Profesor z Chicago szefem doradców ekonomicznych Obamy

Prezydent Barack Obama zdecydował o nominowaniu swojego długoletniego współpracownika i obecnego szefa Rady Doradczej Odbudowy Gospodarczej (Economic Recovery Advisory Board), Austana Goolsbee, na kluczowe stanowisko szefa Rady Doradców Ekonomicznych (Council of Economic Advisers) Białego Domu.

fot. Getty Images/ Barack Obama mianował Austana Goolsbee na szefa doradców ekonomicznych

Ekonomista zastąpi Christinę Romer, która zdecydowała się powrócić do pracy na Uniwersytecie Kalifornii.

Goolsbee, którego poglądy określa się jako centrolewicowe, zasiadał od początku kadencji Obamy w trzyosobowej Radzie Doradców Ekonomicznych, która zajmuje się doradzaniem prezydentowi w zakresie polityki gospodarczej i pomaga w jej opracowywaniu. 41-letni Goolsbee będzie najmłodszym szefem Rady od czasu, kiedy na jej czele stał Arthur M. Okun. Miało to miejsce podczas prezydentury Lyndona B. Johnsona, w latach 1968-1969.

Goolsbee obejmie jedno z kluczowych stanowisk w Białym Domu, ale jednocześnie czeka go trudne zadanie – przełamania impasu gospodarczego.

Głównymi ekonomistami w Białym Domu pozostają jednak nadal sekretarz skarbu, Timothy Geithner i szef Narodowej Rady Ekonomicznej (National Economic Council), Larry Summers. Między Summersem i Goolsbeem doszło kiedyś do niesnasek na gruncie polityki gospodarczej, jednak Goolsbee wyszedł z nich obronną ręką wykazując profesjonalizm.

Zaufany doradca Obamy znany jest z agresywnej postawy wobec krytyki polityki gospodarczej Białego Domu przez Partię Republikańską.

Goolsbee uzyskał dyplom z ekonomii na Uniwersytecie w Yale i zrobił doktorat z ekonomii na Massachusetts Institute of Technology. Był także profesorem Booth School of Business na Uniwersytecie w Chicago.

Goolsbee jest żonaty i ma trójkę dzieci. Prezydent nominację Austana Goolsbee ogłosi w najbliższy piątek.

as (PB, CNN, White House)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Gospodarka, Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*