Angelina Jolie apeluje o pomoc dla uchodźców

Angelina Jolie fot.Jeff Overs/BBC News/Handout/EPA

Angelina Jolie fot.Jeff Overs/BBC News/Handout/EPA

Angelina Jolie, aktorka i ambasador dobrej woli Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) zaapelowała w poniedziałek do wspólnoty międzynarodowej o odrzucenie obaw i zdwojenie wysiłków w sprawie rozwiązania kryzysu uchodźczego.

„Na obecny dzień ponad 60 mln osób zmieniło miejsce zamieszkania (w tym jedna trzecia to uchodźcy), czyli o wiele więcej niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 70 lat” – powiedziała amerykańska aktorka w siedzibie BBC w Londynie.

„To mówi nam coś głęboko niepokojącego o pokoju i bezpieczeństwie na świecie. Biorąc pod uwagę stan świata, czy to nie jest zaskakujące, że część z tych zdesperowanych ludzi, dla których powrót w strony rodzinne nie jest żadną nadzieją, próbuje dostać się ostatecznie do Europy, ryzykując nawet swoje życie?” – pytała.

Jolie wyraziła żal, że kryzys uchodźczy może dać „pole manewru i fałszywe złudzenie tym, którzy promują politykę strachu”. Podkreśliła jednocześnie, że „jeśli dom sąsiada się pali, nie będziecie bezpieczniejsi zamykając drzwi”.

Apelując do wspólnoty międzynarodowej o okazanie wielkoduszności, podkreśliła, że jest to „obowiązek dla nas wszystkich, przyszłego sekretarza generalnego ONZ, rządów, społeczeństwa obywatelskiego, każdego z nas”.

„Nasz sukces pomoże w kształtowaniu tego stulecia. Alternatywa? To chaos” – ostrzegła Jolie. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Imigracja

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*