ale to nie jest powod zeby takie okropne rzeczy wypisywac. To prawda, Polacy to zawistny narod. Jednym tylko zalezy na pobycie zeby po prostu poleciec do Polski od dawna niewidzianej i zobaczyc sie z rodzina bo to jest cichy dramat, a drugim tylko $$$$$ w glowie. Wszedzie sa ludzie pazerni. Polacy jak widza ze ktos jest bez papierow to szydza, wysmiewaja itd. Sama sie z tym spotkalam to wiem. Dzwoncie sobie gdzie chcecie, kapujcie na kogo chcecie ale pamietajcie takie rzeczy wracaja z podwojna sila.

    Reply this comment
  13. czester
    czester 26 sierpnia, 2017, 06:11

    Przecież lekarz, inżynier ani architekt nie będzie nielegalnym w USA. Taki dostaje wize H1B. Jak się jest prostym pracownikiem fizycznym to nie opłaca się mieszkać nielegalnie w Stanach.
    Nie trzeba mieć studiów żeby osiedlić poza Europą w bogatym kraju, w Australii – poszukują górników, w Kanadzie dane prowincje poszukują drwali.
    Jakby porównać takiego prostego pracownika nielegala w usa z legalnym Polakiem w Norwegii to ten pierwszy ma gówno. Co z emeryturą? Jak oni chodzą do lekarza? nie ma zasiłku dla bezrobotnych, płatnego urlopu wypoczynkowego czy chorobowego. Nie szkoda życia na ciągłe banie się albo szukanie kogoś do fikcyjnego ślubu? Jeśli nielegalny ma dorosłe dzieci urodzone w USA to dlaczego te dzieci go nie zalegalizują?
    Serio chce wam się męczyć? Nisko upadliście.

    Reply this comment
  14. Michał
    Michał 26 sierpnia, 2017, 06:40

    Chcieliśta republikanina na prezydenta to go mata, myśleliście że wywali meksyków i będziecie zarabiać więcej, to teraz widzicie, wywali was a meksyki będą pracować za 4$ i siedzieć cicho żeby nie skończyć jak polaczki. Na całym świecie polacy są takimi samymi kretynami, w UK bardzo chcieli brexitu żeby się pozbyć ciapatch a teraz sami dostają oferty na przymusowy wyjazd w ciągu 30 dni.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*