Visa zawiesi usługi dla rosyjskich banków objętych sankcjami

Visa zawiesi usługi dla rosyjskich banków objętych sankcjami

Amerykańska firma Visa poinformowała we wtorek, że zawiesi usługi sieciowe dla rosyjskich banków SMP Bank i InwestkapitałBank, które w poniedziałek zostały objęte sankcjami przez Stany Zjednoczone. 

fot.Daniel Rys/PAP/EPA

fot.Daniel Rys/PAP/EPA

W ten sposób Visa chce przestrzegać amerykańskiego prawa.

„Ubolewamy z powodu wszelkich niedogodności, których mogą doświadczyć te instytucje, właściciele kart i handlowcy” – napisała firmy. „Wszystkie systemy Visa działają normalnie i nadal obsługujemy naszych rosyjskich klientów, którzy nie zostali objęci” sankcjami” – dodano.

Konkurencyjna wobec Visy firma MasterCard poinformowała w poniedziałek, że wkrótce zawiesi usługi dla kart wydawanych przez SMP Bank i InwestkapitałBank.

Te dwie instytucje finansowe znalazły się w poniedziałek na liście 17 rosyjskich firm, których aktywa zostały zamrożone ze względu na nielegalne i prowokacyjne działania Rosji na Ukrainie.Oba banki są kontrolowane przez braci Arkadija i Borisa Rotenbergów, uważanych za bliskich przyjaciół prezydenta Rosji Władimira Putina. Rotenbergowie to dawni sparingpartnerzy Putina w judo. Ich firma budowlana dostała państwowy kontrakt o wartości 7 mld USD w związku z niedawną olimpiadą w Soczi. Obaj figurowali na poprzedniej, marcowej liście osób, w które wymierzone były amerykańskie sankcje. USA nałożyły je po rosyjskiej aneksji Krymu.

Rosja ostatnio ujawniła plany wprowadzenia własnego systemu kart płatniczych, by uniezależnić się od firm MasterCard i Visa. Po marcowych sankcjach przestały one świadczyć usługi dla transakcji płatniczych klientów Banku Rossija i jego filii Sobinbank.(PAP)

 

Categories: Ameryka, Gospodarka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*