Wartość Apple przekroczyła 1 bilion USD

Wartość Apple przekroczyła 1 bilion USD

Czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła wzrosty części głównych indeksów, a wydarzeniem dnia było przekroczenie bariery 1 biliona dolarów kapitalizacji przez Apple. Nastroje inwestorów psują jednak obawy o rosnące napięcia handlowe na linii USA-Chiny.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,03 proc. i wyniósł 25.326,23 pkt.

S&P 500 zyskał 0,49 proc. i wyniósł 2.827,22 pkt.

Nasdaq Composite zwyżkował 1,24 proc., do 7.802,69 pkt.

Wydarzeniem dnia było przekroczenie przez rosnący kurs akcji Apple bariery 1 biliona dolarów kapitalizacji. To pierwsza w historii amerykańska spółka notowana na giełdzie, której wartość przekroczyła ten poziom. Blisko tej granicy jest też Amazon, którego kapitalizacja w lipcu przekroczyła 900 mld USD.

Od czasu opublikowania przez Apple lepszych od oczekiwań analityków wyników za trzeci kwartał roku fiskalnego akcje spółki zyskały już ponad 8 proc.

Apple przedstawił wyniki kwartalne we wtorek po zakończeniu sesji. Zysk netto spółki na akcję sięgnął 2,34 USD, a rynek liczył na wynik na poziomie 2,18 USD. Przychody Apple w trzecim kwartale wyniosły 53,3 mld USD, a rynek spodziewał się, że sięgną one 52,34 mld USD.

Analitycy z Wall Street spodziewali się, że w trzecim kwartale roku fiskalnego Apple pokaże wzrost przychodów rok do roku o 15 proc., a także wzrost zysku na akcję rdr w wysokości 31 proc.

Niepewność co do wyniku globalnych tarć handlowych najmocniej dotyka w ostatnich dniach sektor surowcowy, który tracił na Wall Street również w czwartek. Na niewielkim plusie handlowane były z kolei spółki sektora dóbr podstawowych.

Ponad 10 proc. zwyżkowały walory Tesli. Spółka zanotowała w II kw. 740 mln USD ujemnych wolnych przepływów gotówkowych, podczas gdy rynek oczekiwał -900 mln USD. Inwestorzy za dobrą monetę przyjęli również przeprosiny prezesa Tesli E. Muska za niewłaściwe zachowanie w trakcie telekonferencji z analitykami w poprzednim kwartale oraz jego obietnicę osiągnięcia dodatniej rentowności w II połowie roku.

Wyniki kwartalne przedstawiły m.in. DowDuPont oraz Aetna. W obu przypadkach okazały się one lepsze od rynkowych oczekiwań; w reakcji na nie akcje DowDuPont lekko zwyżkowały, a papiery Aetny spadły ponad 2 proc.

„Generalnie wyniki spółek są dobre, ale wygląda na to, że zostały one już w większości przypadków zdyskontowane przez rynek” – powiedział Michael Shaoul, prezes Marketfield Asset Management.

„86 proc. spółek z S&P 500 przebiło oczekiwania dla zysku – to najwyższy poziom, odkąd rozpoczęliśmy zbieranie tych danych w 2009 r. W USA zyski rosną w tempie 25 proc. rdr (…) wszystkie sektory poza nieruchomościami prezentują dwucyfrowy wzrost zysków” – dodali.

Rynki finansowe nerwowo śledzą doniesienia z frontu wojny handlowej.

Biały Dom potwierdził, że rozważa zwiększenie stawki celnej (do 25 proc. z 10 proc.) na importowane z Chin towary o wartości 200 mld USD. Pekin zapowiedział „pełną gotowość” do podjęcia środków odwetowych i „obrony godności państwa”. (PAP)

fot.JUSTIN LANE/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Gospodarka

Comments

 1. Hania
  Hania 5 sierpnia, 2018, 08:49

  Niesamowite jak świetnie działa ta korporacja

  Reply this comment
  • krzych
   krzych 5 sierpnia, 2018, 18:14

   Niesamowite to jest jak ta firma wykorzystuje swoich pracownikow.
   Proponuje ogladnac dokument na ten temat, znajdziesz na youtube:
   Apple Iphone Piekło Chińskich Fabryk

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*