USA znów największym producentem ropy?

Wydobycie ropy rośnie w USA w tak szybkim tempie, że Arabia Saudyjska może stracić niebawem pozycję największego producenta ropy na świecie. Zaskoczeni są nawet eksperci, a Citibank wieszczy erę Ameryki jako „nowego Bliskiego Wschodu”.

fot.www.outreach.lrh.usace.army.mil/ Port naftowy w południowej Luizjanie

Wysokie ceny paliwa i nowe metody wiertnicze sprawiają, że USA są na dobrej drodze, by w tym roku zwiększyć produkcję o 7 procent do 10,9 mln baryłek dziennie. Produkcja wzrośnie czwarty rok z rzędu. (Wcześniej przez 20 lat spadła łącznie o 44 proc.)

Departament Energii prognozuje, że wydobycie ropy i biopaliw osiągnie w 2013 roku poziom 11,4 mln baryłek dziennie (w Arabii Saudyjskiej wynosi ono 11,6 mln baryłek). Citibank szacuje, że w 2020 wydobycie w USA może wzrosnąć nawet do 13-15 mln baryłek.

Zobacz: Najwięcej pracy w Dakocie Północnej

Ostatni raz USA były największym producentem ropy w 2002 roku, po tym jak Saudyjczycy gwałtownie zmniejszyli produkcję w wyniku niskich cen ropy po zamachu 11 września. Od tego czasu pozycją lidera wymieniały się Rosja i Arabia Saudyjska.

Jednak na razie wcale nie zapowiada się na znaczne redukcje importu ropy, której Amerykanie zużywają 18,7 mln baryłek dziennie – import może spaść o połowę dopiero za około 10 lat.

Przez kolejne kilka lat nie spadną też znacznie ceny paliwa, m.in. ze względu na duży popyt i niestabilną sytuację polityczna na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Niższe ceny mogłyby zniechęcić wydobywców, gdyż koszty eksploatacji złóż są w USA dużo wyższe niż np. w Arabii Saudyjskiej.

Tymczasem ze zwiększonego wydobycia korzystają stany takie jak Dakota Północna, Oklahoma, Wyoming, Montana i Teksas, w których bezrobocie nawet nie zbliża się do średniej krajowej. W Dakocie Północnej wynosi 3 proc. oraz 5,2 proc. w Oklahomie.

W przemyśle wydobywczym ropy i gazu zatrudnionych jest w USA 1,7 mln osób.

as

Czytaj też:

USA wracają do wydobycia pierwiastków krytycznych

 

Categories: Gospodarka
Tags: ropa

Comments

 1. klim z chicago
  klim z chicago 9 listopada, 2012, 14:46

  Przez kolejne kilka lat nie spadną też znacznie ceny paliwa, m.in. ze względu na duży popyt i niestabilną sytuację polityczna na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Niższe ceny mogłyby zniechęcić wydobywców, gdyż koszty eksploatacji złóż są w USA dużo wyższe niż np. w Arabii Saudyjskiej.
  A kiedys Mada Faka napisal, ze Prezydent ma wplyw na ceny ropy.Znowu sie pomylil, a tak swoja droga to dawno juz jego wpisow tutaj nie bylo, chyba siedzi w kacie i placze po wyborach.

  Reply this comment
  • kicia
   kicia 9 listopada, 2012, 15:57

   klimku, dwa pierwsze zdania sa nie twoje….prawda? Przepisales je doslownie z w/w tekstu… 🙂

   Reply this comment
  • znachor
   znachor 9 listopada, 2012, 16:20

   ….jagby nie było słabi psychicznie mogli zapaść w stany depresyjne po re-elekcji prezydenta… ale teraz nie mają tacy problemu prozak można dostać na recepte a marihuana jest legalna w Colorado albo Woshingtonie…osobiście polecam marihułane zmienia stan chemiczny w mózgownicy niekiedy na lepszy skład……pozatym Faka może skorzystać z Obama-care?

   Reply this comment
   • Krzysztof_Jarzyna_ze_Szczecina
    Krzysztof_Jarzyna_ze_Szczecina 9 listopada, 2012, 21:26

    spokojnie lewackie parchy, czekam az sie wyszczekacie. jakbys nie mial o czym pisac napisz czemu gielda poszla w dol po wyborze obamy. niech rysio ci pomoze. 🙂

    Reply this comment
    • Krzysztof_Jarzyna_ze_Szczecina
     Krzysztof_Jarzyna_ze_Szczecina 9 listopada, 2012, 21:48

     a gdyby to sprawialo trudnosci to napiszcie czemu obama po wyborze zadzwonil do 13 sojusznikow a olal polske. nie wykonal telefonu do polski… nikt z tego powodu nie rozpacza i nie placze, ale swiatowe agencje to odnotowaly i glosno spekuluja czemu , wiec moze wy- lewackie orly podpowiecie worasom z brukowcow czemu wasz hussain obama ma w doopie polske- kraj ktory obok ameryki walczy w afganistanie.

     Reply this comment
    • pepe
     pepe 10 listopada, 2012, 00:00

     Debilu po kazdym wystapieniu Buscha Jr. gielda szla na leb ,na szyje w dol o najmniej 300 pkt.pajacu faka…takie bylo zaufanie do twojego idola faka!…nie znasz tematu a chcesz zablysnac „znawco” 🙂 Popusc sobie lancucha u budy bo ci tlenu zabraknie szczekajacy azorze w latki 🙂

     Reply this comment
     • Krzysztof_Jarzyna_ze_Szczecina
      Krzysztof_Jarzyna_ze_Szczecina 10 listopada, 2012, 06:19

      debilu, pajacu,chcialbys zablysnac,popusc lancucha …
      skad ja to znam, pewnie wczesniej juz tak pisales 🙂
      a co do meritum – po ktorych konkretnie wystapieniach gielda szla w dol? po wszystkich? 🙂
      ty chyba nie wiesz co piszesz i do kogo piszesz podkarpacki rekinie gieldowy 🙂

     • pepe
      pepe 10 listopada, 2012, 09:22

      Juz z nadmiaru informacji z dekla ci paruje faka a ty swiniarzu jestes taki ze Szczecina jak ja z podkarpacia…spejalisto od pomyj 🙂

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*