Szefowa Fed: Brexit może mieć poważne reperkusje gospodarcze

Janet Yellen fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Janet Yellen fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE „może mieć poważne reperkusje gospodarcze” – ostrzegła w poniedziałek szefowa banku centralnego USA (Fed) Janet Yellen; oceniła też, że kondycja ekonomiczna Ameryki jest dobra, co może umożliwić podniesienie stóp procentowych.

AFP zwraca uwagę, że Yellen podkreśliła ryzyko związane z Brexitem w okresie, kiedy po raz pierwszy w sondażach przeważają głosy zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Według portalu WhatUKThinks, który wyciągnął średnią z ostatnich sondaży, za Brexitem zagłosowałoby teraz 51 proc. respondentów.

Yellen powiedziała też, że gospodarcza sytuacji Ameryki poprawia się, ale ponieważ niektóre jej elementy „są niepewne” – na co mogłyby wskazywać najnowsze dane o zatrudnieniu – nie jest jasne, jak szybko Fed podniesie stopy procentowe.

Szefowa Fed dodała, że spowolnienie zatrudnienia może wskazywać na to, że gospodarka USA nie jest jeszcze dostatecznie silna, ale „pozytywne siły ekonomiczne przeważają jednak nad negatywnymi trendami”.

„W rezultacie oczekuję, że nastąpi dalszy rozwój gospodarki, wraz z poprawą rynku pracy oraz umiarkowanym wzrostem PKB” – powiedziała Yellen.

Większość ekonomistów uważa, że ze względu na dane z rynku pracy Fed nie zmieni w najbliższym czasie stóp procentowych – pisze AP.

W grudniu 2015 roku Fed podniósł stopy procentowe po raz pierwszy od wybuchu kryzysu finansowego w 2008 roku. Yellen powiedziała wówczas, że polityka monetarna banku centralnego będzie dalej nastawiona na stymulowanie wzrostu. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka, Gospodarka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*