Procenty rekordowo niskie

Na rekordowo niskim poziomie utrzymuje się oprocentowanie pożyczek na kupno nieruchomości. Do wczoraj, na najpopularniejsze w Ameryce 30-letnie pożyczki ze stałym oprocentowaniem, na rynku utrzymywała się odnotowywana od pięciu tygodni, tendencja spadkowa. Finalnie osiągnęły one poziom  4,71%.fannie_mae_freddie_mac2009

To dane opublikowane przez Freddie Mac, która obok Fanie  Mae jest jedną z dwóch  największych spółek akcyjnych w randze instytucji federalnych. Ich zadaniem jest stwarzanie dogodnych warunków finansowych dla pożyczkodawców; warunków potrzebnych do udzielania niskooprocentowanych pożyczek oraz zwiększanie ich płynności finansowej. Dla przykładu Fannie Mae może odkupować pożyczki grupowe  na rynku wtórnym zamiast czekać na ich spłatę.

Między innymi właśnie te papiery były  przyczyną kryzysu na rynku finansowym w 2008r. Po podwyższeniu stóp procentowych pożyczkobiorcy nie byli w stanie spłacać swych należności wobec pożyczkodawców takich jak Fannie Mae (Federal National Mortgage Association) oraz Freddie Mac.

Utrzymywanie niskiego oprocentowania to jeden ze sposobów na reanimowanie amerykańskiego rynku obrotu nieruchomości.

Od dziś procenty na 30-letnie pożyczki poszły  nieznacznie w górę do poziomu 4,875.

MB ( inf.wł. Reuters)

Copyright ©2009 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone

Categories: Gospodarka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*