Urząd imigracyjny nasilił „denaturalizację” imigrantów

Urząd imigracyjny nasilił „denaturalizację” imigrantów

Amerykański urząd imigracyjny zwiększył liczbę naturalizowanych obywateli USA, których pozbawiono obywatelstwa i którym grozi teraz deportacja z kraju przez to, że w podaniu o amerykańskie obywatelstwo podali fałszywe dane lub zataili ważne informacje.

Stało się możliwe dzięki dokonanej przez urząd imigracyjny cyfryzacji zbiorów odcisków palców z lat 90. – wyjaśnia agencja Associated Press, która jako pierwsza poinformowała o znaczącym wzroście w ostatnich latach przypadków „denaturalizacji” osób, które skłamały w podaniu o przyznanie obywatelstwa.

Stopniowa cyfryzacja archiwum odcisków palców pozwala funkcjonariuszom urzędu imigracyjnego na porównanie odcisków palców nielegalnych przybyszy, deportowanych z USA w latach 90. i później, z odciskami palców osób, które otrzymały obywatelstwo w drodze naturalizacji, a następnie wykrywać osoby, które zataiły w podaniu o przyznanie obywatelstwa, że pod innym nazwiskiem były już deportowane z USA.

Jak poinformował „Washington Post” w czwartek, częstym przykładem oszustw imigracyjnych jest zatajenie przez kobiety, które starają się o obywatelstwo amerykańskie pod nazwiskiem męża, że w przeszłości zostały deportowane z USA, kiedy używały panieńskiego bądź innego nazwiska.

W przeszłości przypadki pozbawienia obywatelstwa nabytego w drodze naturalizacji osób z tzw. zieloną kartą, czyli mających prawo stałego pobytu w USA, były bardzo rzadkie. W latach 1990-2016 resort sprawiedliwości wszczął taką procedurę wobec 305 obywateli USA, w tym wobec wielu osób, które zataiły swoje związki z nazistowskim aparatem terroru III Rzeszy – poinformował cytowany w czwartek przez „WP” adwokat Matthew Hoppock.

Po cyfryzacji części zbiorów odcisków palców – jak wynika z raportu inspektora generalnego resortu sprawiedliwości – wykryto 858 przypadków deportowanych w przeszłości obcokrajowców, którzy pod innym nazwiskiem wystąpili o obywatelstwo amerykańskie.

Osobom, które zataiły, że były deportowane, lub podały fałszywe dane w podaniu o naturalizację, grozi pozbawienie obywatelstwa i potencjalnie deportacja z USA. O deportacji osób pozbawionych obywatelstwa nie decyduje urząd imigracyjny, ale niezależni od niego sędziowie sądów imigracyjnych.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

fot.Matthew Cavanaugh/EPA/REX/Shutterstock

Categories: Imigracja

Comments

 1. Wyborca
  Wyborca 15 czerwca, 2018, 15:32

  A kiedy sie wezma za polonijnego oszusta LESZKA LISA ktory jest przemytnikiem narkotykow !!!!

  Reply this comment
 2. tereferek
  tereferek 17 czerwca, 2018, 03:46

  są jeszcze Polacy, którzy chcą mieszkać w tym faszyzującym kraju…?

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*