Putin: ograniczenia skłonią Rosję do zmian w gospodarce

Putin: ograniczenia skłonią Rosję do zmian w gospodarce

Zewnętrzne ograniczenia skłonią Federację Rosyjską do strukturalnych zmian w gospodarce – oświadczył w środę prezydent Rosji Władimir Putin. Zapowiedział też, że władze będą działać zgodnie z logiką gospodarki rynkowej podejmując przy tym kroki antykryzysowe.

„Powinniśmy i będziemy postępować zgodnie z logiką gospodarki rynkowej, będziemy kierować się wyłącznie tymi pojęciami” – powiedział Putin na spotkaniu z członkami rządu. Zewnętrzne ograniczenia „być może właśnie skłonią nas do tego, by strukturę (gospodarki) uczynić bardziej energiczną” – dodał.

Zapowiedział, że Rosja wyciągnie naukę z ostatnich doświadczeń, bo przekonała się, że międzynarodowe reguły gospodarcze „ulegają erozji pod presją czynników politycznych”. To powinno skłaniać Rosję do „zwiększania suwerenności w sferze gospodarki”, przy czym pozostanie ona „nieodłączną, naturalną i organiczną częścią gospodarki światowej” – podkreślił Putin.

Zapewnił, że władze wywiążą się ze wszystkich zobowiązań w sferze socjalnej. Jest to „absolutnie realne” – oświadczył.

Wicepremier Rosji Igor Szuwałow powiedział, że ministerstwo gospodarki przygotuje do 1 lutego skorygowaną prognozę rozwoju społeczno-gospodarczego kraju na bieżący rok. Na jej podstawie przygotowane będą poprawki do tegorocznego budżetu.

Do 16 lutego w regionach FR mają powstać komisje antykryzysowe oraz plany reagowania na zjawiska kryzysowe.

Szuwałow ocenił też, że na realizację planu antykryzysowego powinno przeznaczyć się 1 bilion 375 miliardów rubli. Przyznał, że plan ten wymaga „znacznych środków” i prócz dotąd zaplanowanych działań będzie wymagał prawdopodobnie dodatkowych kroków.

Na kwotę 1,375 bln, o której mówił wicepremier, złożą się częściowo środki budżetowe, częściowo stanowić ją będą gwarancje państwowe, będą to również środki z Funduszu Dobrobytu Narodowego (FNB).

Na wsparcie sektora rolno-przemysłowego przewidziano do 50 mld rubli; a resort gospodarki otrzyma dodatkowe środki na wsparcie eksportu – poinformował Szuwałow.

Wicepremier wspomniał, że w związku ze wzrostem kosztów importowanych lekarstw Ministerstwo Zdrowia zwróciło się o dodatkowe 16 mld rubli.(PAP)

Na zdjęciu: Władimir Putin fot.Pavel Golovkin/Pool/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Gospodarka

Comments

  1. Jarun
    Jarun 22 stycznia, 2015, 05:07

    Co ich nie zabije to ich wzmocni. V-c.Minister Z PSL-u p. Piechociński przyznał, że sankcje Rosji to pryszcz w porównaniu z sankcjami Niemców wobec polskich przewoźników.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*