USA potwierdzają ustalony termin dla umowy handlowej z Chinami

USA potwierdzają ustalony termin dla umowy handlowej z Chinami

Umowa Stanów Zjednoczonych z Chinami o wolnym handlu musi zostać wynegocjowana do 1 marca 2019 roku, gdyż w przeciwnym razie strona amerykańska nałoży zapowiadane nowe cła – potwierdził w niedzielę przedstawiciel USA ds. handlu Robert Lighthizer.

Jak zaznacza Reuters, globalne rynki niepokoi ewentualność otwartego konfliktu dwóch największych gospodarek świata w związku ze znaczną nadwyżką Chin w handlu ze Stanami Zjednoczonymi oraz oskarżaniem strony chińskiej przez USA o nielegalne korzystanie z obcej własności intelektualnej.

„Jeśli o mnie chodzi, jest to termin ostateczny. Gdy rozmawiałem z prezydentem USA, nie mówił o przesuwaniu go poza marzec” – powiedział Lighthizer w programie informacyjnym Face the Nation telewizji CBS nawiązując do niedawnej decyzji Donalda Trumpa o zawieszeniu nowych ceł na czas negocjacji.

„Ustalono to tak, że po upływie 90 dni cła te zostaną podniesione” – dodał Lighthizer.

Na szczycie G20 w Argentynie pod koniec ubiegłego tygodnia Trump i prezydent Chin Xi Jinping uzgodnili zawieszenie planowanego na 1 stycznia zwiększenia z 10 do 25 proc. amerykańskich stawek celnych na chińskie towary wartości 200 mld dolarów. Krok ten ma ułatwić toczące się negocjacje na temat umowy o wolnym handlu. (PAP)

Na zdjęciu: Robert Lighthizer
fot.MICHAEL REYNOLDS/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Gospodarka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*