W USA spadki indeksów, tanieje ropa i jej wydobywcy, zyskują linie lotnicze

W USA spadki indeksów, tanieje ropa i jej wydobywcy, zyskują linie lotnicze

W związku z obniżonymi prognozami popytu ropa w środę notowała dalsze spadki. Mocno traciły też amerykańskie indeksy, w tym branża paliwowa, rosły jednak akcje linii lotniczych, które akurat na taniejącej ropie korzystają.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 1,51 proc. i wyniósł 17.533,15 pkt.

S&P 500 zniżkował o 1,64 proc. i wyniósł 2.026,14 pkt.

Nasdaq Comp. spadł o 1,73 proc., do 4.684,03 pkt.

W środę OPEC (Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową) obniżyła prognozę popytu na jej produkcję w 2015 r. o około 1,15 mln baryłek dziennie mniej niż członkowie OPEC produkowali w listopadzie. Prognozowany popyt jest najniższy od 12 lat. Cel produkcji OPEC to 30 mln baryłek dziennie.

Baryłka WTI potaniała o 4,7 proc. do 60,86 USD. Cena baryłki Brent znalazła się poniżej 65 USD pierwszy raz od 2009 r.

„Nie widzę żadnych informacji, które dałyby jakikolwiek powód do kupna ropy w tym momencie” – ocenił Christopher Bellew, starszy broker w Jefferies International w Londynie.

Sektor energetyczny S&P 500 stracił 3,1 proc., a firmy takie jak ConocoPhillips, Exxon Mobil czy Chevron notują ponad 2-procentowe spadki.

„Ropa traci przy obniżonych prognozach popytu i nie jest niespodzianką, że reszta rynku solidarnie też spada” – ocenił Michael James, zarządzający handlem akcjami w Wedbush Securities w Los Angeles.

„Nie ma w środę żadnych informacji, które pchnęłyby rynek wyżej, co kładzie na bykach ciężar pokazania, jak duże mają przekonanie do kupowania akcji” – dodał.

Rosną za to akcje linii lotniczych. American Airlines Group, Southwest Airlines i United Continental Holdings zyskały ponad 2 proc.

Stowarzyszenie Banków Hipotecznych (MBA) podało, że w USA zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zwyżkował w tygodniu zakończonym 5 grudnia o 7,3 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych. Tydzień wcześniej wskaźnik spadł o 7,3 proc. Indeks jest o 6,1 proc. poniżej wartości sprzed roku.(PAP)

fot. Tannen Maury/PAP/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Gospodarka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*