Przemysł usług internetowych odpowiada za 6 proc. amerykańskiego PKB

fot. Flickr.com/photosteve101

fot. Flickr.com/photosteve101

Wkład sektora usług internetowych w wypracowanie amerykańskiego PKB sięga 6 proc. Od 2007 roku udział usług świadczonych on-line w gospodarce USA uległ podwojeniu – wynika z raportu opublikowanego w czwartek przez stowarzyszenie Internet Association.

Wartość internetowej gałęzi gospodarki USA została wyceniona na 966 mld dolarów w 2014 roku. Sektor zatrudniał w tym okresie około 3 mln osób – powiedział podczas prezentacji raportu prezes stowarzyszenia Michael Beckerman.

„Internet często sprawia wrażenie, że jest wszędzie, a zarazem nigdzie, ale jego istotny wkład do PKB jest w pełni realny” — zaznaczył. W jego ocenie pracownicy amerykańskiego sektora usług on-line zarabiają znacznie powyżej średniej krajowej. Roczny dochód pracownika zatrudnionego w sferze usług internetowych sięga 79 184 dolarów (313 577 złotych), przy średnich zarobkach w USA – 61 547 dolarów (243 839 złotych) rocznie.

W ocenie ekspertów z niezależnej firmy konsultingowej „Economists Incorporated” w 2012 roku wkład przemysłu internetowego w PKB przewyższył udział tradycyjnie ważnych sektorów gospodarki USA, takich jak: budownictwo, przemysł elektroniczny oraz informatyczny, rynek usług telekomunikacyjnych czy hotelarstwo wraz z gastronomią, co znalazło odbicie w strukturze PKB.

Do stowarzyszenia Internet Association należą wszystkie najważniejsze firmy obecne na amerykańskim rynku usług internetowych, m.in. Google, Facebook, Amazon, Twitter, Yahoo, Expedia oraz Airnb.

Amerykanie zaliczają się do najbardziej zinformatyzowanych społeczeństw na świecie. Niemal 299 mln obywateli USA, tj. 92 proc. całej populacji, korzysta z internetu w codziennym życiu. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Gospodarka, Internet
Tags: internet, PKB, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*