XX Powszechny Zjazd Historyków w Lublinie

XX Powszechny Zjazd Historyków w Lublinie

We wtorek, 17 lipca 2018 w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia zostało podpisane porozumienie między Instytutem Pamięci Narodowej a Polskim Towarzystwem Historycznym, dotyczące organizacji XX Powszechnego Zjazdu Historyków.

W przyszłym roku odbędzie się jubileuszowy XX Powszechny Zjazd Historyków zatytułowany „Wielka Zmiana. Historia wobec wyzwań…”. Historycy spotkają się w dniach 18-20 września 2019 r. w Lublinie, w mieście, w którym 450 lat wcześniej podpisano przełomową dla historii Polski i Litwy Unię Lubelską. W 2019 r. minie również trzydzieści lat od „Jesieni Narodów” i upadku komunistycznych dyktatur w Europie Środkowo-Wschodniej, co z pewnością będzie przyczyną do porównań i dyskusji nt. zmian do jakich doszło w naszej części kontynentu w ostatnich trzech dekadach.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek i Prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego prof. dr hab. Krzysztof Mikulski – kontynuując dotychczasową współpracę – podpisali porozumienie dotyczące wspólnej organizacji Zjazdu. Na jego podstawie IPN podejmie się zorganizowania paneli historycznych poświęconych wydarzeniom z roku 1989.

Ponadto, doceniając ogromną rolę polskiego wychodźstwa niepodległościowego Instytut Pamięci Narodowej zaprosił szerokie grono historyków i przedstawicieli licznych emigracyjnych instytucji naukowych, aby w kraju przedstawić ich dorobek.

Zjazd w Lublinie będzie doskonałą okazją do omówienia wyzwań przed jakimi stoi obecnie polska historiografia i określenia jej aktualnego miejsca w nauce europejskiej i światowej. Jednym z podstawowych zagadnień będzie też z pewnością próba odpowiedzi na pytanie, jakiej historii Polacy dziś potrzebują i jak należy ją prezentować.

Oprócz dyskusji specjalistów IPN planuje także szereg imprez towarzyszących, takich jak wystawy historyczne i prezentacje ilustrujące dorobek IPN w zakresie public history. Uczestnicy i goście Zjazdu będą mogli również zapoznać się z bogatą ofertą wydawniczą i edukacyjną IPN w ramach okolicznościowych targów książki historycznej.

Wydział Komunikacji Społecznej

Instytut Pamięci Narodowej

media@ipn.gov.pl

fot.pxhere.com

Categories: Historia
Tags: historycy, ipn, lublin

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*