Wzrosty na Wall Street po dobrych wynikach Apple

Wzrosty na Wall Street po dobrych wynikach Apple

Wtorek na Wall Street przyniósł wzrosty głównych indeksów po serii lepszych od oczekiwań raportów kwartalnych amerykańskich spółek, w tym koncernu Apple, największej spółki pod względem kapitalizacji giełdowej w USA.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 1,31 proc., do 16.614,81 pkt.

S&P 500 zyskał 1,96 proc. i wyniósł 1.941,28 pkt.

Nasdaq Comp. wzrósł o 2,40 proc. i wyniósł 4.419,48pkt.

To był najlepszy dzień w 2014 roku dla indeksów S&P i Nasdaq.

„W centrum uwagi rynków ponownie są sprawy mikro, raporty kwartalne korporacji, sezon wynikowy nabiera tempa. Ogólnie jednak czwarty kwartał może być trudny z powodu niepewności geopolitycznej” – ocenił James Buckley, zarządzający funduszami Baring Asset Management.

Apple podał w poniedziałek po sesji, że zysk na akcję w trzecim kwartale wyniósł 1,42 USD, gdy tymczasem analitycy spodziewali się 1,30 USD. Apple podał również prognozę przychodów w IV kwartale, która okazała się lepsza od oczekiwań rynku.

Dobre były również wyniki, które amerykańskie spółki podały we wtorek. Zysk operacyjny na akcję ubezpieczyciela Travelers wyniósł w trzecim kwartale 2,61 USD. Dane były lepsze od prognoz analityków, bo oczekiwali oni zysku 2,26 USD na akcję.

United Technologies zanotował zysk 2,04 USD na akcję. Analitycy spodziewali się zysku na akcję na poziomie 1,81 USD.

Zysk McDonald’s wyniósł 1,51 USD na akcję. Analitycy spodziewali się 1,36 USD zysku na akcję.

Wynikami rozczarowała jednak spółka telekomunikacyjna Verizon Communications, która zanotowała kwartalny zysk na akcję w wysokości 89 centów.

Coca-Cola Company zanotowała skorygowany zysk na akcję w wysokości 53 centów. Analitycy spodziewali się właśnie takiego zysku. Spółka poinformowała jednocześnie, że nie uda jej się osiągnąć długoterminowej prognozy zysków.

Pozytywnie zaskoczyły wtorkowe dane z rynku nieruchomości w USA. Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA we wrześniu wzrosła do 5,17 mln w ujęciu rocznym. W sierpniu liczba ta wyniosła 5,05 mln. Analitycy z Wall Street spodziewali się wzrostu sprzedaży domów na rynku wtórnym do 5,1 mln.

Dobre nastroje na rynku to również efekt doniesień ze strefy euro. Europejskie agencje podały, że Europejski Bank Centralny (EBC) od poniedziałku skupuje od włoskich i francuskich banków obligacje zabezpieczone. Agencja Reutera podała, powołując się na źródła w EBC, że od grudnia bank może zacząć skupować obligacje korporacyjne. Rzecznik EBC poinformował, że nie zapadły takie decyzje.

Lepszy od oczekiwań okazał się odczyt chińskiego PKB w III kw. 2014 r. Wzrósł on o 7,3 proc. rdr. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB o 7,2 proc. po wzroście w II kw. o 7,5 proc. Wzrost PKB o 7,3 proc. to jednak najsłabszy wynik od I kw. 2009 r.

Lepsze od oczekiwań były również dane na temat produkcji przemysłowej we wrześniu w Chinach. Rozczarowały natomiast dane o sprzedaży detalicznej.

Trwający od 2012 r. okres niskiej zmienności na rynkach finansowych już się zakończył – oceniają analitycy BlackRocka. Ich zdaniem ostatnie spadki indeksów giełdowych w USA nie oznaczają jeszcze końca trendu wzrostowego.

„Nastroje na rynku uległy pogorszeniu, jednocześnie jednak w naszej ocenie fundamenty gospodarcze pozostają relatywnie stabilne. Oznacza to, że ostatnia wyprzedaż może stanowić okazje inwestycyjne dla długoterminowych inwestorów” – napisał w komentarzu główny strateg inwestycyjny BlackRocka, Russ Koesterich. (PAP)

fot.Justin Lane/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Gospodarka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*