Wall Street przeprasza za błędy i broni bonusów

Przedstawiciele największych amerykańskich banków przeprosili za swoje nieodpowiedzialne i ryzykowne działania, które wpędziły amerykańską gospodarkę w największy od czasów Wielkiej Depresji kryzys. Rekiny z Wall Street znalazły się w krzyżowym ogniu pytań specjalnej komisji ds. kryzysu finansowego (FCIC).

Powołane przez Kongres USA gremium, ma dokładnie zbadać, w jaki sposób doszło do wielkiej recesji i kto jest za to odpowiedzialny. Przewodniczący FCIC, Phil Angelides powiedział przedstawicielom finansjery, że Amerykanie są wściekli i mają do tego prawo, widząc ogromne bonusy wypłacane pracownikom instytucji, które otrzymały od rządu, z kieszeni podatników, miliardy dolarów finansowego wsparcia. W tym samym czasie miliony zwykłych ludzi zaciska pasa aby przetrwać recesję.

Przed komisją stanęli prezesi największych amerykańskich banków: Lloyd C. Blankfein z Goldman Sachs, Jamie Dimon z JPMorgan Chase, John J. Mack z Morgan Stanley oraz Brian T. Moynihan z Bank of America.

Chociaż przyznali się oni do błędów i wyrazili wdzięczność za finansowe wsparcie ze strony podatników, to bronili decyzji o przyznaniu wysokich premii. W ich przekonaniu pracownicy, którzy skorzystali z finansowych bonusów nie zrobili niczego co przyczyniłoby się do kryzysu i dlatego nie powinni ponosić finansowych konsekwencji.

MNP (AP, CNN Monney)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Gospodarka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*