W USA indeksy w górę, pomagają lepsze od oczekiwań dane o sprzedaży

W USA indeksy w górę, pomagają lepsze od oczekiwań dane o sprzedaży

Po środowych spadkach w czwartek amerykańskie indeksy odrabiały straty. Zdaniem zarządzających rynkom pomogły lepsze od oczekiwań dane o sprzedaży detalicznej w USA.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,36 proc. i wyniósł 17.596,34 pkt.

S&P 500 zwyżkował o 0,45 proc. i wyniósł 2.035,32 pkt.

Nasdaq Comp. wzrósł o 0,52 proc., do 4.708,16 pkt.

Dzień wcześniej Dow Jones Industrial i S&P 500 straciły po około 1,5 proc.

„Po takim spadku jak w środę można się nastawić na lekkie odbicie. A sprzedaż detaliczna pomaga” – ocenił Larry Peruzzi, zarządzający w Cabrera Capital Markets w Bostonie.

„Globalnie, USA są wciąż jednym z jasnych punktów. Sprzedaż detaliczna jest zawsze sygnałem, że konsumenci mają się dobrze” – dodał.

Sprzedaż detaliczna w USA w listopadzie wzrosła o 0,7 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,5 proc. mdm po korekcie z 0,3 proc. mdm. Analitycy spodziewali się, że sprzedaż detaliczna wzrośnie o 0,4 proc. mdm.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła do 294 tys. z 297 tys. tydzień wcześniej. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 297 tys.

Analitycy JPMorgan uważają, że S&P 500 będzie dalej rósł dzięki solidnym fundamentom amerykańskiej gospodarki, której sprzyja niska inflacja i silne wydatki konsumentów zadowolonych z spadających cen ropy naftowej. W 2015 roku indeks ten może wzrosnąć do 2.250 pkt, czyli o 11 proc. wobec obecnych poziomów. Tak prognozuje Dubravko Lakos-Bujas, główny strateg JPMorgan Chase. (PAP)

fot.Justin Lane/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Gospodarka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*