Ukraina odrzuca proponowany przez Rosję sposób ustalania ceny gazu

Ukraina odrzuca proponowany przez Rosję sposób ustalania ceny gazu

Ukraina odrzuca zaproponowany przez Rosję sposób ustalania ceny gazu na podstawie decyzji rosyjskiego rządu – poinformował ukraiński minister energii Jurij Prodan po zakończeniu konsultacji z Rosją i Komisją Europejską w środę w Brukseli.

fot.Sergey Dolzhenko/EPA

fot.Sergey Dolzhenko/EPA

„Ukraina chce płacić za gaz uczciwą cenę rynkową, ustalaną na podstawie mechanizmów rynkowych. Strona rosyjska zaproponowała jednak polityczny sposób ustalania tej ceny. Taki mechanizm już mieliśmy w przeszłości. Nie możemy tego zaakceptować” – powiedział Prodan na konferencji prasowej.

Rosja zaproponowała obniżenie ceny gazu o 100 USD za 1000 metrów sześciennych dzięki redukcji ceł eksportowych. To dawałoby cenę na poziomie 385 USD za 1000 m sześciennych paliwa. Zdaniem Prodana cena powinna być jednak ustalana w drodze negocjacji między spółkami Gazprom i Naftohaz, a nie na podstawie rządowej decyzji w sprawie cła eksportowego, która może być w każdej chwili cofnięta.

„Rosja nie chce zaakceptować innego sposobu ustalania cen gazu, niż na podstawie decyzji rosyjskiego rządu. Dlatego pozostaje nam jedna możliwość rozwiązania tego sporu: skierowanie sprawy przed sąd arbitrażowy w Sztokholmie” – powiedział minister.

Prodan dodał, że proponowana cena i tak jest za wysoka, bo Ukraina może kupować surowiec znacznie taniej od zachodnich dostawców. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Gospodarka, Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*