W trzecim kwartale gospodarka znów przyspieszyła

Po fatalnych danych w pierwszym i drugim kwartale tego roku, amerykańska gospodarka znów zaczęła przespieszać. Tempo wzrostu produktu krajowego brutto wyniosło w trzecim kwartale 2011 roku 2,5 proc. – poinformował w czwartek Departament Handlu.

Dziesiejsze dane na temat PKB pokryły się z prognozami ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu na poziomie 2,5 proc. Po fatalnym pierwszym kwartale ze wzrostem zaledwie 0,4 proc. i słabym 1,3 proc. w drugim kwartale, najnowsze dane wprawiły ekspertów w ”umiarkowany optymizm”.

Największym motorem wzrostu PKB była konsumpcja indywidualna, która wzrosła o 2,4 proc. wobec prognozowanych 1,9 proc. Oznacza to, że Amerykanie zamiasta oszczędzać zaczęli nareszcie wydawać pieniądze. To według ekspertów bardzo ważny sygnał, świadczący o tym, że mimo iż gospodarka wciąż jest jeszcze w trudnej sytuacji, to nastroje konsumentów ulegaja stopniowej poprawie.

Więcej wydali nie tylko konsumenci indywidualni, ale także amerykańskie firmy. Ich wydatki na sprzęt i oprogramowanie wzrosły w trzecim kwartale tego roku aż o 17,4 proc.

Wzrost PKB na poziomie 2,5 proc. w momencie, kiedy gospodarka próbuje dziwgać się z kryzysu nie jest jeszcze w pełni satysfakcjonujący, ale po słabym początku roku napawa optymizmem.

Ekonomiści twierdzą, że aby pracodawcy znów zaczęli zatrudniać a bezrobocie zaczęło spadać wzrost PKB powinien utrzymywać się co najmniej na poziomie 3 proc.

mp

 

Categories: Gospodarka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*