Spokojna reakcja Wall Street na decyzję Trumpa, nerwowo na rynku ropy

Spokojna reakcja Wall Street na decyzję Trumpa, nerwowo na rynku ropy

Reakcja giełdowych inwestorów na Wall Street na decyzję prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu się z porozumienia z Iranem była dosyć spokojna, notowania ropy naftowej natomiast mocno taniały przez cały dzień przy ekstremalnie wysokich obrotach.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,01 proc., do 24.360,21 pkt.

S&P 500 stracił 0,03 proc. i wyniósł 2.671,92 pkt.

Nasdaq Composite zwyżkował 0,02 proc., do 7.266,90 pkt.

Uwaga rynków finansowych skierowana była na Biały Dom w oczekiwaniu na decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o przyszłości porozumienia nuklearnego z Iranem.

Prezydent Donald Trump powiedział zgodnie z wcześniejszymi nieoficjalnymi przeciekami, że wycofuje USA z porozumienia nuklearnego z Teheranem, a „potężne sankcje” wobec Iranu wchodzą w życie.

Po doniesieniach mediów, które już w ciągu dnia przedstawiały informacje o tym, co powie Trump, notowania ropy naftowej zeszły pod kreskę ponad 4 proc., jednak później odrobiły ok. 2 pkt proc.

Wahaniom cen ropy towarzyszyły ekstremalnie wysokie obroty. Z tego też powodu handel ropą został na giełdzie w Nowym Jorku wstrzymany na godzinę.

Analitycy Commerzbanku wskazują, że wycofanie się USA z układu „będzie miało istotne konsekwencje dla dolara, poza początkowym USD-pozytywnym ruchem risk-off – na szali leży status dolara jako światowej waluty rezerwowej” – napisano we wtorkowym raporcie.

Eksperci wskazują, że „coraz bardziej atrakcyjne” byłoby wówczas wykorzystywanie walut innych niż USD do transakcji na rynkach międzynarodowych i ograniczenie rozliczania się w dolarze wyłącznie z podmiotami z USA.

Ewentualne odcięcie Iranu od możliwości eksportu ropy przyspieszy równoważenie się rynku, na którym szybko znika nadwyżka, wobec ścisłego przestrzegania cięć wydobycia przez członków porozumienia OPEC+.

CNBC przywołuje szacunki, że dostawy z Iranu mogą zostać ograniczone o 300-500 tys. b/d wobec 1-1,5 mln b/d po nałożeniu sankcji przez rząd Obamy. Obecnie Iran dostarcza dziennie 2 mln baryłek dla klientów z Azji i Europy. Cięcia w ramach OPEC+ to 1,8 mln b/d.

W obawie przed sankcjami obywatele Iranu masowo kupują dolary, co osłabia riala. Za 1 USD na wolnym rynku trzeba zapłacić ok. 65 IRR, o 7 proc. więcej niż na początku maja i +36 proc. względem początku kwietnia – wynika z notowań bonbast. com, na które powołuje się Reuters.

Odwieszenie sankcji przez USA zagrozi realizacji wielomiliardowych umów zachodnich i chińskich koncernów m.in. w przemyśle lotniczym (Airbus, Boeing) i naftowym (Total, China National Petroleum).

Celem zawartego w lipcu 2015 roku porozumienia między sześcioma mocarstwami (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Niemcy), a Iranem jest ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie sankcji.

Wobec spraw geopolitycznych informacje z amerykańskich spółek zeszły we wtorek na dalszy plan.

Bez większych zmian kwotowane były walory Apple. Spółka ma za sobą 6 wzrostowych sesji i zamknęła poniedziałek z kapitalizacją 930 mld USD. Jeżeli akcje spółki zdrożeją o kolejne 8 proc., Apple będzie pierwszą w historii firmą wycenianą na giełdzie na 1 bln USD, po przebiciu 500 mld USD na początku 2012 r. Kolejnymi pretendentami do „klubu 1 bln” są Amazon (761 mld USD) i Alphabet/Google (725 mld USD).

Comcast, właściciel m.in. NBC Universal, według nieoficjalnych informacji zamierza złożyć ofertę gotówkową na zakup aktywów 21-Century Fox, jeśli amerykański rząd wcześniej zgodzi się na zakup Time Warner przez AT&T.

Liczba utworzonych, ale nieobsadzonych etatów w gospodarce USA wzrosła w marcu na historyczne maksimum – do 6,55 mln – wynika z wtorkowego raportu JOLTS Departamentu Pracy. Oczekiwano jedynie 6,1 mln wobec 6,08 mln miesiąc wcześniej.

Na jednego bezrobotnego w USA przypada obecnie niemal równo jedna oferta pracy (dokładnie: bezrobotnych jest o 35 tys. więcej). W szczycie poprzedniego cyklu relacja ta wynosiła 1,4.

Dane wpisują się w raport z rynku pracy USA za kwiecień, który pokazał, że stopa bezrobocia w Stanach spadła na 18-letnie minimum 3,9 proc. (PAP)

fot.Paul Buck/EPA

Categories: Gospodarka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*