Z „góralem“ w świat

Z „góralem“ w świat

Pamiętam jak za czasów PRL-u, gdy wyruszałem na studia, opuszczając tym samym dom rodzinny w postaci mieszkania M-4, ojciec dał mi 500 zł, czyli w owych czasach tzw. „górala“, pożyczył mi wszystkiego najlepszego i poradził, bym za dużo nie pił. Ze spełnieniem tej ostatniej sugestii bywało wprawdzie różnie, ale w sumie jakoś się wszystko udało, choć pięciu stów nigdy w nic nie zainwestowałem, gdyż było to wtedy praktycznie niemożliwe.
W powyższym sensie moja młodość jest porównywalna ze wczesnymi latami kariery Donalda Trumpa. Oficjalny scenariusz był zawsze taki, iż młody Donald dostał od swojego ojca Freda pożyczkę „na rozpęd“ w wysokości miliona dolarów. Suma ta nie ma oczywiście żadnego związku monetarnego z moim „góralem“, ale nie to jest ważne. O ile ja oddałem się potem studiom, Trump – jak sam wielokrotnie podkreślał – zaczął budować wielomiliardowe imperium nieruchomościowe w Nowym Jorku i dzięki swoim niebywałym zdolnościom, o których wspomina przy każdej nadarzającej się okazji, osiągać niesamowite sukcesy. Skonstruował w ten sposób wizerunek biznesowego geniusza, który zamienia w złoto wszystko, czego się dotknie. Propagował też zawsze teorię  o tym, że swój majątek zawdzięczał ciężkiej pracy i wrodzonym talentom.
Problem w tym, że dociekliwi reporterzy dziennika „The New York Times“ właśnie opublikowali obszerny artykuł, poparty tysiącami dokumentów, z którego wynika, iż Donald nigdy nie dostał od ojca miernego miliona, gdyż był przez niego systematycznie wspierany już w dzieciństwie. Młody Trump „zarabiał“ 200 tysięcy dolarów rocznie zanim jeszcze wiedział, jak posługiwać się widelcem i nożem, a w wieku ośmiu lat był już milionerem. Gdy poszedł na studia, zaczął dostawać od ojca milion dolarów rocznie, a w sumie, zanim Fred Trump zmarł, otrzymał od niego ponad 400 milionów dolarów, w tym fundusze, które w latach 90. uratowały go przez kompletnym bankructwem. Część tych pieniędzy stanowiły rzekomo zyski Freda Trumpa, wynikające ze stosowania skonstruowanych przez jego syna „obejść“ systemu podatkowego, które balansowały niebezpiecznie na granicy między legalnością i przestępstwem.
Innymi słowy, spektakularna kariera biznesowa obecnego prezydenta zawsze była domkiem z kart, wspieranym przez jego rodziców. Gdyby nie oni, Donald nigdy nie osiągnąłby zapewne żadnych sukcesów, o czym świadczy między innymi to, że Trump, mimo wielu starań, nigdy nie stał się członkiem elitarnego klubu nowojorskich możnowładców nieruchomościowych, którzy podejrzewali od samego początku, że w jego biografii biznesowej „coś było nie tak“.
Wszystko to dziś zapewne nie ma większego znaczenia, gdyż w powodzi przeróżnych skandali związanych z obecną administracją jakieś tam rozliczenia sprzed trzech dekad nie są w stanie na nic wpłynąć. Mimo to, nagle okazuje się, że od lat misternie budowana legenda biznesowej kariery Donalda Trumpa to w większości czysta fikcja, która jednak skutecznie działała przez wiele dekad. Nie wiem, czy w związku z tym nie powinienem zmienić również mojej biografii i zacząć utrzymywać, że ojcowskie 500 złotych zainwestowałem przed laty tak skutecznie, iż dziś posiadam fortunę w banku na Kajmanach. Tylko kto mi uwierzy.

Andrzej Heyduk

Andrzej Heyduk
Pochodzi z Wielkopolski, choć od dzieciństwa związany z Wrocławiem. W USA od 1983 roku. Z wykształcenia anglista (Uniwersytet Wrocławski), językoznawca (Lancaster University w Anglii) oraz filozof (University of Illinois). Dziennikarz i felietonista od 1972 roku – publikował m. in. w tygodniku „Wprost”, miesięczniku „Scena”, gazetach wrocławskich, periodyku „East European Journal”, mediach polonijnych, dzienniku „Fort Wayne Journal”. Autor słownika pt.: „Leksykon angielskiej terminologii komputerowej” (1991) oraz anglojęzycznej powieści pt.: „The Breslau Conspiracy” (2014).

 

fot.TASOS KATOPODIS/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Heyduk

Comments

 1. Anonim
  Anonim 11 października, 2018, 13:40

  wyczuwam zazdrosc redaktora, obojetnie czy dostal czy nie dostal, pomnozyl kilkakrotnie i uklony sie naleza

  Reply this comment
  • krzych
   krzych 11 października, 2018, 21:01

   A ty skad wiesz ze pomnozyl kilkakrotnie? Jestes jego ksiegowym? Widziales jego zeznania podatkowe? Moze to cale imperium jest na debycie? Trump lubi chwalic sie wszystkim ale jakos rozliczenia podatkowe trzyma gdzies w sejfie jak najdalej od ludzi i narazie to jest tylko pewne, ze nie placil podatkow okolo 20 lat.Trump jest notorycznym klamca i wiekszosc amerykanow nie wierzy juz w jego majatki.

   Reply this comment
 2. Yaroon
  Yaroon 12 października, 2018, 02:16

  Według mnie Trump w dalszym ciągu przypomina rozpieszczonego bachora, który dostaje materialne dobra a sobą nic nie reprezentuje. Wie, że liczą się z jego fortuną, ale nie z nim i to go na pewno boli. Dlatego te teatralne gesty i wypowiedzi, często zwykła bufonada. A ojciec nie mógł panu dać „górala”, gdyż po wojnie nie był on w obiegu (nazwa była, ale nie wizerunek) tylko 500 zł z wizerunkiem górnika. Oczywiście może pan mówić, że most Tumski powstał dzięki panu. Tak samo Trump może tworzyć wokół siebie „legendę”.

  Reply this comment
 3. sowa
  sowa 12 października, 2018, 08:47

  Trump i jego mamona , to farsa i zlodziejstwo najwyzszej kategorii
  to nie naukowiec ,co szuka wynalazkow by ludzkosci zmieniac zycie na lepsze
  to nie Bill GATES , kroremu klania sie caly swiat ,bo na to zasluguje
  Donald to oszust ,wie jak uciekac od podatkow, wykorzystywac prawo jak i pracownikow i ich wyrzucac lub im nie placic ,straszac deportacja itd.
  zniszczy Usa a imigranci sa dla niego jak smieci , ktorych trzeba sie szybko pozbywac w tym wolnym kraju imigrantow.

  Reply this comment
 4. Yaroon
  Yaroon 15 października, 2018, 11:27

  W USA jest dużo opuszczonych miasteczek i można zasiedlać emigrantami pustostany.

  Reply this comment
 5. Rysiu
  Rysiu 27 października, 2018, 21:21

  Ok, 6 faktow…
  6 razy bankructwo – to NIC. Obama gral w golfa….

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*