Zaczął się ruch w budownictwie

W sektorze budowlanym drgnęło. Kwiecień zamknął się wzrostem na poziomie 2,7 proc., najwyższym od 10-ciu lat odnotowanym w ciągu jednego miesiąca. Eksperci, którzy nie spodziewali się aż takiego wzrostu, interpretują go jako objaw przywracania normalności rynkowej.

fot.W kwietniu po raz pierwszy od dziesięciu lat zanotowano w budownictwie wzrost na poziomie 2,7 proc.

Tylko w samym obszarze budownictwa rodzinnego odnotowano wzrost na poziomie 4,4 proc. Ten znaczący skok związany był z przysługującymi do końca kwietnia rządowymi upustami podatkowymi dla osób po raz pierwszy kupującymi nieruchomość. Analitycy zastanawiają się czy tendencja utrzyma się także w miesiącach letnich już po wygaśnięciu federalnej pomocy.

Wzrost odnotował także sektor  konstrukcji komercyjnym, był on  na poziomie  1,7 proc., głównie dzięki budowie powierzchni pod działalność komunikacyjną i energetyczną. Znacznie gorzej miały się w kwietniu  budowy nowych przestrzeni biurowych i handlowych.

Wraz z kryzysem gospodarczym to właśnie ten obszar budownictwa najdotkliwiej odczuł zaostrzenia bankowe w przydzielaniu pożyczek. Jednak załamanie całego rynku budownictwa było pierwszym i najbardziej widocznym znakiem kryzysu gospodarczego, największego od 1930 roku.

MB (MSNBC)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Gospodarka, Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*